Klávesnica na obrazovke: Ako vo Windows 10 zapnúť virtuálnu klávesnicu?

Windows obsahuje virtuálnu klávesnicu, čo je vlastne aplikácia, ktorá príde vhod, ak zariadenie nemá pripojenú alebo fungujúcu fyzickú klávesnicu. Používateľ vďaka tejto softvérovej klávesnici aj vtedy dokáže relatívne normálne pracovať so svojim zariadením.

Oficiálne sa táto systémová aplikácia volá “Klávesnica na obrazovke”. Ide o štandardnú súčasť operačných systémov Windows prinajmenšom od čias Windows 7. V praxi to znamená, že aplikáciu netreba inštalovať, okamžite je pripravená na používanie.

Klávesnica na obrazovke sa používa celkom ľahko a podporuje aj dotykové ovládanie na zariadeniach, ktoré sú vybavené dotykovou obrazovkou.

V porovnaní s fyzickou klávesnicou je ovládanie počítača cez Klávesnicu na obrazovke menej efektívne, pretože je všetko nutné vyklikávať myšou.

Na druhú stranu, ide o skvelú zálohu, ktorá poslúži hlavne pri problémoch. Pri dotykovom ovládaní je situácia o čosi lepšia, no stále to nie je úplne ideálne.

V prípade operačných systémov Windows 8 a Windows 10 sú v systéme dokonca prítomné dve virtuálne klávesnice – aplikácia “Klávesnica na obrazovke” a zabudovaná “Dotyková klávesnica”. Mierne sa od seba líšia, no keď to zjednodušíme, tak princíp je prakticky rovnaký.

Dotyková klávesnica je určená primárne ako nástroj pre zadávanie vstupu na zariadeniach s dotykovou obrazovkou, na ktorých sa zobrazuje automaticky vo vhodnej chvíli – keď je potrebné zadať text.

Aplikácia Klávesnica na obrazovke naproti tomu slúži ako nástroj pre zjednodušenie prístupu ľuďom, ktorí majú problém ovládať klasickú fyzickú klávesnicu. Rovnako tak sa používa aj ako spomínaná “núdzovka” v prípade problémov.

V obidvoch prípadoch ale platí, že okrem prostého zadávania textu je možné používať aj klávesové skratky či vkladať symboly.

Ako vo Windows 10 zapnúť virtuálnu klávesnicu?

Prvou a preferovanou možnosťou je teda používanie aplikácie “Klávesnica na obrazovke”. Budeme vychádzať z predpokladu, že na ovládanie počítača je možné používať len myš. Inak stačí cez ponuku Štart vyhľadať “klávesnica na obrazovke” alebo zadať klávesovú skratku Ctrl + Win + O.

S využitím čisto myši je najľahšie kliknúť na ponuku Štart a v zozname aplikácií sa prebojovať k zložke “Zjednodušenie prístupu”. Po jej rozkliknutí nájdete aplikáciu “Klávesnica na obrazovke”.

Alternatívne je možné otvoriť ponuku Štart a následne kliknúť na ikonu ozubeného kolieska, čím sa dostaneme do systémových nastavení. Potom je potrebné kliknúť na možnosť “Zjednodušenie prístupu” , vybrať sekciu “Klávesnica”, a tam prepínač “Používať klávesnicu na obrazovke” posunúť do polohy “Zapnuté”.

Druhou možnosťou je spomínaná dotyková klávesnica. Tá sa hodí na ovládanie tabletov a zariadení s dotykovou obrazovkou. V momente, kedy Windows 10 zistí, že ide o takého zariadenie, ktoré nemá pripojenú fyzickú klávesnicu, tú dotykovú začne zobrazovať automaticky.

Vyvolať sa ale dá aj ručne. Najrýchlejšou možnosťou je kliknutie pravým tlačidlom myši na panel úloh. Z kontextovej ponuky potom vyberte možnosť “Zobraziť tlačidlo dotykovej klávesnice”. Príslušná ikona sa začne zobrazovať vedľa času a dátumu v rohu panela úloh.

Po kliknutí na predmetnú ikonu sa okamžite zobrazí dotyková klávesnica, cez ktorú môžete písať text či vkladať špeciálne znaky.

Klávesnica na obrazovke vs. Dotyková klávesnica

Aplikácia “Klávesnica na obrazovke” sa dá označiť za mierne sofistikovanejšiu virtuálnu klávesnicu. Na obrazovke zostáva zachovaná až do vypnutia aplikácie, takže nehrozí, že náhle zmizne v tom najhoršom momente. Navyše sa dá jednoduchým spôsobom meniť jej veľkosť.

Aby toho nebolo málo, obsahuje aj pokročilé nastavenia. Priamo v rozhraní tejto virtuálnej klávesnice na nachádza tlačidlo “Možnosti”, cez ktoré sa k nim dá dostať. Nachádzajú sa tu veci ako zapnutie zvukovej signalizácie tlačenia klávesu, pridanie numerického bloku či úprava rýchlosti odozvy.

Každý si teda môže Klávesnicu na obrazovke prispôsobiť pre svoje potreby. Aj práve preto je často vhodnejšou voľbou než vyššie spomínaná “Dotyková obrazovka”.

Ako zmeniť jazyk a rozloženie virtuálnej klávesnice vo Windows 10?

Jazyk a rozloženie nástroja Klávesnica na obrazovke sa upravuje automaticky podľa toho, aké rozloženie klávesnice je nastavené na úrovni systému. Zatiaľ som nenašiel riešenie, ktoré by umožňovalo používať iné rozloženie pre fyzickú, a iné rozloženie pre virtuálnu klávesnicu.

Zmena rozloženia virtuálnej klávesnice teda prebieha rovnako ako pri zmene rozloženia fyzickej klávesnice. Slúži na to napríklad klávesová skratka Ctrl + Shift, prípadne Alt + Shift.

Na príklade si ukážeme ako klávesnicu na obrazovke prepnúť do azbuky, pretože to je celkom dobrý príklad. Fyzická klávesnica síce bude tiež prepnutá do ruštiny, no znaky azbuky sa vám tam zobrazovať nebudú, to by ste si museli klávesy prelepiť alebo vymeniť, kdežto na virtuálnej klávesnici sa samozrejme zobrazia.

 • Klávesovou skratkou Win + i otvoríme systémové nastavenia.
 • Klikneme na možnosť “Čas a jazyk”.
 • Vyberieme sekciu “Jazyk”.
 • V ponuke Preferované jazyky klikneme na “Pridať jazyk”.
 • Do vyhľadávania napíšeme ruština.
 • Označíme požadovaný výsledok a klikneme na tlačidlo “Ďalej”.
 • V ďalšom kroku sa uistíme, že možnosť “Nastaviť ako jazyk rozhrania Windowsu” nie je zvolená. Ak by totižto bola označená, tak sa nám do ruštiny prepne celý Windows, čo v tomto prípade nechceme.
 • Klikneme na tlačidlo “Inštalovať”.
 • Počkáme, kým celý proces prebehne.
 • Nový jazyk klávesnice, v tomto prípade ruština, sa nainštaloval, a tak si ho môžeme zvoliť.
 • Použijeme klávesovú skratku Ctrl + Shift. K tomu malý tip. Ako prvý kláves stlačte Ctrl a až potom pridajte Shift. Zobrazí sa vám pekný vizuálny prehľad toho, do ktorého jazyka prepínate.
3 comments
 1. Dobrý deň, ďakujem za článok. Pomohol mi. Vedeli by ste mi poradiť, ako zmením naše písmená na azbuku na tejto klávesnici?
  Zuzana

  1. Dobrý deň, článok som rozšíril o text ako klávesnicu prepnúť do iného jazyka, konkrétne do požadovanej azbuky. Je to doplnené na samom spodku. Pevne verím, že vám to pomôže.

 2. Dobrý deň, dá sa vložiť klávesnica na panel úloh tak ako tá dotyková? Aby sa zobrazila na jeden klik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať