Špeciálne znaky na klávesnici: Ako napísať zavináč, euro, dolár či hashtag?

Písanie na klávesnici patrí medzi zručnosti väčšiny ľudí. Aspoň si to väčšina myslí. Zadávanie klasického textu a čísel nie je skutočne žiadnym problémom, no niekedy potrebujeme zadať špeciálne znaky ako €, #, § či @. A to už môže byť problém.

Tieto znaky nezvykneme používať príliš často, a na slovenskej klávesnici je ich zadanie obzvlášť komplikované. Samozrejme, že sa to dá zvládnuť, no chce to trochu cviku. Do krvi sa vám totiž musia dostať nové klávesové skratky. Potom to už ale ide jedna báseň.

Na úvod uvádzam niekoľko najčastejších znakov, ktoré často potrebujeme zadať a zvykne nás to potrápiť. Tieto znaky sa pomerne ľahko zadávajú na anglickej klávesnici, no nie každému sa chce riešiť neustále prepínanie medzi slovenským a anglickým rozložením.

Na pomoc prichádzajú klávesové kombinácie využívajúce klávesy Alt, vďaka ktorým dokážeme ľahko zadať aj špeciálne znaky. Niektoré sa dajú zapamätať veľmi rýchlo, iné vyžadujú trochu viac času.

Veľkým pomocníkom preto môže byť takzvaný ASCII tabuľka. V nej nájdete prakticky všetky špeciálne znaky s ich príslušnou klávesovou kombináciou. Znaky majú priradené konkrétne číslo, ktoré sa zadáva v kombinácii s ľavým Altom.

Príslušné čísla zadávame na numerickej klávesnici pri držaní klávesu Alt. Po zadaní poslednej číslice kláves Alt pustíme. Okamžite dôjde k zadaniu požadovaného znaku.

Ako sa píše Euro na klávesnici?

Symbol pre Euro (€) najľahšie zadáte klávesovou kombináciou pravý Alt (AltGr) + E. Taktiež môžete použiť kombináciu ľavý Alt + 0128.

Ako napísať dolár na klávesnici?

Na zadanie znaku pre dolár ($) sa najlepšie hodí kombinácia ľavý Alt + 36.

Ako napísať mriežku na klávesnici?

Mriežka, dnes nazývaná aj hashtag #, má svoju kombináciu ľavý Alt +35. Prípadne je možné použiť pravý AltGr + X.

Ako napísať paragraf na slovenskej klávesnici?

Paragraf (§), ktorý príde vhod najmä pri hľadaní právnych podkladov, napíšete kombináciou ľavý Alt + 21.

Ako na slovenskej klávesnici napísať ampersand?

Ampersand (&), často používaní pri programovaní, sa dá vložiť ako kombinácia ľavý Alt + 38. Omnoho rýchlejšia je však kombinácia AltGr + C.

Ako sa píše na klávesnici zavináč?

Ak potrebujete zadať @, tak na to poslúži kombinácia ľavý Alt +64, ktorá sa pamätá celkom ľahko. Omnoho lepšie sa ale pamätá kombinácia AltGr + V.

Ako napísať veľké š na klávesnici?

Všeobecne sa veľké písmená s mäkčeňom zadávajú ako kombinácia kláves pre mäkčeň (Shift + kláves =), za čím okamžite nasleduje Shift + požadované písmeno.

Ako na klávesnici napísať hranaté zátvorky?

Pre zadanie hranatých zátvoriek [] príde vhod kombinácia AltGr + F a AltGr + G. Tieto klávesy sa nachádzajú hneď vedľa seba, takže keď trafíte jednu, tak okamžite viete, že druhá zátvorka je blízko. Alternatívou je kombinácia Alt + 91 a Alt + 93.

Špeciálne znaky na klávesnici – ASCII tabuľka

Pre zadávanie znakov teda slúži kombinácia ľavý Alt + číslo (zo stĺpca ASCII). Napríklad Alt + 37 je %. Základná ASCII tabuľka predstavuje veľmi solídny základ, s ktorým väčšinou pochodíte bez väčších problémov.

Základná ASCII tabuľka. Zdroj:https://ascii.cl/

Ak by to náhodou nestačilo, tak siahnuť môžete po rozšírenej ASCII tabuľke alebo po aplikácií Mapa znakov, ktorá je štandardnou súčasťou operačných systémov Windows. Nájdete v nej snáď všetky špeciálne znaky, ktoré môžete potrebovať.

Rozšírená ASCII tabuľka. Zdroj: https://theasciicode.com.ar/
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako sa dostať do BIOSU?

Ako teda spustiť BIOS? Poslúži na to stlačenie správneho klávesu v tom správnom momente. Môže to závisieť od konkrétneho výrobcu zariadenia.