Moja aktivita

Moja aktivita: Čo všetko o vás vie a uchováva Google?

Technologickí giganti toho o vás, ako o svojom zákazníkovi, vedie veľa. Niekedy aj viac, než by bolo vhodné. Google v tomto smere nie je žiadnou výnimkou.

Informácie o vás zbiera cez svoju, ale ak aktívne používate konto Google, tak nad tým viete čiastočne prebrať kontrolu. Samozrejme, je to trochu dvojsečná zbraň.

Tým, že používate Google účet, napríklad na smartfóne, YouTube alebo na prístup k Gmailu, vás vie technologickí gigant lepšie identifikovať naprieč rôznymi službami, no súčasne vám dáva prístup k prehľadu toho, čo všetko o vás vie.

V praxi je tu tlak zo strany rôznych regulátorov, kvôli čomu vám takýto prístup musí dať a musíte mať aj možnosť vymazať všetky dáta, ktoré o vás Google zbiera. Takže nejde vyslovene len o nejakú dobrú vôľu, hoci tam môže byť aj štipka toho. Google vám bez problémov ukáže čo všetko o vás zbiera a dá vám nad tým prakticky plnú kontrolu.

Tak trochu sa totiž spolieha na vašu prirodzenú ľudskú lenivosť. Len málokto z miliárd internetových používateľov dodržuje úplné základy a používa rozumné heslo, nie to aby si ešte niekto z nich položil otázku: Ako vyzerá moja aktivita v rámci služieb Google?. Aj preto sa tak dobre darí internetovej reklame, z ktorej často môžete mať pocit, že vás prenasleduje a vidí vám priamo do hlavy.

Stránka Moja aktivita

Ako ale spomínam, Google vám dá zobrazí všetky informácie, ktoré o vás má, a dá vám nad nimi aj určitú kontrolu. Dokonca veľmi prehľad a na jednom mieste. Všetko sa skrýva na stránke s príznačným názvom Moja aktivita, respektíve v dlhej forme Moja aktivita na Googli.

Zobrazujú sa tu vlastne všetky dáta prepojené s vašim Google účtom. Od aktivity na internete a v Android aplikáciách, cez históriu vášho pohybu až po prehľad vášho správania na YouTube.

Rozhodne stojí za to, zamieriť sem a poriadne si pozrieť jednotlivé nastavenia. Hlavne ak ste doraz tejto problematike vôbec nevenovali pozornosť. Stránka Moja aktivita by pre používateľov konta Google mala byť povinnou zastávkou. V skratke asi bude platiť, že čím viac služieb a produktov od Google používate, tým viac dát o vás bude mať nazbieraných.

Prehľad zaznamenanej aktivity si môžete filtrovať podľa dátumu či služieb, aby ste získali ešte lepší obraz o tom, čo všetko o vás Google vie. Na základe toho môžete celkom efektívne vydedukovať, ktoré nastavenia by bolo dobré upraviť. Odporúčam, aby ste si pozreli aj ďalšie sekcie, najmä tú s názvom Iná aktivita na Googli.

Google Moja aktivita

Prezrite si aj ostatné sekcie

Dobrou správou je to, že všetky nazbierané údaje viete jednoducho vymazať. Ide o otázku niekoľkých kliknutí. Vymazávať môžete buď položku po položke alebo hromadne. Keď už ste na stránke Moja aktivita, tak zamierte aj do sekcie Riadenie aktivity. Práve tu sa nachádzajú nastavenia pre ukladanie osobných dát do vášho účtu Google. Prezrite si aj ostatné sekcie, možno narazíte na niečo, čo je pre vás kľúčové.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať