Nový Fio Smartbanking: Falošná aplikácia, ktorá chce získať vaše peniaze

  • Internetom sa šíri podvodná aplikácia Nový Fio Smartbanking.
  • Cieľom je získať finančné prostriedky potenciálnych obetí.
  • Na mieste je maximálna obozretnosť.

To, že sa podvodníci vo veľkom a radi vydávajú za banky nie je žiadnym prekvapením. Dôvody sú jasné. V prvom rade ide o peniaze. Druhou kľúčovou vecou je, že dnes často používame internet banking a mobilné bankovníctvo. To znamená, že šance na uskutočnenie podvodu so sladkou odmenou v podobe zisku finančných prostriedkov sú dosť vysoké.

Aj preto sú tu veci ako podvodné emaily z banky. Tie sú ale len základnou taktikou. Najnovšie sa podvodníci snažia potenciálne obete nalákať na falošné bankové aplikácie pre smartfóny. V tomto konkrétnom prípade ide o podvodnú aplikáciu Fio Smartbanking označovanú aj ako nový Fio Smartbanking. Na podvod upozorňuje priamo Fio Banka.

Podvod kombinuje dve falošné veci. Jednak je to samotná falošná aplikácia Fio Smartbanking. Druhou vecou je falošná platforma nápadne podobná prostrediu Obchodu Google Play. Neautorizovaná aplikácia nesie názov “Nový Fio Smartbanking” a ani náhodou nie je oficiálnou verziou služby Fio Banky.

Falošný Obchod Google Play zneužíva známe meno aj používateľské rozhranie. Odkazy na stiahnutie aplikácie “Nový Fio Smartbanking” sa podľa všetkého šíria prostredníctvom reklám a sociálnych sietí. Falošná banková aplikácia láka na dobré hodnotenie (4,8 z 5), 100 tisíc+ stiahnutí, ako aj na sľuby o možnosti “získať bonusy na mieru”. Všetko je ale jeden veľký podvod. Nielenže nezískate žiaden bonus, ale ešte prídete aj o svoje peniaze.

Podvodných Obchod Play s aplikáciou Nový Fio Smartbanking bol evidovaný na doméne “play-trust.info”, no tá sa samozrejme môže veľmi ľahko a rýchlo meniť. Ide o webovú stránku, preto je URL adresa jednou z prvých vecí, vďaka ktorým viete odhaliť, že niečo tak celkom nesedí.

Fio Banka dôrazne odporúča, aby ste aplikácie inštalovali z oficiálneho Obchodu Play. Teda priamo cez mobilnú aplikáciu, ktorá je súčasťou systému Android. Ak máte podozrenie na neoprávnené aktivity alebo si nie ste istí legitímnosťou aplikácie, kontaktujte zákaznícku podporu banky.

Na odstránení aplikácie sa podľa vyjadrenia Fio Banky pracuje. To, do akej miery bude toto snaženie úspešné je otázne. Rovnaký podvod na inej webovej stránke sa totiž môže opäť objaviť. Pri inštalácií aplikácií z iných zdrojov ako priamo z aplikácie Obchod Play je na mieste maximálna obozretnosť. Obzvlášť to platí v prípade aplikácií pracujúcich s peniazmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať