Nejde zapnúť: Čo robiť, keď na mobile zrazu padá aplikácia?

Vo svojom smartfóne obvykle máme nainštalovaný zástup aplikácií, ktoré pravidelne používame a siahame po nich pri rôznych úkonoch. Občas sa ale môže stať, že aplikácia náhle prestane fungovať. Ešte včera všetko išlo úplne normálne, no dnes sa nedá zapnúť a okamžite padá. Čo robiť v takom prípade?

Mne sa táto situácia prihodila dnes. Potreboval som nahliadnuť do bankovej aplikácie SmartBanking od ČSOB a nešlo to. Aplikácia po spustení okamžite padala, čo sa prejavovalo len asi sekundovým prebliknutím obrazovky.

Bolo to veľmi prekvapivé, pretože so smartfónom ani so samotnou aplikáciou som dlhý čas nerobil nič, čo by sa na tomto stave mohlo podpísať. Aplikácia jednoducho zo dňa na deň prestala fungovať. Nebol čas na lamentovanie, potreboval som rýchly prístup k mobilnému bankovníctvu, a tak som začal problém riešiť.

Na základe svojej skúsenosti vám preto prinášam niekoľko základných tipov čo robiť v prípade, že aplikácia pre Android zrazu prestane fungovať a okamžite padá.

Reštartujte svoj smartfón

Úplný základ. Po tejto možnosti som siahol okamžite. Môj predpoklad bol taký, že v systéme Android sa mohol zaseknúť alebo náhle ukončiť niektorý z dôležitých procesov, kvôli čomu aplikáciu nebolo možné úspešne spustiť. Podržal som napájacie tlačidlo a vybral možnosť “Reštartovať”. Inak môže ísť aj o klasické vypnutie a zapnutie smartfónu. Princíp je rovnaký.

Skontrolujte aktualizácie

Ďalšou vecou bolo overenie dostupnosti aktualizácie. Pre aplikáciu, ako aj pre samotný smartfón. Proste som v Obchode Play pozeral, či sa nestiahla nová verzia aplikácie, ktorá by mohla robiť problémy, prípadne, či sa nečaká na stiahnutie novšej verzie, čo by teoreticky blokovalo spustenie tej súčasnej.

Potom som pozrel aj to, či sa smartfón náhodou neaktualizoval, prípadne či nemá dostupnú novú aktualizáciu. Myšlienka v pozadí tohto postupu je taká, že sa na strane výrobcu smartfónu niečo mohlo pokaziť. Buď bola nová chyba zavedená v čerstvej aktualizácii alebo sa náhle objavila v systéme a už je dostupná oprava.

Overte si dostupnosť služby u prevádzkovateľa

Platí to aj vo všeobecnosti, no pri bankových aplikáciách obzvlášť. Zamierte na oficiálnu stránku služby/inštitúcie/vývojára/prevádzkovateľa a pozrite sa, či náhodou nehlási nejaký výpadok, prípadne problém.

V takýchto prípadoch je ideálne siahnuť po oficiálnych profiloch na sociálnych sieťach. Jednak tam zvyknúť byť zverejňované rýchle správy o problémoch, no súčasne ľudia často do komentárov pod najnovšie príspevky píšu o tom, že niečo nejde a podobne.

Pozrite si systémové nastavenia pre aplikáciu

Mohlo sa stať, že ste úplne nevedomky prepli nejaký prepínač alebo stlačili niečo, čo ste nemali a aplikácii tak obmedzili prístup ku funkcii, ktorú potrebuje. Preto je dobré overiť si nastavenia pre aplikáciu z pohľadu systému Android. Podržíte prst na jej ikone a zvolíte “Informácie o aplikácii”. Potom sa pozriete, či ju náhodou nezhadzuje napríklad príliš agresívny režim šetrenia batérie alebo či jej nechýba niektoré z povolení.

Preinštalujte aplikáciu cez Obchod Play

Presne táto vec nakoniec pomohla aj mne. Celú aplikáciu som odinštaloval a cez Obchod Play nainštaloval nanovo. Niečo sa v pozadí stalo s jej kľúčovými dátami, a práve kvôli tomu ju nebolo možné spustiť. Keďže sa znova nainštalovala, tak už mala všetky potrebné veci a funguje úplne normálne.

Ďalšie veci, ktoré sa môžu podpísať na nefunkčnej aplikácii

Ako som naznačil, existuje celý zástup možných dôvodov prečo Android aplikácia padá pri zapnutí. Okamžité odhalenie príčiny tohto problému nie je vôbec jednoduché. Dobré je preto vyskúšať základné veci a postupovať pri tom od tých najjednoduchších až po tie komplikovanejšie.

Ono aj spomínané reštartovanie smartfónu, teda staré dobré vypnutie a zapnutie, môže pôsobiť úsmevne, no v mnohých prípadoch skutočne dokáže pomôcť. Treba si totiž uvedomiť, že moderný smartfón je vo svojej miniatúrny počítač, ktorý má svoj operačný systém.

Ešte niekoľko menších tipov, ktoré by teoreticky mohli pomôcť pri problémoch so spustením aplikácie:

  • Pozrite sa, či aplikácia náhodou nebeží na pozadí v zaseknutom stave. Ak by to tak bolo, tak ju natvrdo ukončite a skúste zapnúť znova.
  • V niektorých prípadoch môže byť problém v tom, že váš smartfón nemá dostatok voľného miesta pre správne fungovanie a kvôli tomu sa ani nedá zapnúť požadovaná aplikácia. Na tento problém by vás však mal Android upozorniť.
  • Zistite si, či váš smartfón ešte stále patrí medzi podporované zariadenia zo stany výrobcu aplikácie. Týka sa to primárne starších modelov, no človek nikdy nevie.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Ako poslať video cez Gmail

Ako poslať video cez Gmail?

Gmail ako väčšia poštových služieb podporuje rôzne formáty súborov. V tomto konkrétnom prípade si ukážeme ako poslať video cez Gmail.