Messenger: Ako čítať správy bez toho, aby o tom vedel odosielateľ

 • Aplikácia Messenger nedávno prešla veľkou aktualizáciou.
 • Tá priniesla novinky, ako aj viacero poriadnych prekvapení.
 • Pribudla totiž aj možnosť ako potajme čítať prijaté správy.

Facebook, respektíve Messenger, pri normálnom nastavení informuje o tom, kedy si protistrana prečítala vašu správu. Dnes to funguje tak, že indikátorom je zmenšená profilová fotka prijímateľa. Keď na takúto správu kliknete (mobil) alebo na obrázok prejdete myšou (PC), tak sa vám zobrazí čas, kedy bola tá správa videná. Pre vás je to jasným znakom, že správa dorazila a bola už aj videná.

Toto potvrdenie prečítania správy sa niekedy zvykne označovať ako “timestamp”, čo je v preklade časová značka alebo časová pečiatka. Na jednej strane je to dobré, pretože viete, že vaša správa dorazila a bola prečítaná, takže svoj účel splnila. Na strane druhej niekomu nemusí vyhovovať práve táto skutočnosť. Nie vždy totiž chceme, aby druhá strana hneď alebo vôbec vedela, či a kedy sme si jej správu otvorili.

Aj preto sú tak populárne rôzne tipy a triky ako prečítať správu na Messengeri bez toho, aby o tom vedel jej odosielateľ. Od tých, ktoré fungujú celkom spoľahlivo až po dosť veľké nezmysly alebo aplikácie pochybného charakteru a neznámej povesti.

Ešte v začiatkoch sociálnych sietí ako Facebook v tomto smere panoval celkom “divoký západ”, no dnes si neviem predstaviť, že by som prihlasovacie údaje ku svojmu kontu vložil do aplikácie, ktorá by vraj mala pred odosielateľov skrývať to, že som správu prečítal.

Jednou z tých funkčných metód ako prečítať správu v Messengeri bez toho, aby o tom vedel odosielateľ bolo využívanie notifikácií na smartfóne. Aplikácia Messenger cez upozornenie vždy zobrazuje obsah správy. Vy si teda pozriete len toto upozornenie, bez toho, aby ste sa cez neho preklikli do aplikácie Messenger.

Pri dlhších správach je to problém, pretože počet zobrazovaných znakov je limitovaný, no často sa dá získať aspoň základná predstava o obsahu. A ak ide o krátku správu, tak tá sa zobrazí celá.

Ďalším trikom bolo využívanie webového rozhrania Facebook.com. Jednak tu máte po otvorení sekcie Messenger náhľady, no súčasne sa v pravom dolnom rohu po prijatí správy zvykne automaticky objavovať okno chatu. Ak ale na toto okno vyslovene nekliknete, tak sa správa neoznačí ako prečítaná, hoci reálne ste ju videli v plnom rozsahu. Samozrejme, má to svoje plusy a mínusy.

Potom tu boli ešte rôzne rozšírenia pre webové prehliadače či aplikácie pre Android. Dneska je už ale situácia omnoho lepšia. Fakt dramaticky lepšia. Neviem kedy presne to pribudlo, no pravdepodobne v čase, kedy sme sa dočkali možnosti upravovať už odoslané správy a end-to-end šifrovania. Priamo v aplikácii Messenger sa objavila možnosť spravovať takzvané “Potvrdenia o prečítaní”.

Táto vec už priamo bez nejakých trikov umožňuje prečítať správu v Messengeri bez toho, aby o tom vedela druhá strana. Nastaviť sa to dá plošne pre všetky konverzácie, ako aj pre každú jednu z nich individuálne.

Štandardom je zapnutá možnosť “Zobrazovať potvrdenia o prečítaní”, čo znamená, že každý vidí, kedy presne si prečítate jeho správy. Aj s tou peknou časovou pečiatkou. Stačí však malá úprava a hneď získavame možnosť ako na Messengeri tajne čítať správy…

Facebook a Messenger: Ako čítať správy bez zaslania upozornenia o prečítaní

Už som spomínal, že je to veľmi jednoduché. Dočkali sme sa oficiálnej možnosti zabudovanej priamo do aplikácie Messenger, takže netreba siahať po žiadnych tipoch a trikoch. Stačí upraviť jedno nastavenie, a to je celé. Ak to chcete spraviť plošne pre všetky konverzácie, tak postup je nasledovný:

 • V mobilnej aplikácii Messenger klikneme na symbol troch čiar v rohu.
 • Z boku sa vysunie lišta, kde ťukneme na symbol ozubeného kolieska.
 • Dostaneme sa k prehľadu rôznych sekcií. Nájdeme “Súkromie a bezpečnosť”.
 • V tejto ponuke potom nájdeme a klikneme na “Potvrdenie o prečítaní”.
 • No a práve túto možnosť “vypneme”. Hotovo.

Ak chcete nastavenie upraviť len pre konkrétnu konverzáciu, tak postup je nasledovný:

 • V aplikácii Messenger si otvoríme konverzáciu s danou osobou.
 • V pravom hornom rohu klikneme na symbol i v krúžku.
 • Otvorí sa ponuka s rôznymi možnosťami. Nájdeme “Potvrdenia o prečítaní”.
 • Vypneme možnosť “Zobrazovať potvrdenia o prečítaní”. Hotovo.

Dôležité je vedieť, že ak si vypnete zobrazovanie potvrdení vy, tak automaticky bude vypnuté aj pre protistranu. Inak povedané, vy nebudete vidieť, kedy boli prečítané vami poslané správy a protistrana nebude vidieť kedy ste prečítali jej správy. Je to proste férová hra. Informáciu neprezrádzate vy, tak sa ju ani nedozviete od protistrany.

Napriek tomu musím povedať, že to funguje trošku zvláštne. Pri správach sa aj napriek vypnutému zobrazovaniu potvrdenia o prečítaní bude po rozkliknutí zobrazovať informácia “Doručené”, čo môže pôsobiť trochu mätúco.

Reálne tu už ale nenájdete žiaden konkrétny čas o prečítaní a nezobrazí sa ani zmenšená profilová fotka, čo je za normálnych okolností jasný indikátor prečítania správy. A to je presne to, čo potrebujeme. Takže nejaké tie muchy na vychytanie tu ešte sú, no v princípe to plní očakávania.

Zaujímavá je aj skutočnosť, že ponuka “Potvrdenie o prečítaní” bola zatiaľ pridaná len do mobilnej aplikácie Messenger. Nikde na webe ju momentálne neviem nájsť. Predpokladám však, že časom by sa mala objaviť aj tam. Zatiaľ to ale funguje tak, že nastavenia musíte vykonať cez mobilnú aplikáciu a správanie sa potom preklopí aj do chatov na webe Facebook.com. Takže zas taký veľký problém to nie je.

Takto funguje možnosť Označiť ako neprečítané

Možno ste si už dávnejšie všimli, že Messenger v ponuke pre konverzácie má aj možnosť “Označiť ako neprečítané”. Neviem ako dlho presne sa tu táto vec nachádza, no prinajmenšom od roku 2020 tu je prítomná určite. Táto možnosť ale nemusí fungovať úplne tak ako by ste možno mohli očakávať.

Označiť ako neprečítané totiž v tomto prípade znamená, že konverzácia sa bude ako neprečítaná javiť len vám. Protistrana ju naďalej bude vidieť ako prečítanú. Skutočne sa to nedá využiť na to, že by ste si zrazu mohli čítať všetky správy a jedným ťuknutím by ste po sebe zakryli stopy, aby protistrana nevedela, že ste ich videli. Ani kedy ste ich videli.

Ono sa totiž zvykli šíriť “zaručené tipy” ako prečítať správu na Messengeri bez otvorenia, respektíve ako prečítať správu bez toho, aby o tom vedel odosielateľ. No a jedným z týchto tipov bolo, že správu môžete prečítať a potom ju stačí označiť ako neprečítanú. Takto to ale skutočne nefunguje. Pýtate sa, že aký potom má vôbec zmysel možnosť označiť ako neprečítané?

Nuž, môžete to využívať ako pripomienku. Niekto vám napísal, vy ste správu prečítali, no aktuálne nemáte chuť alebo čas odpisovať. Časom by ste sa k tomu samozrejme chceli vrátiť, no šanca, že zabudnete je dosť vysoká. A práve tu do hry vstupuje ponuka “Označiť ako neprečítané”.

Kliknete na ňu a najbližšie, keď otvoríte Messenger, tak vám daná konverzácia bude svietiť do očí. Hrubé čierne písmo okamžite pripomenie, že na vás čaká niečo, čomu potrebujete venovať pozornosť. Spomínam tu síce aplikáciu Messenger, no možnosť označiť konverzáciu ako neprečítanú je dostupná aj vo webovom rozhraní na stránke Facebook.

Funguje to pre chaty jeden na jedného, ako aj pre skupinové konverzácie. Veď nie je dôvod prečo by nemalo. Ešte dodám, že chat sa ako neprečítaný zobrazuje bude zobrazovať len po otvorení prehľadu konverzácií.

Notifikáciu z aplikácie to neobnoví ani vás na neprečítanú správu nebude upozorňovať ikona aplikácie, kde sa zvykne zobrazovať modrá bodka. To isté platí aj pre webové rozhranie. Aj keď už otvorenú konverzáciu označíte za neprečítanú, tak červené číslo na ikone Messenger to neobnoví. To len aby ste chápali, prečo je hore popisované pridanie potvrdenia o prečítaní správ takou veľkou vecou…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať