messenger blikajúca kamera

Messenger dostane automatické end-to-end šifrovanie. Zatiaľ sa zapína ručne

  • Messenger by mal čoskoro dostať automatické šifrovanie správ.
  • Funkcia je testovaná a k používateľom sa dostáva náhodným výberom.
  • Medzičasom je end-to-end šifrovanie potrebné zapínať ručne.

Jedna z najobľúbenejších komunikačných aplikácií, Messenger od Facebooku, štandardne neponúka end to end šifrovanie konverzácií. Pokiaľ má používateľ záujem lepšie chrániť svoju komunikáciu, tak si musí šifrovanie vyslovene zapnúť. Slúžia na to takzvané tajné konverzácie, ktoré je potrebné zapnúť pre každý konkrétny chat.

Okrem toho, že týmto spôsobom vynútite používanie end to end šifrovania v Messengeri, získate aj prístup k funkcii miznúcich správ. Tento zaujímavý koncept ešte dokáže povýšiť ochranu vašich správ. Väčšia ľudí ale bude mať záujem skôr o spomínané end to end šifrovanie obsahu správ, než to, že by mohla používať správy s obmedzenou životnosťou. Zaujímavý je aj ďalší stupeň ochrany tajných konverzácií – upozornenia na to, že niekto vytvoril screenshot chráneného chatu.

Tajné konverzácie v Messengeri zapnete tak, že po otvorení konkrétneho chatu kliknete v pravom hornom rohu na symbol “i” a z ponúkaných možností zvolíte “Prejsť na tajnú konverzáciu”. Otvorí sa nové okno, ktoré vás bude informovať o tom, že “Správy a hovory sú zabezpečené end-to-end šifrovaním”. Táto možnosť je dostupná len pre konverzácie medzi jeden na jedného. Pre skupinové chaty sa zapnúť nedá.

Na jednej strane je fajn, že Messenger podporuje end to end šifrovanie obsahu, no problémom je to, že si to musíte vyslovene zapínať. Z pohľadu používateľov, ktorí si potrpia na súkromie, preto Messenger do veľkej miery ťahá za kratší koniec a preferujú skôr platformy, kde nič riešiť nemusia. Príkladom je známa dvojica Signal a Telegram.

Situácia okolo end to end šifrovania v Messengeri by sa ale mala čoskoro zmeniť k lepšiemu. Spoločnosť Meta začiatkom roka 2023 oznámila, že začína s testovaním automatického end to end šifrovania pre všetky konverzácie v chatoch prebiehajúcich cez Messenger. Kedy presne by táto funkcia mala byť plošne aplikovaná zatiaľ nebolo zverejnené.

Testovanie s vybranými používateľmi má prebiehať počas roka 2023 a automatické šifrovanie sa má pozvoľna dostávať k čoraz väčšiemu okruhu ľudí. Používatelia majú byť volení náhodne, pričom na skutočnosť, že ich konverzácie sú automaticky šifrované majú byť priamo upozornení.

Meta svoje opatrný prístup zdôvodňuje tým, že pri zavádzaní novej funkcie chce zabrániť prípadnému negatívnemu vplyvu na svoju infraštruktúru a rýchlosť posielania správ. Z tohto dôvodu všetko pozvoľna testuje a predvolené end to end šifrovanie v Messengeri nezapne nárazovo pre všetkých používateľov. Dokonca má šifrovanie zavádzať postupne na úrovni jednotlivých konverzácií, čo znamená, že spočiatku bude chránená len časť vašich chatov.

V momente, kedy bude automatické šifrovanie vašich konverzácií zapnuté, tak tento stav už zjavne nebudete schopní zmeniť – šifrovanie obsahu bude zapnuté napevno. Hoci neviem, prečo by ste sa toho vôbec mohli chcieť zbaviť. V praxi to navyše môže trvať dlhé mesiace, možno aj rok, kým automatické šifrovanie dorazí aj k vám. Medzičasom máte k dispozícii spomínané tajné konverzácie, ktoré musíte zapínať ručne.

Už aj na Slovensku

Osobne môžem potvrdiť, že funkcia automatického end-to-end šifrovania v chatoch vo webovom rozhraní Facebooku sa začala objavovať už aj na Slovensku. V mojom prípade to bolo aktivované pre hŕstku konkrétnych konverzácií od 4. augusta 2023.

Prejavilo sa to tak, že sa zobrazila notifikácia ako keby mi prišla správa. Namiesto správy sa ale v konverzácii zobrazila informácia o tom, že odteraz je jej obsah automaticky chránený pomocou šifrovania. Predpokladám, že postupom času budú pokryté ďalšie konverzácie. Zatiaľ to bolo aktivované pre tie, ktoré využívam najaktívnejšie, ale mohlo ísť aj o náhodu.

Zaujímavé je však to, že informácia sa zobrazila len na webe Facebooku. Messenger mi nič podobné nezobrazuje. Takže je tu aj možnosť, že zatiaľ sa začínajú pokrývať konverzácie priamo na Facebooku a Messenger z nejakého dôvodu príde na rad neskôr. Alebo sa len čaká na nejakú aktualizáciu v rámci serverov. Ťažko povedať. Podstatné je to, že sa to začína objavovať.

Drobným neduhom je to, že s príchodom end-to-end šifrovania mám zdvojené vybrané chaty. S tou istou osobou mám novú konverzáciu, ktorá je šifrovaná a začína od nuly, ale aj tú pôvodnú s predošlými správami, ktorá šifrovaná nie je…

Podľa oficiálneho oznámenia z augusta 2023 Meta počíta s tým, že šifrovanie nasadí do konca roka 2023.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať