messenger blikajúca kamera

Messenger dostáva automatické end-to-end šifrovanie

 • Messenger by mal čoskoro dostať automatické šifrovanie správ.
 • Funkcia je testovaná a k používateľom sa dostáva náhodným výberom.
 • Medzičasom je end-to-end šifrovanie potrebné zapínať ručne.
 • Aktualizované: Od 7.12.2023 je end-to-end šifrovanie predvolené.

Jedna z najobľúbenejších komunikačných aplikácií, Messenger od Facebooku, štandardne neponúka end to end šifrovanie konverzácií. Pokiaľ má používateľ záujem lepšie chrániť svoju komunikáciu, tak si musí šifrovanie vyslovene zapnúť. Slúžia na to takzvané tajné konverzácie, ktoré je potrebné zapnúť pre každý konkrétny chat.

Okrem toho, že týmto spôsobom vynútite používanie end to end šifrovania v Messengeri, získate aj prístup k funkcii miznúcich správ. Tento zaujímavý koncept ešte dokáže povýšiť ochranu vašich správ. Väčšia ľudí ale bude mať záujem skôr o spomínané end to end šifrovanie obsahu správ, než to, že by mohla používať správy s obmedzenou životnosťou. Zaujímavý je aj ďalší stupeň ochrany tajných konverzácií – upozornenia na to, že niekto vytvoril screenshot chráneného chatu.

Tajné konverzácie v Messengeri zapnete tak, že po otvorení konkrétneho chatu kliknete v pravom hornom rohu na symbol “i” a z ponúkaných možností zvolíte “Prejsť na tajnú konverzáciu”. Otvorí sa nové okno, ktoré vás bude informovať o tom, že “Správy a hovory sú zabezpečené end-to-end šifrovaním”. Táto možnosť je dostupná len pre konverzácie medzi jeden na jedného. Pre skupinové chaty sa zapnúť nedá.

Na jednej strane je fajn, že Messenger podporuje end to end šifrovanie obsahu, no problémom je to, že si to musíte vyslovene zapínať. Z pohľadu používateľov, ktorí si potrpia na súkromie, preto Messenger do veľkej miery ťahá za kratší koniec a preferujú skôr platformy, kde nič riešiť nemusia. Príkladom je známa dvojica Signal a Telegram.

Situácia okolo end to end šifrovania v Messengeri by sa ale mala čoskoro zmeniť k lepšiemu. Spoločnosť Meta začiatkom roka 2023 oznámila, že začína s testovaním automatického end to end šifrovania pre všetky konverzácie v chatoch prebiehajúcich cez Messenger. Kedy presne by táto funkcia mala byť plošne aplikovaná zatiaľ nebolo zverejnené.

Testovanie s vybranými používateľmi má prebiehať počas roka 2023 a automatické šifrovanie sa má pozvoľna dostávať k čoraz väčšiemu okruhu ľudí. Používatelia majú byť volení náhodne, pričom na skutočnosť, že ich konverzácie sú automaticky šifrované majú byť priamo upozornení.

Meta svoje opatrný prístup zdôvodňuje tým, že pri zavádzaní novej funkcie chce zabrániť prípadnému negatívnemu vplyvu na svoju infraštruktúru a rýchlosť posielania správ. Z tohto dôvodu všetko pozvoľna testuje a predvolené end to end šifrovanie v Messengeri nezapne nárazovo pre všetkých používateľov. Dokonca má šifrovanie zavádzať postupne na úrovni jednotlivých konverzácií, čo znamená, že spočiatku bude chránená len časť vašich chatov.

V momente, kedy bude automatické šifrovanie vašich konverzácií zapnuté, tak tento stav už zjavne nebudete schopní zmeniť – šifrovanie obsahu bude zapnuté napevno. Hoci neviem, prečo by ste sa toho vôbec mohli chcieť zbaviť. V praxi to navyše môže trvať dlhé mesiace, možno aj rok, kým automatické šifrovanie dorazí aj k vám. Medzičasom máte k dispozícii spomínané tajné konverzácie, ktoré musíte zapínať ručne.

Už aj na Slovensku

Osobne môžem potvrdiť, že funkcia automatického end-to-end šifrovania v chatoch vo webovom rozhraní Facebooku sa začala objavovať už aj na Slovensku. V mojom prípade to bolo aktivované pre hŕstku konkrétnych konverzácií od 4. augusta 2023.

Prejavilo sa to tak, že sa zobrazila notifikácia ako keby mi prišla správa. Namiesto správy sa ale v konverzácii zobrazila informácia o tom, že odteraz je jej obsah automaticky chránený pomocou šifrovania. Predpokladám, že postupom času budú pokryté ďalšie konverzácie. Zatiaľ to bolo aktivované pre tie, ktoré využívam najaktívnejšie, ale mohlo ísť aj o náhodu.

Zaujímavé je však to, že informácia sa zobrazila len na webe Facebooku. Messenger mi nič podobné nezobrazuje. Takže je tu aj možnosť, že zatiaľ sa začínajú pokrývať konverzácie priamo na Facebooku a Messenger z nejakého dôvodu príde na rad neskôr. Alebo sa len čaká na nejakú aktualizáciu v rámci serverov. Ťažko povedať. Podstatné je to, že sa to začína objavovať.

Drobným neduhom je to, že s príchodom end-to-end šifrovania mám zdvojené vybrané chaty. S tou istou osobou mám novú konverzáciu, ktorá je šifrovaná a začína od nuly, ale aj tú pôvodnú s predošlými správami, ktorá šifrovaná nie je…

Podľa oficiálneho oznámenia z augusta 2023 Meta počíta s tým, že šifrovanie nasadí do konca roka 2023.

Messenger dostal obrovskú aktualizáciu. Konverzácie šifruje automaticky

7.12.2023

Spoločnosť Meta 6. decembra 2023 ohlásila obrovskú aktualizáciu pre svoju aplikáciu Messenger. Pribudlo niekoľko noviniek, no asi najväčšou správou je to, že end-to-end šifrovanie je už aplikované automaticky na všetky súkromné konverzácie medzi dvomi používateľmi.

To, čo bolo donedávna dostupné ako voliteľná funkcia a následne sa začalo aplikovať na vybrané konverzácie u časti používateľov, sa tak stáva automatikou pre všetkých. Aj v tomto prípade ale platí, že automatické šifrovanie sa bude k používateľom dostávať postupne.

18 comments
 1. Problém je, že mne automaticky s kamarátkou dali zašifrovanie správ a ja si teraz s ňou nemožem písať, ona nevidí moje správy a neviem to vypnúť. Nepíšeme si o ničom zakázanom ani nevhodnom, a teda šiforvanie mi vôbec nepomohlo, ale je to novinka ktorá zasa opäť len strpčuje normálny život

  1. Neviem o tom, že by sa to dalo vypnúť. Takúto možnosť vôbec nespomínajú – https://about.fb.com/news/2023/12/default-end-to-end-encryption-on-messenger/ .

   Skúste sa ale pozrieť, či vám nevytvorilo duplikát konverzácie s daným kontaktom. Keď sa mne začali objavovať šifrované konverzácie, tak som mal dvakrát chat s tou istou osobou. Jedna obsahovala hlášku “Zašifrované end-to-end” a bola úplne nová, teda prázdna. Druhá obsahovala predošlú komunikáciu. Po čase sa mi do tej novej presunuli aj predošlé konverzácie.

   Určite vyskúšajte aj aktualizovať Messenger, ak sa teda problém objavuje na smartfóne.

   1. Najväčšia somarina akú som kedy na Messengeri videl aj ja mám ten istý problém po poslednej aktualizácii sa mi zapla tajná konverzácia bez duplikátu a keď som od odinštaloval a znova nainštaloval Messenger tak sa mi stratila celá konverzácia bol by so rád ak by po novej aktualizacii Messenger odstránil automatické zapínanie tajných konverzácii v četoch pretože vôbec s tým nie som spokojný

 2. Ja by som sa chcela spytat. Keďže niektoré konverzácie s danými osobami sú zašifrované prišla som na problem, že si stou osobou neviem pozriet fotky, ktoré sme si medzi sebou posielali. Neviete mi poradit ako sa k tým fotkám dostanem?

 3. Ahojte,ako nájdem duplikat,teda nezasifrovany rozhovor? Chápem čo tým sledujú,ale strpčuje to človeku život… ďakujem

 4. Aj ja mam z nicoho nic jeden chat sifrovany a nejde mi pozriet fotky a stare správy podla datumu hladania. Ako to vypnem, alebo preco sa mi to sifruje. Len s jednou osobou.

 5. Aj ja si prosím vypnúť šifrovanie na messengeri.Zmizlo mi sluchátko na hovor aj kamera na videohovor pri niektorých priateľoch

 6. Dobrý deň.Prečo mi zmizli ikony hovoru a videohovoru s tými čo mám to šifrovanie?Prečo sa snimi nedá volať cez počítač?Dakujem za odpoved.

 7. neiem poslat video,teda viem ale zobrazujesa akoby v matrixe len pixeli vidim!!!Kto vymyslel to sifrovanie otrasnne chcem to ihned vypnut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. Nechcem šifrovanie mesengeru ani ničoho len mi to robí problemy a nervy ja si chcem niektore spravy pozriet aj neskôr je to najhlupejsi napad je to blbosť nech si to da kto chce ako to bolo pred tym ale nedavajte to každému ked to nechceme!!!!!!!!!

 9. Ach jaj. Nechápem prečo mi ho dalo automaticky s niektorými ľuďmi. Teraz nemôžem ani hľadať správy v konverzácii 🙁

  1. Ja na to nemám žiadnym spôsobom ani najmenší dosah. Celé to má pod palcom Facebook respektíve jeho materská spoločnosť Meta. Ja len informujem o dianí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať