Bezplatný ESET

Bezplatný ESET: S vírusmi zatočí, no ochranu neposkytne

ESET okrem svojich klasických platených ochranných riešení ako NOD32 Antivirus či Internet Security ponúka aj bezplatné riešenie. Tento bezplatný ESET nesie názov Online Scanner. Slúži na jednorázovú kontrolu počítača a následné odstránenie nájdeného malvéru a škodcov.

Spomínané platené riešenia sa síce dajú používať po dobu 30 dní v rámci skúšobnej verzie, no po jej uplynutí vám už nebudú príliš platné. ESET Online Scanner na druhú stranu môžete využívať neustále a vždy v aktuálnej verzii, nakoľko si sťahuje aktualizačné moduly. Samozrejme, keďže je to zadarmo, tak to celé má veľký háčik.

Bezplatný ESET odstráni malvér, no neochráni vás

Bezplatný ESET Online Scanner síce systém skontroluje a odstráni z neho škodlivý kód, no neponúka žiadnu formu následnej ochrany. Takže ak v systéme nemáte aktívne žiadne bezpečnostné riešenie, teraz síce malvér odstránite, no opäť sa môžete veľmi ľahko infikovať.

Platené riešenia od ESETu proste ponúkajú komplexné možnosti ochrany, a práve preto sú zákazníci ochotní za ne platiť. Či už ide o ochranu proti škodlivému kódu v reálnom čase, ochranu proti zneužitiu webkamery, ochranu online platieb, ochranu zariadení v domácej sieti alebo funkciu anti-theft, nič z toho vám ESET Online Scanner prirodzene nedá. Keby to ESET ponúkal aj zadarmo, tak by išiel sám proti sebe.

Napriek tomu všetkému je ESET Online Scanner užitočným pomocníkom. Napríklad môžete používať Windows Defender alebo iné bezplatné riešenie a dodatočne si overiť, či je všetko v poriadku, a či je váš systém dobre chránený. Prípadne ak hocikedy nadobudnete pocit, že niečo nie je v poriadku, úplne bezplatne to môžete preveriť kvalitným nástrojom, ktorý je vždy k dispozícii v aktuálnej verzii.

Stiahnuť si ho môžete priamo z oficiálneho webu. Funguje ako jednoduchá aplikácia, ktorú stiahnete, spustíte a môžete sa hneď pustiť do kontroly systému. Pracovať by mal bezproblémovo aj po boku vášho existujúceho bezpečnostného riešenia. Pre kontrolu používajte možnosť “Úplná kontrola”. Síce to potrvá dlhšie, no o to podrobnejšie.

Ak by ste chceli otestovať len pár konkrétnych súborov, tak na tento účel vhodne poslúži možnosť “Prispôsobená kontrola”. Nastaviť sa dá všetko, od kompletnej kontroly až po kontrolu konkrétnej zložky. Odporúčam nazrieť aj do možnosti “Pokročilé nastavenia”, kde je možné zapnúť napríklad kontrolu archívov.

Bezplatný ESET

Ponúka aj plánovanie kontroly, no zadarmo je to veľmi obmedzené

ESET Online Scanner okrem jednorázových kontrol umožňuje nastaviť aj pravidelne opakované kontroly. Opäť však pripomínam, že nakoľko ide o bezplatné riešenia, dostupné nie sú žiadne rozsiahle možnosti nastavenia. Ide o rýchlu kontrolu systému, ktorú je možné naplánovať na konkrétny čas počas dňa v týždni – napríklad každý utorok o 17:00. Nemôžete nastaviť dva dni, ani dva rozdielne časy. Proste nič rozsiahlejšie.

Je to ESET zadarmo, tak čo by človek mohol chcieť. Ako dodatočná bezpečnostná vrstva však dokáže poslúžiť celkom fajn. Pre pripomenutie, cena NOD32 Antivirus je 40€ ročne, za Internet Security zaplatíte 50€ ročne, no a prémiové riešenie Smart Security Premium stojí 65€ ročne.

Bezplatný ESET
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať