Messenger PIN: Čo to vlastne je?

Sociálne siete sa neustále vyvíjajú a menia aj svoje funkcie. Veľkou novinkou nedávno prešiel aj Facebook a aplikácia Messenger. V obidvoch prípadoch sa to týkalo komunikácie používateľov. Po dlhšom čakaní bolo konečne aktivované plošné end-to-end šifrovanie správ, ktoré si používatelia medzi sebou vymieňajú.

Zjednodušene povedané došlo k posilneniu ochrany informácií používateľov. Zmena prebehla automaticky, no používatelia o tom boli informovaní priamo v jednotlivých konverzáciách. V priamej súvislosti s touto novinkou sa začali objavovať aj výzvy na vytvorenie takzvaného Messenger PIN kódu.

Ide o šesťmiestnu číselnú kombináciu, ktorú si vyberie samotný používateľ. Aký to má zmysel? Zavedený PIN kód chráni prístup k správam používateľa sociálnej siete Facebook a aplikácie Messenger. Jedným z dôvodov je prostá ochrana dát. Pre bežného používateľa je ale omnoho dôležitejšie to, že vďaka PIN kódu si vie všetky svoje správy bezpečne prenášať medzi rôznymi zariadeniami.

To prichádza vhod hlavne v momente, kedy používateľ mení zariadenie, z ktorého k komunikácii pristupuje. Šifrované správy sú teraz zálohované do takzvaného “bezpečného úložiska”.

Hlavným rozmerom Messenger PIN kódu je proste to, že ak by vám niekto ukradol heslo a do účtu sa prihlásil z nového zariadenia, tak to neznamená, že sa automaticky dostane aj ku vašim správam, kde by sa mohli nachádzať rôzne citlivé informácie. Záloha správ je poistená pred neoprávneným prístupom. Súčasne ide o to, že týmto spôsobom sa zaistilo to, aby ste šifrované správy mohli prenášať medzi rôznymi zariadeniami a v reálnom čase ich načítavať.

Messenger PIN

Má to ale aj svoju tienistú stránku. Ak si tento PIN kód nevytvoríte, tak na nových zariadeniach nebude schopní ani vy pristupovať k svojim starším správam. Navyše, z času na čas sa vám bude stávať to, že vás Čety vyzvú na zadanie PIN kódy, aby mohlo dôjsť k synchronizovaniu správ.

Inak povedané, s niekým si budete písať cez Messenger z mobilu. Potom sa presuniete na počítač a otvoríte webové rozhranie Facebook. Správy napísané na mobile tu ale pravdepodobne neuvidíte ak nezadáte PIN kód a neumožníte tak vykonať ich načítanie. Je to trošku ošemetné a treba si na to zvyknúť.

Messenger PIN

Na jednej strane to vaše správy chráni pred neoprávneným prístupom. Na strane druhej vás táto nová ochranná vrstva bude trochu otravovať. Nie však nadlho. Po zadaní PIN kódu je ponúkaná možnosť “Zapamätať si prehliadač?”, kedy vlastne povolíte automatické načítanie správ bez nutnosti zadávať PIN. To znamená, že na zadanie kódu by ste najbližšie mali byť vyzvaní až v prípade, že sa prihlásite z nového zariadenia alebo cez iný webový prehliadať.

Vo všeobecnosti sa odporúča aktivovanie tejto ochrany. Okrem 6-miestneho číselného PIN kódu je možné zvoliť automatické vygenerovanie 40-miestneho kódu a na smartfónoch je ponúkaná aj možnosť prístupový kľúč uložiť do služby Disk Google.

To znamená, že súbor bude vlastne uložený vo vašom Google účte, čo uľahčuje bezpečný prístup pri prechode na nový smartfón. Za predpokladu, že tam budete používať rovnaký účet. Prípadne, aj ak si tento súbor dokážete preniesť na Disk Google nového Google účtu.

Messenger PIN

Nastavenia funkcie Bezpečné úložisko sú dostupné vo webovom rozhraní Facebook aj v aplikácii Messenger. Treba ich hľadať v nastaveniach, konkrétne v sekcii “Súkromie a bezpečnosť – Čety zašifrované end-to-end – Ukladací priestor pre správy”. V prípade webového rozhrania Facebooku sa tam rýchlo viete prekliknúť z nastavení Četov, kde zvolíte možnosť “Privacy & safety”.

Ak bezpečné úložisko nebude využívať, tak v podstate môžete prísť o zálohu svojej komunikácie. To je hlavná myšlienka toho celého. Bližšie informácie nájdete na stránke technickej podpory Facebooku, no aj nastavenia tejto funkcie to popisujú celkom dobre. Vo svojej podstate ide o “heslo na obnovenie zálohy zašifrovaných správ”.

Opäť pripomínam, že bez používania tejto funkcie vlastné nebudete schopní načítať staré správy na nových zariadeniach, čo by bola veľká škoda. Tie zostanú uložené len v pôvodnom zariadení/zariadeniach.

Bezpečné úložisko diaľkovo zálohuje vaše čety zašifrované end-to-end. Ak svoje zariadenie stratíte, vaša história četov bude v bezpečí. V novom zariadení môžete svoje čety obnoviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať