História príkazov v Príkazovom riadku

Príkazový riadok v operačných systémoch Windows nepatrí k nástrojom, s ktorými úplne bežne pracuje priemerný používateľ. Svoje využitie nachádza skôr v rukách skúsenejších ľudí, IT správcov či programátorov.

Napriek tomu existuje niekoľko základných príkazov, ktoré v ňom zadávajú aj menej skúsení používatelia. Ide napríklad o naplánovanie vypnutia počítača, overenie aktuálneho nastavenia sieťových pripojení či o vykonanie kontroly disku.

Príkazový riadok má síce veľmi jednoduché rozhranie, no aj tu nájdeme užitočné veci ako je história zadaných príkazov. To sa hodí práve ľuďom, ktorí v ňom zvyknú opakovanie vykonávať viacero úkonov a celé si to chcú trošku zjednodušiť.

Namiesto toho, aby už raz zadaný príkaz museli písať znova, nájdu si ho v histórii a už ho len potvrdia. Okrem toho sa prehľad zadaných príkazov hodí aj na to, aby mal človek vôbec predstavu, čo všetko už vykonal. Užitočné je to najmä pri dlhších sekvenciách príkazov.

Šípka hore, šípka dole

Celkom známym spôsobom ako prechádzať medzi už zadanými príkazmi sú klávesy so šípkou hore a šípkou dole. Šípkou hore sa postupne posuniete vždy o jeden príkaz dozadu, šípka dole potom slúži na návrat k najčerstvejších príkazov.

Kláves F7

Menej známym, no o dosť zaujímavejším, spôsobom je stlačenie klávesu F7. Zaujímavejšie je to preto, že v tomto prípade dôjde k zobrazeniu tabuľky s prehľadným zoznamom zadaných príkazov. Pritom je to tak jednoduché, ako stlačenie jedného klávesu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať