Ktoré banky majú rýchly prevod?

  • Okamžité prevody peňazí boli na Slovensku spustení k 1. 2. 2022.
  • V niektorých prípadoch tieto okamžité platby vyžadujú úpravu systémov.
  • Aj preto ide o voliteľnú službu a jej nasadenie je na zvážení banky.
  • V prvom kole okamžité platby spustili 4 slovenské banky.

Veľmi rýchle, prakticky okamžité, prevody peňazí je na Slovensku možné využívať u vybraných bánk od 1. februára. Hoci sa hovorí o okamžitom prevode, v praxi ide o otázku niekoľkých sekúnd, čo je ale z pohľadu koncového používateľa skutočne zanedbateľné.

Zavedenie okamžitých platieb je na zvážení každej banky, nikto ju do toho nenúti. Zo strany klientov ale samozrejme ide o vítanú službu, čo do istej miery môže vyvíjať nepriamy tlak na jej pridanie.

Na druhej strane treba povedať, že na zavedenie podpory pre tieto bleskové medzibankové prevody je nutné disponovať dostatočným technickým zázemím a niekedy to vyžaduje aj úpravu bankových systémov. Z tohto dôvodu sa do ich podpory niektoré slovenské banky príliš nehrnú. Vo všeobecnosti ale platí, že s podporou rýchlych prevodov v rámci dlhších plánov počíta snáď každá banka.

Tieto platby fungujú 24 hodín denne, 7 dní v týždni, bez ohľadu na to či je sviatok alebo bežný pracovný deň. Ďalšou skvelou vecou je to, že platby fungujú medzi všetkými bankami, ktoré sa do tohto systému zapojili. To znamená, že platba do pár sekúnd prebehne aj v prípade, že prechádza z banky A do banky B. Samozrejme, len v prípade, že obidve strany okamžité platby podporujú.

Ktoré banky majú rýchly prevod?

Ku koncu apríla 2022 sa situácia vôbec nezmenila. Funkciu majú nasadené len štyri banky, ktoré ju nasadili hneď od 1. februára 2022:

  • Raiffeisen banka
  • Slovenská sporiteľňa
  • Tatra banka
  • VÚB banka

Do konca roka 2022 s ich spustením počíta ešte aj Fio banka. Zostávajúce banky síce majú záujem o spustenie, no zatiaľ sa na to len pripravujú a nemajú žiaden konkrétny ani orientačný termín, kedy ich nasadia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať