Koľko trvá prevod z ČSOB do SLSP?

  • Moderné bankovníctvo neskutočne uľahčuje každodenný živoť.
  • A hoci sa postupne posúva vpred, stále má svoje medzery.
  • Ako príklad si môžeme uviesť koľko trvá prevod z ČSOB do SLSP.

Fungovanie bez bankového účtu je dnes pre bežného človeka prakticky nepredstaviteľná vec. Hoci technicky, a aj zákonne, je možné výplatu dostávať priamo v hotovosti na ruku, prípadne ju dostávať poštovou poukážkou, veľmi praktické to nie je.

Stačí si uvedomiť koľko rôznych vecí uhrádzame každý jeden mesiac a razom zistíme, že bankový účet a hlavne internetové bankovníctvom má svoje jasné výhody. Veď komu by sa chcelo každú chvíľu chodiť do banky a niečo vybavovať.

Prevody cez banky sú proste fajne. Nie vždy je to ale až také pohodlné ako by sme chceli. Určitou nepríjemnosťou sú práve dĺžky prevodov peňazí. V prípade, že prevod realizujete v rámci rovnakej banky, tak k tomu spravidla dochádza na počkanie, respektíve do pár minút. Horšie je to v momente, kedy potrebujete vykonať prevod medzi rôznymi bankami.

To môže trvať aj niekoľko dní. Väčšinou je to tak, že ak ide o tuzemský prevod (na Slovensku), tak k realizácii dochádza do 24 hodín. Samozrejme, že aj tu existujú výnimky. Ide o situácie, kedy prevod zadáte cez víkend alebo počas sviatkov. Vtedy si musíte počkať.

Obvykle ale platí, že ak prevod zadáte v klasický pracovný deň, tak na účet protistrany v druhej banke bude suma pripísaná počas nasledujúceho pracovného dňa. Zavážiť ale môže termín, respektíve čas, kedy platbu zadáte. Je dosť pochopiteľné, že prevod, ktorý zadáte ráno bude realizovaný skôr než ten, ktorý zadáte vo večerných hodinách…

Moderné bankovníctvo je založené na technológiách, preto sa prirodzene môže stať, že realizácia sa mierne predĺži. Napríklad do toho vbehne plánovaná alebo neplánovaná odstávka služieb, problémy so servermi alebo niečo podobné. Pravdepodobnosť, že sa niečo také stane je ale mizivá. Štandardne preto platí spomínaný jeden pracovný deň.

Na detailov záleží

Situáciu okolo rýchlosti prevodu peňazí zlepšujú takzvané okamžité platby. Moderné technológie umožňujú to, že banky dokážu prevody peňazí realizovať 24 hodín denne, 365 dní v roku. Bez ohľadu na to, či je piatok alebo sviatok. Okamžité prevody zjednodušene dokážu prevod peňazí vykonať v priebehu niekoľkých sekúnd. A to aj medzi rôznymi bankami.

Na Slovensku sa s ich zavádzaním začalo už v roku 2022. A nadšenie bolo prirodzene obrovské. Tak trochu sa pozabudlo na detaily. Aj instantné platby ale majú svoje úskalia. V pozadí stojí dosť sofistikované technologické riešenie, ktoré do istej miery zvyšuje požiadavky na technické vybavenie banky.

Veľmi jednoducho povedané musia bankové servery obsluhovať dramaticky viac dopytov. To znamená, že na zavedenie okamžitých prevodov musia poriadne pripraviť všetky svoje systém. Aj kvôli tejto skutočnosti nie je ponúkanie tejto služby povinnosťou. Banky si to môžu zaviesť vo vlastnom časovom harmonograme.

Toto ale nemusí platiť už veľmi dlho. V novembri 2023 sme sa mali možnosť dozvedieť, že Európska únia nie je tak celkom spokojná s rýchlosťou implementácie tejto funkcie. Bankám by proste chcela legislatívne prikázať do akého termínu budú musieť službu podporovať.

Realita je nateraz ale taká, že hoci túto možnosť banky majú, tak sa do nej nikto prehnane neženie. Na Slovensku ich reálne ponúka len hŕstka bánk. Nestačí pritom, aby ich podporovala len vaša banka. Na to, aby sa prevod peňazí realizoval instantne je nutné, aby službu podporovala aj banka protistrany.

Koľko trvá prevod z ČSOB do SLSP?

Ako príklad si môžeme uviesť otázku: Koľko trvá prevod z ČSOB do SLSP? Poďme sa na to teda pozrieť bližšie. Začína to celkom dobre. Pre klientov Slovenskej sporiteľne sú okamžité platby dostupné. Avšak keď sa pozrieme na situáciu v ČSOB, tak narazíme.

ČSOB totiž patrí medzi tie banky, ktoré sa na zavedenie okamžitých platieb ešte len pripravujú. S ich reálnym zavedením predbežne počíta na roky 2024 až 2025.

To teda znamená, že odpoveďou na našu otázku koľko trvá prevod z ČSOB do SLSP je, že ide o prevod v štandardnom režime, ktorého realizácia spravidla trvá jeden pracovný deň. Pozor si treba dávať aj na víkendy a sviatky. Aspoň nateraz…

Teraz si dajme iný príklad. Prevod medzi účtami VÚB a Tatra banky. V tomto prípade máme podporu okamžitých platieb na obidvoch stranách. To znamená, že prevod v jednom (z VÚB do Tatra banky), ale prirodzene aj druhom smere (z Tatra banky do VÚB) trvá niekoľko sekúnd, nanajvýš pár minút. A to 365 dní v roku.

Nové technológie jednoducho posúvajú vpred aj praktické oblasti nášho bežného fungovania. Napríklad tu spomínané bankovníctvo. No, to, že je niečo možné ešte automaticky neznamená, že to bude fungovať hneď a pre všetkých.

Pre úplnosť pripomenie, že okamžite si peniaze viete poslať medzi nasledovnými slovenskými bankami: Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka, Raiffeisen banka, J&T Banka a Oberbank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať