Myslíte si, že poznáte príkazový riadok? 948-stranový manuál vás vyvedie z omylu

Príkazový riadok je súčasťou operačných systémov Windows už od nepamäti. Pre väčšinu z nás ale nejde o niečo, čo by sme používali pravidelne, nie to ešte na dennej báze. Po príkazovom riadku zvykneme siahnuť len vo veľmi špecifických prípadoch, aj to používame len zlomok zo všetkých dostupných možností.

Niet sa čomu čudovať. Časy, kedy bolo pri práci s počítačom potrebné ručne písať a zadávať príkazy sú dávno preč. Dnes sa našťastie hýbeme vo svete grafických používateľských rozhraní, s ktorými sa pracuje veľmi jednoducho.

Ak si ale myslíte, že príkazový riadok ponúka len pár príkazov a tie máte v malíčku, oficiálny manuál z dielne Microsoftu vás vyvedie z omylu. Na neuveriteľných 948 stranách tu sú popísané všemožné príkazy, ktoré starý dobrý cmd.exe zvláda vykonať.

Keď človek uváži, že príkaz Help vypíše len 86 príkazov, no oficiálny manuál ich popisuje viac než 250, tak jednoducho musí priznať, že toho o možnostiach príkazového riadka ešte veľa nevie. Samozrejme, že si to všetko môže doštudovať, veď k dispozícii je takmer 1000 strán s informáciami.

Rozsiahla dokumentácia s názvom Windows Command Reference popisuje príkazy od A po Z, pričom sa venuje veciam ako syntax, parametre či príklady použitia. Obsahuje aj kopu odkazov na dodatočné informácie. Pozitívom je aj to, že dokumentácia je dostupná vo formáte PDF, takže sa v nej dá jednoducho hľadávať.

Či už si chcete rozšíriť obzory a stať sa majstrom príkazového riadka alebo vás to láka len zo zvedavosti, manuál si môžete stiahnuť úplne zadarmo z oficiálneho webu Microsoftu. Pre pokročilých používateľov a správcov IT infraštruktúry je podobná literatúra často na nezaplatenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať