diaľničná známka

Diaľničná známka: Cena, návod ako kúpiť aj výnimky

Ak chcete na Slovensku využívať diaľnice a rýchlostné cesty, tak je na to potrebná platná diaľničná známka. Inak riskujete problémy a nemalú pokutu. Tento koncept nie je žiadnym tajomstvom či novinkou.

Diaľničná známka má u nás svoje korene od nepamäti a prakticky rovnako to funguje aj v okolitých krajinách. Treba však povedať, že časy digitalizácie so sebou priniesli rôzne možnosti a niektoré z nich využila aj Národná diaľničná spoločnosť.

Diaľničné známky dnes už nemusíme lepiť na čelné sklá svojich áut alebo ju inštalovať do palubných jednotiek ako to bolo zvykom ešte pred pár rokmi. Namiesto toho je tu elektronická diaľničná známka, ktorá je po zakúpení naviazaná na evidenčné číslo vozidla v centrálnej databáze.

Má to svoje jasné výhody. Medzi najväčšie z nich patrí to, že nám odpadajú akékoľvek starosti s jej umiestnením, možným poškodením a zoškrabávaním zo skla po skončení platnosti. Pre štát je to zase samozrejme jednoduchšia kontrola.

No celkovo má elektronická diaľničná známka tú výhodu, že si ju môžeme zakúpiť prakticky kedykoľvek a z akéhokoľvek zariadenia s prístupom na internet. Stačí zájsť na oficiálny web eznamka.sk a vyklikať niekoľko potrebných informácií. Celé je to otázkou pár minút.

Inak, cez tento web si môžeme aj pohodlne overiť či má dané vozidlo uhradenú diaľničnú známku. To sa hodí v prípade, že si auto požičiame od známeho a zabudli sme sa na to opýtať a podobne…

Mapa spoplatnených úsekov | Zdroj: NDS

Diaľničná známka: Cena pre rok 2023

Na Slovensku sa toho pre rok 2023 pri diaľničných známok veľa nezmenilo. Vlastne jedinou zmenou, ktorá je ale veľmi kľúčová, sú nové ceny diaľničných známok. Inak naďalej platí, že u nás máme štyri typy známky:

 • 10-dňová diaľničná známka za 12 €
 • 30-dňová diaľničná známka za 17 €
 • Ročná diaľničná známka za 60 €
 • 365-dňová diaľničná známka za 60 €

Ako veľavravne prezrádza ich názov, líšia sa od seba dobou platnosti a prirodzene aj cenou. Nakoľko diaľničná známka 2023 dostala nové ceny, tak bude dobré pozrieť sa na to trochu z bližšia.

O úprave cenníka pre rok 2023 informovala priamo Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Asi nebude žiadnym prekvapením, že úprava ceny konkrétne znamená zdražovanie. Taká je bohužiaľ realita dnešných dní…

1-dňová diaľničná známka

Rok 2024 má so sebou priniesť veľkú zmenu. Ministerstvo dopravy plánuje do ponuky pridať aj 1-dňovú diaľničnú známku. Stať sa tak má už počas prvých mesiacov roka 2024, podľa aktuálnych odhadov najneskôr do marca 2024. Cena 1-dňovej diaľničnej známky ešte vôbec nebola konkretizovaná, no už teraz je jasné, že pôjde o najnevýhodnejšiu možnosť. S ohľadom na európske pravidlá môže byť jej cena stanovená maximálne na 5,4 €.

Aktualizácia 12.3.2024: Zavedenie 1 dňovej diaľničnej známky na Slovensku prebieha v klasickom duchu. Nestíha sa to do pôvodne stanoveného termínu. Ako informuje portál TVnoviny.sk, jednodňová diaľničná známka sa odkladá. Dôvodom má byť neukončený legislatívny proces a novým odhadovaným termínom sa stala druhá polovica roka 2024. Nestihne sa to vraj ani do dovolenkovej sezóny…

10-dňová diaľničná známka za 12 €

Pri známke s 10-dňovou platnosťou si majitelia automobilov od nového roka priplatia celkom 2 €. Cena teda narástla z 10 € na 12 €. Platnosť zostáva zachovaná na 10 dní od úhrady alebo od dátumu, ktorý si klient zvolí pri platbe.

30-dňová diaľničná známka za 17 €

V prípade tejto známky sa ľudovo zvykne používať označenie mesačná, no oficiálne a reálne má platnosť 30 dní. Jej cena pre rok 2023 narástla z pôvodných 14 na nových 17 €, čo znamená, že si priplatíme 3 €.

Ročná elektronická diaľničná známka za 60 €

Cena ročnej diaľničnej známky narastie z 50 € na 60 €. Táto známka má zadefinovanú platnosť od 1.1. daného roka do 31.1. nasledujúceho roka. Prípadne si môžete pri nákupe ručne zvoliť dátum odkedy začína platiť, no keď sa nad tým zamyslíte, tak pri ročnej známke to nemá žiaden zmysel.

Dôležité! Rok 2024 je posledným rokom kedy sa na Slovensku bude predávať ročná diaľničná známka. Ako upozornil portál TVnoviny.sk, rezort dopravy potvrdil, že “Ročná diaľničná známka sa počas nasledujúceho roka [2024] zruší. O všetkom podstatnom budeme, samozrejme, včas verejnosť informovať.”

365-dňová diaľničná známka za 60 €

Cena 365-dňovej diaľničnej známky pre rok 2023 narástla z pôvodných 50 € na 60 €. Rovnako ako v prípade známky s ročnou platnosťou došlo k zvýšeniu ceny o 10 €. Tento typ známky je relatívnou novinkou. Na Slovensku sme ju zaviedli len v roku 2020 a hoci na prvý pohľad môže pôsobiť zvláštne, má svoje opodstatnenie (vysvetlíme si).

diaľničná známka
Aktuálna ponuka pre rok 2023. Medziročne sa menili len ceny

365-dňová a ročná známky: Aký je vlastne rozdiel?

Možno sa pýtate, že aký je rozdiel medzi ročnou a 365-dňovou známkou. Ročná platí od 1.1 daného roka do 31.1 nasledujúceho roka, napríklad od 1.1.2023 do 31.1.2024. A to bez ohľadu na to, kedy ju kúpite.

365-dňová platí presne 365 dní odo dňa úhrady alebo od dátumu, ktorý si zvolí zákazník ako začiatok platnosti. Inak povedané, ak by ste známku kupovali kedykoľvek po 31. januári daného roka, tak sa vám oplatí rovno siahnuť po 365-dňovej verzii:

Známku napríklad kupujete 16.6.2023 Ak by ste zvolili ročnú verziu, tak zaplatíte 60 € a platí vám len do 31.1.2024. Ak ale siahnete po 365-dňovej verzii, tak platíte rovnako 60 €, no po diaľniciach môžete jazdiť až do 16.6.2024.

Ako kúpiť diaľničnú známku?

Ako sme si už spomínali, najpohodlnejšiu metódou je nákup cez oficiálnu webovú stránku eznamka.sk. Prípadne môžete siahnuť po mobilnej aplikácii eznamka, ktorú nájdete v Obchode Play a Apple App Store. Táto mobilná aplikácia je ale reálne len zaobalená webová stránka eznamka.sk, takže nejakú veľkú výhodu či prehľadnejšie rozhranie nečakajte.

V prípade, že vám online nákup z nejakého dôvodu nevyhovuje, tak nezúfajte. Stále funguje aj starý dobrý predaj cez čerpacie stanice. Akurát namiesto nálepky na okno nadiktujete svoju ŠPZ a digitálny predaj vybaví obsluha čerpačky. Nemusíte sa s ničím trápiť, čo je super hlavne pre technicky nemenej zdatných ľudí.

Ako píšem vyššie, mobilná aplikácia eznamka je vlastne len zaobalený web, takže popíšem ako to funguje priamo na webe eznamka.sk. Cez aplikáciu je to prakticky to isté, akurát si ju ešte musíte nainštalovať.

 • Prejdeme na oficiálny web www.eznamka.sk
 • Klikneme na ikonku Úhrada diaľničnej známky.
 • Dostaneme sa do sekcie so šiestimi krokmi.
diaľničná známka
Ako kúpiť diaľničnú známku.
 • Zvolíme možnosť Úhrada JEDNO VOZIDLO. To je štandard bežného vodiča, no ak potrebujete pokryť viac áut naraz, tak samozrejme zvoľte možnosť Úhrada VIAC VOZIDIEL.
 • Dostaneme sa do ponuky Typ známky, kde vyberieme VOZIDLO. Opäť platí, že to je štandard pre našu demonštráciu. Ak chcete známku pre prípojný vozík, tak samozrejme kliknete na možnosť PRÍPOJNÉ VOZIDLO.
 • Zvolíme platnosť známky, ktorú chceme – 10-dňová, 30-dňová, ročná alebo 365-dňová.
 • Dostaneme sa k vyplneniu údajov. Konkrétne ide o EČV auta, krajinu registrácie vozidla, zvolenie platnosti (ak chceme aby známka platila od neskoršieho dátumu) a e-mail pre doručenie potvrdenia.
 • Všetko vyplníme a poriadne si skontrolujeme. Hlavne bacha na preklepy. ŠPZ síce zadávate dvakrát a opravu je možné vykonať tuším do 15 minút po úrade, no načo si to zbytočne komplikovať kvôli nepozornosti.
 • Nasleduje vyplnenie platobných údajov a potvrdenie platby.
 • Na záver dostaneme možnosť vytlačiť si doklad o uhradení platby. Ten chodí aj na e-mail.
 • Ak ste zadali aj telefónne číslo, tak vám príde SMS s informáciou o uhradení a platnosti diaľničnej známky.
 • Hotovo.

Ako môžete vidieť, celý proces je veľmi jednoduchý a netreba sa ho báť. Súčasne ale platí, že ak sa vám do toho nechce a platby cez internet sú pre vás strašiakom, tak môžete využiť spomínaný nákup na benzínke. Ako prezradila aj samotná NDS, nákupy cez oficiálny web sú zodpovedné len za 57 % celkového predaja.

diaľničná známka

Diaľničná známka pre elektromobily

V ostatných rokoch sa na našich cestách začali objavovať aj batériové elektromobily, ktoré patria do kategórie vozidiel bez lokálnych emisií. V niektorých krajinách sú elektromobily zvýhodňované a nemusia platiť za využívanie diaľnic a rýchlostných ciest. Ako je to na Slovensku?

U nás majitelia elektromobilov či plug-in hybridov nemajú žiadnu takúto výhodu. Diaľničnú známku potrebujú rovnako ako všetci ostatní motoristi, pričom platia úplne rovnaké sumy.

Ako píše portál FonTech.sk, diaľnice zadarmo majú elektromobily a plug-in hybridy napríklad v susednej Českej republike. Túto výhodu môžeme počas jazdy po českých diaľniciach využívať aj my, akurát si o to musíme dopredu požiadať cez formulár na webe edalnice.cz.

Slovenské výnimky

Na Slovensku sa Oslobodenie od platenia diaľničnej známky vzťahuje napríklad na držiteľov parkovacieho preukazu ŤZP alebo osoby, ktoré používajú vozidlo na poskytovanie sociálnej služby. Okrem toho je to ešte príslušníkov rôznych štátnych zložiek alebo vybrané historické vozidlá. Podrobnosti nájdete v zozname Vozidlá oslobodené od úhrady diaľničnej známky. Elektromobily by ste tam ale hľadali márne.

Zaujímavosti o diaľničnej známke na Slovensku

Národná diaľničná spoločnosť sa koncom roka 2022 podelila aj o niekoľko zaujímavostí:

 • Za 11 mesiacov roka 2022 bola najobľúbenejšou známkou medzi motoristami 365-dňová známka. Tvorila zhruba 48 % z celkových predajov. Na druhom mieste bola 10-dňová známka (24 %) a na treťom je ročná známka (20 %).
 • Za 11 mesiacov roka sa predali viac než štyri milióny kusov elektronických diaľničných známok v celkovej hodnote približne 81 miliónov €.
 • Najobľúbenejším miestom nákupu diaľničnej známky je web, tvorí vyše 57 % predaja. Druhú priečku obsadzuje nákup priamo v obchodnom mieste, tvorí to zhruba 38 % predaja. Zvyšné percentuálne podiely tvoria predaje cez mobilnú aplikáciu či mýtomat.
 • Z predajných miest jasne vedie informačné centrum na hraničnom prechode D2 Brodské – Břeclav, kde sa za 11 mesiacov roka 2022 predalo 140 000 známok v celkovej hodnote takmer 1,5 milióna €.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať