Menu s nástrojmi Win + X: Ako vrátiť Príkazový riadok vo Windows 10?

Windows 10 obsahuje kopu užitočných nástrojov, ku ktorým sa dá dostať cez ucelené menu vyvolané klávesovou skratkou Win + X, prípadne kliknutím pravým tlačidlom myši na ponuku Štart.

Na jednom mieste vďaka tomu nájdeme základy pre správu počítača, ale aj veci ako Prieskumníka, nástroj Spustenie či možnosť pre vypnutie alebo reštartovanie počítača. Okrem iného sa v kontextovej ponuke Win + X nachádzal aj Príkazový riadok.

Ako to už ale má Microsoft vo zvyku, počas svojho postupného upravovania Windows 10 bol Príkazový riadok v ponuke Win + X nahradený PowerShellom. Táto zmena, podobne ako postupná eliminácia Ovládacieho panelu, nevyhovuje úplne všetkým používateľov.

Tí, ktorí si už zvykli na prítomnosť Príkazového riadka by ho tu chceli mať späť. Našťastie sa táto zmena dá vykonať v systémových nastaveniach Windows 10. Používateľ sa vďaka tomu môže v praxi rozhodnúť, či chce mať v ponuke Win + X zobrazený PowerShell alebo Príkazový riadok.

Na druhú stranu treba povedať, že to táto možnosť výberu tak trochu pokrivkáva. Používateľ si skutočne môže vybrať, no na to, aby tak spravil potrebuje vedieť, že takáto možnosť existuje. Ak sa po nej nerozhodne pátrať alebo na ňu nenarazí náhodou, tak mu úplne ujde.

Ako do ponuky Win + X vrátiť Príkazový riadok?

  • Pravým tlačidlom myši klikneme na panel úloh.
  • Z kontextovej ponuky vyberieme “Nastavenia panela úloh”.
  • Otvoria sa systémové nastavenia v sekcii “Panel úloh”.
  • Medzi možnosťami nájdeme “Po kliknutí pravým tlačidlom myši na tlačidlo Štart alebo po stlačení kombinácie klávesu s logom Windows + X nahradiť v ponuke príkazový riadok prostredím Windows PowerShell”.
  • Pre zjednodušenie, ide o šiestu možnosť v sekcii “Panel úloh”.
  • Ak chceme v ponuke Príkazový riadok, tak spomínanú možnosť prepneme na “Vypnuté”.
  • Hotovo. PowerShell sme v ponuke Win + X vymenili za Príkazový riadok.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať