Cortana nebola prvá voľba. Takto sa mala asistentka volať pôvodne

Digitálna asistentka Cortana sa v našich končinách neuchytila. Vlastne na to ani nebol dôvod. Napriek tomu, že išlo o štandardnú súčasť operačného systému Windows 10, absencia podpory slovenčiny bola neprechodnou prekážkou za cestou k väčšiemu úspechu.

Lepšie povedané, jednou z prekážok. Ono totiž Cortana príliš neuspela ani na domácom trhu a Microsoft svoje plány o vytvorenie konkurenta pre platformy Alexa, Siri či Google Asistent nakoniec efektívne vzdal.

Napriek tomu všetkému je meno Cortana známe. Hoci sme ju ako Slováci nepoužívali, vďaka snahám zo strany Microsoftu sme sa s ňou v nejak forme stretávali. Okrem toho, meno Cortana má svoje korene v obľúbenej hernej sérii Halo, ktorá bola konzolovým trhákom a exkluzivitou pre Xbox.

Málokto už ale vie, že Cortana napriek svojmu prepojeniu na Microsoft v skutočnosti nebola prvou voľbou. Steve Ballmer, bývalý výkonný riaditeľ Microsoftu, mal napríklad vyhliadnuté niečo úplne iné. Produktový manažér Sandeep Paruchuri v rozhovore pre portál Big Bets prezradil, že Ballmer chcel presadiť meno Bingo.

Dôvod? Meno Bingo podľa neho lepšie spadalo do produktového ekosystému Microsoftu. Asi už aj tušíte, o čo sa táto myšlienka opierala. O webový vyhľadávač Microsoft Bing. Ľudia poznali Bing, a keďže sa schopnosti digitálneho asistenta silne opierajú práve o webový vyhľadávač, tak by meno Bingo bolo prirodzenou evolúciou.

Keď si to tak vezmeme, tak slovo Bingo je veľmi zvučné a evokuje napríklad výhru v lotérii, či nejaký skvelý nápad. Možno, že ten Ballmer v tomto smere predsa len vedel, čo robí. Dopadlo to ale tak ako vieme. Microsoft sa rozhodol použiť meno postavy z hernej série Halo. A tak sme dostali Cortanu.

Zaujímavé je, že meno Cortana malo byť len dočasným kódovým označením počas vývoja tohto produktu. Marketingový tím mal v roku 2013 vyhliadnuté meno Alyx, ktoré malo byť použité pre finálnu verziu, ktorú spozná verejnosť. Toto bola prvá voľba. Ballmer zase chcel Bingo. Prebiehali ostré debaty, no nakoniec zasiahla náhoda.

Do obehu sa dostala testovacia verzia novej verzie operačného systému Windows Phone, kde niekto objavil práve označenie Cortana. A ľudia ho milovali. Dokonca vznikla petícia, ktorá žiadala, aby Microsoft toto meno použil aj pre konečný produkt. Podpísal ju viac ako milión ľudí, čo je v dnešnom kontexte neslávneho konca platformy Windows Phone priam neuveriteľné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať