Facebook a Messenger umožňujú upraviť odoslané správy. Ako na to?

  • Facebook a Messenger koncom roka 2023 dostali veľkú aktualizáciu.
  • Medzi jednou z veľkých noviniek je možnosť upravovať odoslané správy.
  • Je to jednoduché, no má to aj niekoľko jasných limitácií.

Sociálna sieť Facebook a pridružená komunikačná aplikácia Messenger sa začiatkom decembra 2023 dočkali veľkej aktualizácie. Obrovskú pozornosť na seba pritiahla hlavne skutočnosť, že konečne došlo k plošnému zavedeniu end-to-end šifrovania.

Hoci toto skutočne bolo nosným prvkom, aktualizácia toho obsahovala omnoho viac. Osobne ma najviac zaujala možnosť upravovať odoslané správy. Niečo také príde veľmi vhod pri preklepoch alebo napríklad odoslaní neúplnej správy. Samozrejme, že sa nájdu aj iné prípady, kedy je úprava odoslaných správ na Facebooku a v Messengeri užitočným nástrojom.

Vo Facebooku, respektíve dnes už v spoločnosti Meta, ale nie sú naivní. Je zjavné, že možnosť upraviť odoslanú správu môže otvárať dvere pre rôzne špekulácie alebo nekalné nápady. K niečomu takému sa musí pristupovať s patričnou dávkou opatrnosti. Preto boli zavedené základné ochranné mechanizmy.

Upravovať odoslané správy je možné vo webovom rozhraní Facebook.com, ako aj v spomínanej mobilnej aplikácii Messenger. V obidvoch prípadoch ale platí, že správy sa dajú upravovať len do 15 minút od času ich prvotného odoslania. Akonáhle ubehne 15 minút, tak správu už neupravíte. Toto je prvý ochranný mechanizmus, aby si každý správy neupravoval halabala ako sa mu len zachce.

Druhým ochranným mechanizmom je zobrazovanie upozornenia. Namysli mám to, že rozhranie aplikácie Messenger aj Facebook po úprave správy pri nej zobrazujú malé upozornenie “Upravené”. História úprav danej správy dostupná nie je. To znamená, že ako prijímateľ správy nemáte spôsob ako zistiť aký text pôvodne obsahovala.

Oficiálny príspevok na blogu spoločnosti Meta ale uvádza, že správy s nevhodným obsahom je možné nahlásiť aj po tom, čo boli upravené a moderátori budú vidieť aj pôvodný text. To by malo byť ďalším ochranným mechanizmom, ktorý slúži ako nástroj proti obťažovaniu, vyhrážkam a podobne. Ak by previnilec chcel po sebe zahladiť stopy úpravou odoslaných správ…

Úprava odoslaných správ na Facebooku a Messengeri by už mala byť dostupná aj na Slovensku. Ja mám túto možnosť dostupnú tam aj tam. Kedy presne pribudla povedať neviem, no k 13. decembru 2023 ich môže využívať.

To, či táto možnosť bola sprístupnená plošne úplne pre všetkých zaručiť samozrejme neviem. Jednak je možné, že na jej využívanie bude potrebné aktualizovať Messenger. No a potom je tu aj možnosť, že funkcia bude rozširovaná postupne, čo by nebol prvý prípad kedy by to Meta robila takým spôsobom. Aj ju teda nemáte dostupnú, tak skúste vyčkať pár dní.

Ako upraviť odoslané správy na Facebooku a v Messengeri?

Ak chcete odoslanú správu upraviť v aplikácii Messenger, tak na predmetnej správe podržte prst. Zobrazí sa kontextová ponuka, kde je potrebné kliknúť na tlačidlo “Viac”, a tak zvoliť “Upraviť”. Následne v spodnom riadku prepíšte text na požadovanú formu a zmenu potvrďte.

V prípade, že chcete správu upraviť na webovej stránke Facebook.com, tak je to podobne jednoduché. Myšou prejdite na odoslanú správy, čo by malo vedľa bublinky zobraziť symbol troch bodiek. Zobrazia sa možnosti a medzi nimi je aj “Upraviť”. To je presne to, čo hľadáte.

Pripomínam, že odoslanú správu je možné upraviť len do 15 minút. No a snáď je jasné, že upravovať môžete len svoje vlastné správy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať