Spravca uloh

Tvorca Správcu úloh sa podelil o viacero zaujímavostí a tipov

Správca úloh je neoceniteľným pomocníkom pri práci na zariadeniach s operačnými systémami Windows. Okrem toho, že nás dokáže dostať zo situácie, kedy aplikácie prestanú odpovedať a “zablokujú” celý systém, ponúka aj praktický prehľad o všetkých spustených aplikáciách či zobrazuje aktuálny stav systémových prostriedkov.

Práve vďaka tejto skvelej aplikácií dokážeme vyriešiť obrovský zástup problémov bez toho, aby sme museli reštartovať celý systém. Tak ako všetky tradičné súčasti Windows, aj Správca úloh má za sebou nejakú tú históriu. Podobne ako v prípade hodín na paneli úloh, ktoré z historických dôvodov nezobrazujú sekundy, aj o Správcovi úloh sa vďaka ľuďom z Microsoftu dozvedáme zaujímavé veci.

Na komunitnom fóre Reddit sa o kopu pikošiek a menej známych informácií podelil priamo tvorca Správcu úloh, programátor David Plummer. Ten ešte v roku 1994 prakticky svojpomocne v domácom prostredí vytvoril túto dnes už ikonickú súčasť Windows. Plummer uvádza, že v tých časoch bol ešte zelenáčom a vďaka podpore starších kolegov sa z tohto bočného projektu nakoniec stala oficiálna a nakoniec aj trvalá súčasť systémov Windows.

Plummer upozorňuje, že z Microsoftu odišiel už veľmi dávno a všetky informácie, o ktoré sa delí, vychádzajú ešte zo Správcu úloh pre Windows XP. Pripomína však, že základy tejto systémovej aplikácie sa príliš nezmenili a väčšina, ak nie všetko, by malo platiť aj dnes.

Správca úloh ako systémový nezmar

Správca úloh je navrhnutý tak, aby používateľa nenechal nikdy v štichu. Plummer popisuje, že ak aj dôjde k situácii, kedy samotný proces Správcu úloh z nejakého dôvodu prestane reagovať, stačí ho znova vyvolať klávesovou skratkou Ctrl + Shift + Esc.

Systémová funkcia Winlogon sa v takom prípade najskôr pokúsi vyhľadať a počas približne 10 sekúnd “oživiť” pôvodnú inštanciu Správcu úloh, no ak tá nezačne reagovať, tak jednoducho dôjde k spusteniu úplne novej inštancie. Vďaka tomu používateľ nezostane bez prístupu k Správcovi úloh, kým sú k dispozícii aspoň nejaké systémové prostriedky.

Navyše, v prípade, že dostupné sú len skutočne minimálne systémové prostriedky, Správca úloh sa spustí v “priškrtenom” režime. Zobrazovať vtedy síce bude len záložku “Procesy”, no práve cez ňu dokážeme ukončiť procesy a aplikácie, ktoré začali vystrájať či inak sa vymkli kontrole.

Správca úloh je vytvorený ako systémový nezmar. Ak dôjde k jeho poškodeniu alebo iným spôsobom začne hnevať, máme ho vypnúť a pri následnom spúšťaní podržať klávesovú skratku Ctrl + Alt + Shift, čím dôjde k jeho obnoveniu do “továrenského stavu”. Pre tento účel sa hodí vedieť o rôznych možnostiach ako túto aplikáciu spustiť.

Plummer pripomína aj trik, ktorý sa používa pre reštartovanie/spustenie procesu Prieskumník (Explorer.exe) v prípade problémov so systémovým rozhraním. Pri použití klávesovej skratky Ctrl + Shift + Esc sa Správca úloh vraj spúšťa nezávisle na systémovom rozhraní, preto ju môžeme použiť aj na oživenie/spustenie spomínaného procesu. Vďaka tomu taktiež môžeme bez ponuky Štart spúšťať rôzne nástroje ako napríklad Príkazový riadok.

Prispôsobiteľné rozhranie a všemocná minulosť

Cez Správcu úloh sa dá pomerne jednoducho dopracovať aj k zdrojovým súborom bežiacich aplikácií – pred časom som sa tomu venoval v samostatnom článku. Otec Správcu úloh pripomína aj to, že s rozhraním sa dá trošku “hrať”. Myslí sa pod tým pridanie dodatočných stĺpcov s informáciami či zmena poradia tých existujúcich.

Správca úloh bol pôvodne navrhnutý tak, že v praxi neexistoval proces, ktorý by nedokázal vypnúť/ukončiť. Neskôr sa však ukázalo, že to nieje až taký dobrý nápad a v post Windows XP ére boli zavedené určité limity, aby si používatelia takpovediac “nezostrelili” vlastný systém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať