12. generácia Intel Core H prichádza aj v notebookoch ASUS

  • Notebooky na rok 2022 prinášajú najnovšie procesory Intel Core H.
  • 12. generáciu od Intelu aktuálne začal do notebookov osádzať aj ASUS.
  • Ušlo sa sériám Zenbook, Vivobook, Strix Scar, Zephyrus či TUF Gaming.

ASUS do svojich notebookov pre rok 2022 začal osádzať nové procesory 12. generácie Intel Core H. Tento krok prezentoval počas podujatí Asus Intel Performance Day, ktoré prebiehali na vybraných trhoch.

Prechod na 12. generáciu čipov od Intelu sa podpísal na skutočnosti, že novinky sa môžu uchádzať o najnovšiu certifikáciou Intel Evo. Tá vyžaduje, aby notebook spĺňal sériu pomerne prísnych požiadaviek, no v najnovšej verzii vyžaduje práve 12. generáciu procesorov Intel.

Certifikácia Intel Evo znamená približne to, že daný notebook svojho používateľa neprekvapí žiadnym nepríjemným kompromisom, pri kancelárskej práci na nabitie vydrží aspoň 9 hodín a všetky základné pracovné úkony budú fungovať úplne hladko.

ASUS sa v súvislosti s novými notebookmi pochválil, že portfólio tenkých a ľahkých notebookov ASUS Zenbook a Vivobook na rok 2022 obsahuje viac vysokovýkonných modelov s certifikáciou EVO ako kedykoľvek predtým.

Vďaka viacerým inžinierskym úpravám, primárne v oblasti chladenia a tela, môžu nové procesory priniesť výrazný skok v oblasti výkonu aj do tenkých a ľahkých notebookov. V prípade ASUSu sa ušlo aj modelom Vivobook 14X/15X OLED (X1403/1503), ktoré majú podľa vyjadrenia výrobcu spadať do kategórie “cenovo dostupných” kúskov.

Generačný skok vpred

Dôležité je vedieť, že s novými procesormi od Intelu skutočne dochádza k výraznému generačnému posunu vpred. Rozdiel vo výkone je citeľný. Spôsobené je to najmä využívaním hybridnej architektúry nových čipov, ktorá kombinuje vysoko výkonné jadrá a jadrá zamerané na energetickú efektivitu. Posunul sa aj navrhnutý tepelný výkon TDP, ktorý pri niektorých čipoch narástol z 15W na 45W.

Napríklad nový Intel Core i5-12500H má spolu 12 jadier, zatiaľ čo zástupca predošlej generácie Intel Core i5-1135G7 bol 4-jadrový. Posun je preto v niektorých špecifických prípadoch obrovský.

ASUS v tlačovej správe uvádza, že v jeho novinkách zažijeme až 2,5-násobný nárast výkonu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou ASUS notebookov. Ide pravdepodobne o dobre zvolené číslo z niektorého benchmarku, no pointa je v tom, že výkon skutočne ide markantne vpred.

Nové výzvy pri chladení

Spotrebiteľom chce ASUS ponúkať tenké a ľahké notebooky, ktoré sa majú tešiť čoraz väčšej obľube. To ale súčasne znamená, že pri prechode na nové, výkonnejšie čipy treba aktívne riešiť otázku chladenia. Jednoducho povedané, ak nechce stiahnuť po hrubšom a ťažšom tele, tak musí priniesť efektívnejšie chladenie. Zatiaľ to vyzerá tak, že s týmto problémom sa inžinieri popasovali celkom zaujímavo.

Najnovšie notebooky ASUS Zenbook a Vivobook disponujú zlepšenými chladiacimi technológiami, ako je nový dizajn ventilátorov ASUS IceBlade, dve tepelné trubice, zlepšený prieduch vzduchu a takisto – v prípade modelov Zenbook Pro 16X OLED a Zenbook Duo 14X OLED – 3D odparovacia komora s inovatívnym mechanizmom Active Aerodynamic System Ultra (AAS Ultra).

3D odparovacia komora je inovácia spoločnosti ASUS, ktorá ju zakrivila, aby dosiahla lepšie chladenie komponentov základnej dosky v porovnaní so štandardnou plochou odparovacej komory. AAS Ultra zase nadvihne zadnú časť klávesnice alebo druhého displeja na zvýšenie prietoku vzduchu zo šasi až o 30 %.

Nové procesory Intel Core 12. generácie budú postupne prichádza v čoraz väčšom počte notebookov aj na slovenský trh. Dočkáme sa ich v modeloch Zenbook, Vivobook, Strix Scar, Zephyrus či TUF Gaming.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať