Obnovenie továrenských nastavení: Ako z Android smartfónu vymazať všetky dáta

Či už chcete svoj smartfón predať cez bazár alebo plánujete využiť niektorú z akcií typu “vymeň starý za nový”, určite by ste predtým mali pristúpiť k vymazaniu všetkých dát. Určite predsa nechcete, aby sa nový majiteľ dostal k vašim fotkám, poznámkam či obsahu aplikácií.

Ručné odstraňovanie všetkých súborov pritom nemusí byť tým pravým. Na niektoré súbory môžete veľmi ľahko zabudnúť a súčasne to celé bude vyžadovať množstvo práce. Vtedy na rad prichádza kompletné vymazanie smartfónu, ktoré so sebou prináša obnova do továrenských nastavení.

Obnovenie továrenských nastavení je proces, pri ktorom dôjde k vymazaniu všetkých používateľských dát a preinštalovaniu operačného systému Android. Smartfón sa proste dostane do rovnakého počiatočného stavu, ako keď ste ho prvýkrát vybalili z krabice.

Po zapnutí ho teda bude potrebné znova nastaviť a prítomné v ňom budú len štandardné aplikácie, ktoré sú súčasťou systému Android, prípadne ich sem pridal výrobca smartfónu.

Obnovenie továrenských nastavení sa niekedy zvykne používať aj v prípade, že smartfón prestane správne fungovať a podozrenie pripadá práve na softvér. V takomto prípade netreba zabúdať na zálohu dát, o ktoré by ste inak prišli.

Obnovenie továrenských nastavení cez Nastavenia

Postup pre resetovanie smartfónu do továrenských nastavení je veľmi jednoduchý. Mierne sa však môže líšiť v závislosti od konkrétnej značky smartfónu či verzie systému Android.

V každom prípade, treba zamieriť do aplikácie “Nastavenia” a možnosť “Obnovenie továrenských nastavení” hľadať priamo tam. Táto možnosť sa často nachádza v sekcii “O telefóne”, “Systém” či “Záloha a obnovenie”.

Pomôcť si môžete cez ponuku vyhľadávania, ktorá je prítomná v aplikácii “Nastavenia”. Po kliknutí na možnosť “Obnoviť do továrenských nastavení” vás systém upozorní, že celý proces môže chvíľu trvať, a že dôjde k vymazaniu všetkých údajov. 

Predtým, než sa do toho pustíte sa uistite, že máte dostatočne nabitú batériu. 

Ponuka Možnosti obnovenia (Recovery Mode)

Môže sa stať, že smartfón kvôli softvérovým chybám nie je možné zapnúť klasickou cestou, prípadne sa neviete dostať do aplikácie “Nastavenia”. Vtedy je možné využiť nízkoúrovňové obnovenie cez Recovery Mode.

  • Smartfón vypnite.
  • Súčasne stlačte a držte tlačidlá pre zapnutie smartfónu a zníženie hlasitosti.
  • Po chvíli sa smartfón zapne a zobrazí ponuku “Android Recovery”.
  • Nachádza sa tu množstvo možností a medzi nimi hľadaná ponuka “Wipe data/Factory reset”.
  • Navigácia v tejto ponuke prebieha pomocou tlačidiel pre zvýšenie/zníženie hlasitosti (pohyb hore/dole). Potvrdenie označenej možnosti prebieha pomocou tlačidla napájania.

Na niektorých smartfónoch je pre spustenie sekcie “Recovery Mode” potrebné použiť kombináciu tlačidlo napájania + tlačidlo pre pridanie hlasitosti. Príkladom sú napríklad modely značky Poco. 

Ak by ste mali problém dostať sa k správnej ponuke, tak zamierte na stránku výrobcu svojho zariadenia a postup hľadajte priamo tam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať