YouTube Premium: Cena predplatného a čo vlastne ponúka

 • YouTube patrí medzi najpopulárnejšie služby online sveta.
 • Tonu obsahu ponúka úplne zadarmo, čo vyvažuje reklamami.
 • Jednou z možností ako sa ich zbaviť je YouTube Premium.

YouTube patrí medzi najpopulárnejšie webové služby dneška. Nejde o žiadnu náhodu. V pozadí stojí prešpekulovaný biznis, ktorý šikovných, zaujímavých a zábavných ľudí z celého sveta motivuje k vytváraniu rôznorodého obsahu. YouTube je taktiež útočiskom pre nekontrolovateľné množstvo video obsahu každej kategórie, a to úplne zadarmo.

Videá tu môžeme sledovať alebo nahrávať od rána do večera a jediné, čo za to YouTube žiada je naša pozornosť, ktorú využíva na servírovanie reklám. Je to celkom dobrý obchod. My môžeme pozerať videá o výmyslu sveta a YouTube pokryje náklady na prevádzku a ešte na tom aj pekne zarobí.

Za ostatné roky sa ale situácia s reklamami na YouTube dosť vyostrila. Dnes ich už je obrovské množstvo, často sa nedajú preskočiť, zdanlivo donekonečna sa opakujú a znižujú celý zážitok z prezeraného videa. Dokonca sa objavujú aj reklamné videá podvodného charakteru, ktoré propagujú nereálnu podobu hier alebo rôzne návody ako rýchlo zbohatnúť.

Preto množstvo ľudí hľadá cestu ako sa reklám zbaviť. Jednou z možností sú blokovače reklám pre webové prehliadače, no čoraz atraktívnejšou možnosťou sa stáva predplatné YouTube Premium. To totiž plní tri účely:

 • zbavuje nás reklám
 • podporuje YouTube a tvorcov obsahu
 • prináša dodatočné funkcie
YouTube Premium cena

To, že sa zbavíme reklamy je celkom jasná výhoda. Finančná podpora YouTube je prijateľnou vecou pre menšiu časť potenciálnych zákazníkov, no treba si uvedomiť, že to neskutočné množstvo videí, ktoré YouTube ponúka, sa premieta do obrovských prevádzkových nákladov.

K tomu treba pridať podporu tvorcov obsahu, ktorí náš obľúbený obsah často dokážu produkovať len kvôli tomu, že ich to uživí. YouTube sa preto musí deliť o zisk z reklamy alebo o časť z predplatného.

No a do tretice tu máme dodatočné funkcie ako je prehrávanie videí na pozadí alebo pri zamknutej obrazovke či sťahovanie videí do počítača alebo smartfónu. K predplatnému sa pridáva aj prístup k YouTube Music, čo je špecializovaná časť YouTube zameraná na hudobný obsah. Všetky tieto veci sú viazané na YouTube Premium.

Niekedy bol ďalším bonusom prístup k exkluzívnemu obsahu YouTube Originals. Táto tvorba ale bola efektívne ukončená začiatkom roka 2022 a väčšina vytvorených videí je dnes dostupná pre každého. Takže nejaký exkluzívny obsah už nie je lákadlom pre zakúpenie predplatného.

YouTube Premium cena

YouTube Premium: Cena na Slovensku v roku 2023

Je celkom jasné, že YouTube Premium nebude zadarmo. Cena predplatného sa líši krajinu od krajiny v závislosti od potenciálu daného trhu. Na Slovensku je cena YouTube Premium stanovená na 7,19 € mesačne. Prvý mesiac majú noví zákazníci dostupný zadarmo, aby si službu mohli vyskúšať v plnej paráde.

Cena YouTube Premium na Slovensku je celkom prijateľná. Napríklad v takých Spojených štátoch sa platí 12 dolárov mesačne a kebyže sa pozrieme do Švajčiarska, tak nás YouTube Premium bude stáť v prepočte 16 €.

To sa ale pozeráme na základné predplatné. Treba povedať, že cenu za YouTube Premium je možné znížiť využitím rodinnej a študentskej tarify. Predplatné Rodina stojí na Slovensku 10,99 € mesačne a účet môže zdieľať celkovo až 6 členov jednej domácnosti.

Predplatné Študent stojí 4,19 € mesačne, a ako naznačuje aj samotný názov, využívať ho môžu študenti, ktorí musia každoročne preukázať platnosť svojho nároku. Inak povedané, to, že stále študujú. Ponuka je navyše dostupná len pre denných študentov z inštitúcií vyššieho vzdelávania, a to najviac po dobu 4 rokov.

Cena YouTube Premium pre študentov je celkom fajn, no najvýhodnejšia je aj tak rodinná tarifa. Pri jej využívaní sa dokáže mesačný poplatok znížiť až na 1,84 €. Samozrejme, za predpokladu, že máte piatich rodinných príslušníkov, s ktorými sa budete deliť. Aj keby ste sa delili len s rodičmi, tak sa vaša YouTube Premium cena dostane na 7,19/2= 3,59 €.

Nedávno začal YouTube vo vybraných krajinách ponúkať aj lacné predplatné YouTube Premium Lite. To je lacnejšie než štandardné predplatné, no neprináša žiadne dodatočné funkcie. Je vytvorené čisto za účelom odstránenia reklám. Na Slovensku zatiaľ nie je dostupné, a tak platí, že cena YouTube Premium pre Slovensko je 7,19 €. V štandarde.

Nezabúdajte však na to, že ceny sa zvyknú meniť!

Ročné predplatné?

Spomenúť by bolo vhodné aj ročné predplatné. S tým taktiež YouTube začal experimentovať vo vybraných krajinách začiatkom roka 2022. Podstata je ale celkom zjavná. Pri ročnom predplatnom uhradíte jednorazovo vyššiu sumu, no keď si to rozrátate na 12 mesiacov, tak vás to bude vychádzať cenovo výhodnejšie než platenie každý mesiac.

V USA to bolo napríklad 107,99 dolárov ročne alebo 143,88 dolárov pri mesačnej forme – 12 x 11,99 dolárov. Rozdiel je teda 3 doláre na každý mesiac, respektíve 36 dolárov ročne. Akurát to treba zaplatiť naraz, čo mnohým nemusí tak úplne vyhovovať. Ročné predplatné pre Slovensko sa zatiaľ nespomína, no je celkom možné, že časom sa ho predsa len dočkáme.

4 comments
 1. Vo Švajčiarsku sice YouTube Premium môže stáť v prepočte 16 €. Ale že v porovnaní s tými sme na tom celkom dobre by som netvrdil, pretože vo Švajčiarsku určite ľudia nerobia za 700 – 800 eur mesačne, čiže v porovnaním s tým je to u nás stále veľmi drahé.

 2. “kebyže sa pozrieme do Švajčiarska, tak nás YouTube Premium bude stáť v prepočte 16 €. V porovnaní s týmito krajinami sme na tom teda celkom dobre…”. :))))))))))))) Ten bol dobrý :)))))))))))))
  Keď napíšem do google: Priemerná mzda Švajčiarsko, tak vybehne v prepočte 5 148,8 € !!!!!!!!!
  Priemerná mzda Slovensko, tak vybehne 1200 €.
  Teda určite je to super, ak Youtube stojí na Slovensku 10€ a vo Svajciarsku 16€. Dnes už píše tie články ozaj hocikto.
  Ak by mal stáť Youtube rovnako ako vo Svajciarsku, musel by byť cca za 4€ mesačne šašo……

 3. Aký má výuznam rodinná tarifa? Nezmijeme v jednej domácnosti a obmedzujú ľudi lebo sme súrodenci a žijeme oddelene. Chorá hovadina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať