Ako otvoriť Ovládací panel vo Windows 10?

Hoci sa Microsoft dlhodobo snaží z Windows 10 spraviť skutočne moderný operačný systém, stále tu nájdeme aj niektoré pomerne staré ovládacie prvky. Typickým príkladom je Ovládací panel, v podobe ako ho poznáme ešte z čias Windows 7.

Vývojári postupne pracujú na tom, aby jednotlivé sekcie z Ovládacieho panelu integrovali do systémových nastavení Windows 10, no tento proces je vcelku pomalý.

Preto sa ešte nejaký ten čas budeme stretávať s tým, že niektoré nastavenia sú jednoducho zdvojené. Nájdeme ich v Ovládacom paneli aj v systémových nastaveniach (Win + I).

S pomyselným procesom modernizácie Windows 10 súvisí aj to, že Ovládací panel nemá až takú prominentnú pozíciu ako niekedy. Inak povedané, ak ho chceme otvoriť, tak musíme vyvinúť omnoho viac úsilia ako za čias Windows 7.

Odkaz nie je umiestnený na viditeľnom mieste v ponuke Štart a nenájdeme ho ani v kontextovej ponuke Win + X. V novších verziách Windows 10 je proste Ovládací panel potrebné cielene vyhľadať. To ale neznamená, že automaticky ide o niečo komplikované.

Ukážeme si niekoľko možností ako otvoriť Ovládací panel vo Windows 10 a pozrieme sa aj na pár tipov ako si to pre budúce používanie môžeme trochu zjednodušiť.

Vyhľadanie cez ponuku Štart

Ovládací panel sa dá rýchlo otvoriť cez ponuku Štart jeho vyhľadaním.

  • Otvoríme ponuku Štart.
  • Vyhľadáme výraz “ovládací” alebo “ovládací panel”.
  • Dôjde k vyhľadaniu nástroja Ovládací panel, ktorý otvoríme.

Druhou možnosťou je otvorenie ponuky Štart a nájdenie zložky “Systém”. Po jej rozkliknutí sa dostaneme k odkazu na Ovládací panel.

Otvorenie cez nástroj Spustenie

Ďalšou možnosťou pre pomerne rýchle otvorenie je využitie nástroja “Spustenie”.

  • Klávesovou skratkou Win + R vyvoláme nástroj “Spustenie”.
  • Do riadka “Otvoriť:” napíšeme “control”.
  • Potvrdíme buď klávesom Enter alebo kliknutím na tlačidlo “OK”.
  • Hotovo.

Vytvorenie odkazu

Ak chcete k Ovládaciemu panelu pristupovať častejšie, tak vhod prípade vytvorenie odkazu. Najjednoduchšie bude odkaz nájsť v ponuke Štart, tak ako je popísané vyššie. Potom stačí odkaz na Ovládací panel potiahnuť zo sekcia “Systém” rovno na pracovnú plochu.

Pripnutie na panel úloh alebo na Štart

Ďalšou možnosťou pre rýchlejší prístup je pripnutie ikony Ovládací panel do ponuky Štart alebo na panel úloh.

Stačí Ovládací panel vyhľadať cez Štart, pravým tlačidlom myši kliknúť na nájdený odkaz a vybrať buď “Pripnúť na Štart” alebo “Pripnúť na panel úloh”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať