- Facebook Protect je legitímna ochrana používateľského účtu.
- Dostupná je pre čoraz väčší počet účtov.
- Výzva na jej zapnutie je spracovaná pomerne nešťastne.
- Chodí aj e-mailom, kde pôsobí ako učebnicový príklad phishingu.
Facebook začal pomerne aktívne svojich používateľov vyzývať k tomu, aby si pre lepšiu ochranu účtu aktivovali ochranu Facebook Protect. Takýto prístup je vo svojej podstate celkom vítaný, nakoľko nikto z nás nechce prísť o prístup ku svojmu účtu. Má to však jeden veľký problém.
Ochranná funkcia Facebook Protect sa totiž na prvý pohľad tak trochu podobá na klasický trik podvodníkov, ktorí sa snažia vylákať prístupové údaje. Na webovej stránke alebo po spustení aplikácie Facebook sa zobrazí veľké okno, ktoré informuje o tom, že funkciu Facebook Protect si musíte aktivovať do 15 dní, inak bude váš účet uzamknutý.
Už toto navodzovanie časovej tiesne nepôsobí príliš dobre. Dôveryhodnosti ochrannej funkcie nepomáha ani to, že Facebook výzvu na jej zapnutie zobrazí aj v prípade, že svoj účet už máte dobre chránený. Ako dostatočne kvalitným heslom, tak aj dvojfaktorovou autentifikáciou (2FA).
Aj v prípade takto chránených účtov sa vám zobrazí klasická výzva “Na zapnutie programu Facebook Protect vám zostáva 15 dní”. Keď však kliknete, že ochranu chcete zapnúť, tak sa vám už len zobrazí, že v prípade vášho účtu neboli zistené žiadne bezpečnostné riziká a môžete teda pokračovať v jeho používaní.
Práve tento trochu zvláštny prístup spôsobuje to, že legitímna ochrana pôsobí trochu ako pokus o podvod. Je to veľká škoda, pretože inak ide o skutočne dobrý úmysel zo strany Facebooku. Túto ochranu začal zavádzať v USA, a to v prípade politikov a verejne známych osôb, ktoré majú veľký dosah na ľudí. Išlo o spôsob ako tieto osoby prinútiť k posilneniu ochrany svojho účtu, aby nepadol do zlých rúk.
Program sa postupne mal rozširovať do ostatných krajín, ako aj k čoraz väčšiemu okruhu používateľov. Priamo na oficiálnom webe programu Facebook Protect je uvedené: V roku 2022 plánujeme rozšíriť tento program po celom svete a budeme postupne zdieľať informácie o jeho vývoji. A tento zámer je napĺňaný.
Už nejde o ochranu vyslovene verejne známych osôb či politikov. Facebook týmto spôsobom chráni aj používateľské účty, ktoré majú väčší počet sledovateľov/priateľov alebo spravujú stránky/skupiny s veľkým dosahom. Preto sa aj vám môže pokojne stať, že vás Facebook z ničoho nič vyzve na to, aby ste si zvolili silnejšie heslo, zapli dvojfaktorové overenie a aktivovali ochranu Facebook Protect.
A aby to nebolo také jednoduché, Facebook sa rozhodol výzvu posielať aj e-mailom. Asi vám nemusím hovoriť, že v tomto prípade to vyzerá priam ako učebnicový príklad phishingu. E-maily majú byť posielané ľuďom, ktorí majú účet s veľkým dosahom, no aplikáciu či webové rozhranie nevyužívajú príliš často.
Preto sa vždy poriadne uistite, že táto výzva pochádza priamo od Facebooku. V prípade, že sa zobrazí po zapnutí aplikácie alebo načítaní oficiálneho webu to je celkom jasné. Pri e-mailoch je to už trochu iný príbeh.
Ak sa stanete príjemcom takéhoto e-mailu, odporúčam vám neklikať na priložený odkaz, ale zamieriť na oficiálny web FB, kde by sa vám mala výzva zobraziť po prihlásení. Prípadne ju nájdete v nastaveniach, konkrétne v sekcii Zabezpečenie a prihlasovanie. Tam si funkciu Facebook Protect zapnite ručne. Budete mať pokoj od FB a istotu, že nejde o podvod.