Ninja Cat

Ninja Cat: vtip, symbol, maskot

Od vtípku z PowerPointovej prezentácie až po nekorunovaného, no milovaného, maskota programu Windows Insider. Taký je v skratke príbeh ikonickej kreslenej postavičky Ninja Cat.

Dnes už známa postavička “nindža mačky” sa na notebookoch zamestnancov Microsoftu začala vo forme nálepiek sporadicky objavovať niekedy koncom roka 2014. Len málokto vtedy vedel, o čo vlastne ide a ešte menej ľudí si dokázalo predstaviť v akú ikonu sa táto milá mačička postupom času zmení.

Už v začiatkoch išlo o symbol, symbol, ktorý poukazoval na skutočnosť, že v korporátnom Microsofte dochádza k určitej zmene. Akémusi pozvoľnému posunu internej kultúry smerom k jednotlivcom s ľudskou tvárou. Microsoft nechcel byť nudnou firmou, beztvárou entitou… Chcel byť cool.

V pozadí maskota Ninja Cat stojí KC Lemson, ktorá na blogu The Old New Thing vysvetľuje ako to celé vzniklo. Niekedy v polovici roku 2014 sa pravdepodobne priamo v Redmondskej zasadačke stretol tím, ktorý pracoval na prezentácii pre “ďalšiu veľkú vec z dielne Microsoftu”, pre operačný systém Windows 10.

Prezentácia obsahovala aj stránku s vtipom o tom, ako vyzerajú organizačné štruktúry rôznych korporátov, vrátane Microsoftu. Konkrétne išlo o diagram, na ktorom je znázornený vnútorný boj medzi jednotlivými divíziami redmondského giganta.

Ako súčasť následnej zábavy, bola “zábavná stránka” prezentácie postupne doplnená o “mačičky, šteniatka, dúhy a jednorožcov” v duchu legendárneho obrázku s názvom “Welcome to the Internet” z tvorby Jasona Heusera.

Obrázok Welcome to the Internet, ktorý bol inšpiráciou pre Ninja Cat

Po skončení predmetnej prezentácie sa na KC Lemson(ovú) začali prostredníctvom e-mailovej komunikácie obracať členovia tímu s neštandardnou otázkou. Chceli vedieť ako by bolo možné stránku z PowerPointovej prezentácie dostať na tričko. To bolo jasným signálom, že zábavná postavička môže mať určitý potenciál.

Tak vznikol veľmi malý počet tričiek a hŕstka nálepiek, nakoľko tie boli predsa len lacnejšou záležitosťou, než potlač textílie. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov Lemsonová svojim kolegom, ktorí ju požiadali, rozdávala nálepky a tie sa tak miestami objavili na notebookoch zamestnancov Microsoftu.

Spád to celé nabralo po oficiálnom predstavení Windows 10. V kanceláriách Microsoftu vznikol značný dopyt po nálepkách, preto opakovane prebehla ich dotlač a notebooky zdobili čoraz častejšie.

Stále však išlo o akýsi interný humor a symbol zjednotenej vízie. Až do momentu, kým nálepka nepadla do oka médiám, konkrétne portálu TheVerge. A tak vznikol článok, ktorý z Ninja Cat spravil ikonu, ktorou je dnes.

Záujem o nálepky vystrelil do stratosféry, čo medzi fanúšikmi netradičnej mačky vytvorilo aktívnu diskusiu. Hlavná téma? Možnosti ako takúto nálepku získať. Ľudia si postupne začali vytvárať vlastné verzie, ako aj impozantné pozadia pre svoje zariadenia.

Ninja Cat sa najčastejšie spája s programom Windows Insider

Čulý ruch neušiel pozornosti ľudí v Microsofte a čerstvú popkultúrnu ikonu začali postupne pridávať do rôznych služieb – od Skype, cez Xbox Live až po emotikony vo Windows 10. Až sa postupom času stala neoficiálnym maskotom pre program Windows Insider.

S touto pozíciou je ikonická mačička dnes spájaná asi najčastejšie, no pre jej autorku a okruh ľudí v Microsofte znamená omnoho viac:“Ľudia v tíme boli nadšení z vecí, na ktorých sme pracovali pre našich zákazníkov, takže sme sa medzi sebou aj dobre zabávali a užívali si kopu srandy.”

Ninja Cat je produktom práve tých čias veľkých nádejí. Symbolom, priam poslom, ktorý niekedy hrdo hlásal, že nastávajú nové časy a Microsoft si stojí za vecami, na ktorých pracuje. Kto vie, či by táto jedinečná mačička aj dnes s takou hrdosťou niesla zástavu Microsoftu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať