Mapa koronavírusu

GreenPass, OverPass a OverPass Special končia. Ak bude zle, tak ich reaktivujú

  • Štát ku koncu roka 2023 vypne GreenPass, aj OverPass a OverPass Special.
  • Už nahraté certifikáty budú zobrazovať naďalej. Nič nové ale nepridáte.
  • Ak si to bude vyžadovať budúci vývoj ochorenia Covid-19, tak ich reaktivujú.

Dobehol ich prirodzený kolobeh života. Štátne aplikácie GreenPass, OverPass a OverPass Special, ktoré boli v časoch koronavírusovej pandémie COVID-19 užitočným nástrojom pre značnú časť slovenskej populácie, čoskoro skončia. Vďakabohu…

Ministerstvo zdravotníctva SR na túto skutočnosť začalo upozorňovať ku koncu novembra 2023. Pandémiou už síce nejaký ten piatok nežijeme, no ak patríte k ľuďom, ktorí sa počas ťažkého obdobia poctivo preukazovali platným očkovaní proti ochoreniu COVID-19, tak sa spomínané aplikácie pravdepodobne nachádzajú aj vo vašom smartfóne.

Preto sa asi aj ku vám dostala notifikácia od samotnej aplikácie, ktorá uvádza, že 31.12.2023 bude končiť oficiálna podpora aplikácie GreenPass, OverPass a OverPass Special. V praxi to znamená klasiku. Aplikácia už nebude zo strany štátu, respektíve vývojárov, nijak podporovaná. Ak to nebude nutné, tak už nedostane žiadnu aktualizáciu. A úprimne povedané, dúfajme, že tento scenár sa naplní. Ďalšie prevádzkovanie, vývoj ani aktívne udržiavanie aplikácií nedáva zmysel.

Certifikát o očkovaní proti COVID-19 reálne nebol potrebný už prinajmenšom od 30.6.2023. Samotné aplikácie je síce možné využívať aj naďalej, a ak v nich máte nahraté certifikáty, tak tie vám naďalej zostávajú uchované a platné. Až do momentu, kedy aplikácie ako GreenPass neodinštalujete.

Ukončenie podpory k 31.12.2023 ale znamená hlavne to, že do aplikácie už nebude možné pridať nové certifikáty. Reálne sa deje to, že aplikácie zo svojho smartfónu môžete odinštalovať. Ak sa nestane najhoršie, tak ich nebudete potrebovať. Osobne by som si tipol, že aplikáciu GreenPass ste už mesiace ani neotvorili.

Hoci to nie je vyslovené uvedené, tak aplikácie by po spomínanom termíne už nemalo byť možné stiahnuť z oficiálny zdrojov ako je napríklad Obchod Play. Pripomeňme si, že aplikácia GreenPass slúžila na uchovávanie digitálnych certifikátov o očkovaní. Dvojica OverPass zase slúžili na overovanie týchto certifikátov.

V prípade, že chcete mať istotu nemusíte nič riešiť. Už nainštalované aplikácie podľa oznámenia ostávajú dostupné a naďalej budú zobrazovať už nahraté certifikáty. Ale načo? Aj samotné Ministerstvo zdravotníctva SR uvádza, že v prípade, že by si budúci vývoj ochorenia Covid-19 vyžadoval opätovné spustenie aplikácií, bude možné pristúpiť k ich reaktivácii.

Aby som to zhrnul tak platí, že štát sa rozhodol ukončiť prevádzku a podporu aplikácií GreenPass, OverPass a OverPass Special a pokojne ich môžete odinštalovať. Dôvodom je výrazný pokles využívania aplikácií v dôsledku neexistencie obmedzení a ukončenia vydávania certifikátov DCC EÚ k 30.6.2023. Prípadne si ich môžete ponechať, ak veríte, že situácia sa môže opätovne zhoršiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať