Huawei Pay: Je na Slovensku dostupná aj táto služba?

Okrem dobre známej platobnej platformy Google Pay, môžete naraziť aj na ďalšie podobné riešenia realizované priamo pod záštitou konkrétneho výrobcu zariadení. Ide napríklad o veci ako Xiaomi Pay, Garmin Pay či Samsung Pay. Svoje vlastné riešenie pre platbu mobilom a smart hodinkami svojho času prezentoval aj známy čínsky výrobca. Išlo o Huawei Pay.

Dá sa povedať, že mal klasické ambície rovnako ako ostatní výrobcovia smartfónov a nositeľnej elektroniky. Potom sa Huawei dostal do nemilosti USA. Americké firmy dostali masívny zákaz obchodovať so spoločnosťou Huawei, čím prišla nielen o rôzne komponenty, ale aj o prístup k množstvu softvérových riešení. Veľmi dobre je známe, že Huawei prišiel o Google služby (Google Mobile Services).

To predstavovalo veľký problém z viacerých dôvodov. Jedným z nich bolo aj to, že nové smartfóny značky Huawei prišli o podporu mobilných platieb. Riešenie si svoju cestu našlo pomerne rýchlo. Okľukou, ale predsa. A možno bude prekvapením, že to nebola služba Huawei Pay.

Mimochodom, tá do dnešné dňa nebola spustená vo väčšej miere. Služba Huawei Pay nie je podporovaná na Slovensku. Ale ani v Európe či Spojených štátoch.

Oficiálna stránka Huawei uvádza, že služba Huawei Pay bola spustená len v týchto krajinách: Čína, Rusko, Hongkong (Čína), Pakistan, Singapur, Macao (Čína) a Thajsko. To je všetko…

Huawei Pay na Slovensku nie je. Platby mobilom prináša iné riešenie

Takže Huawei na Slovensku nemá podporu pre akúkoľvek platobnú službu, ktorá sa opiera o Google Pay alebo všeobecne Google Mobile Services. Nemá tu ani Huawei Pay. Napriek tomu sa smartfónmi Huawei na Slovensku dá bezkontaktne platiť. Ako je to možné?

Využíva sa na to platobná služba Curve. Do tej si nahráte svoju platobnú kartu, čo vraj funguje bez ohľadu na to akú máte banku. Podporované sú karty Visa aj Mastercard. Ešte som nemal tú česť skúmať to bližšie, no každý to odporúča ako jediné riešenie pre platby smartfónmi Huawei bez Google služieb.

Z toho čo som letmo videl to vyzerá tak, že Curve je akási alternatívna k službe Revolut. Pre bežného používateľa to znamená hlavne to, že ako základný nástroj na mobilné platby sa dá používať bez poplatkov.

Vtedy ide o “tarifu” Curve Standard, ktorá nemá mesačný poplatok, no ak by ste chceli mať aj fyzickú kartu Curve, tak za jej vydanie už zaplatíte jednorazovo 5,99 €. Fyzická karta nás ale pri snahe o spustenie platieb mobilom vôbec nezaujíma.

Pri vyšších “programoch” Curve máte rôzne výhody, no platíte už mesačný poplatok. Poplatky sú účtové aj kurzové zmeny a podobne. A to je asi základný biznis model, ak by vás to zaujímalo…

Keď ale pozeráme čisto na účel vykonávania platby mobilom, tak tam by skutočne nejaké poplatky nemali byť. Samotný účet je tiež bez poplatku. Dôležité je hlavne to, že aplikácia Curve je dostupná v obchode v obchode Huawei AppGallery, odkiaľ sa dá ľahko stiahnuť.

Registrácia a nastavenie tiež vyzerajú veľmi jednoducho. Takže asi je to všetko v poriadku. No celkovo to pre Huawei na Slovensku proste dopadlo tak, že platba mobilom je sprostredkovaná cez cudziu platobnú službu Curve, a nie cez vlastné riešenie Huawei Pay.

Ešte jedna vec, služba Curve nepodporuje smart hodinky Huawei. Bezkontaktné platby cez ňu dostanete len na smartfóny tejto značky. Bohužiaľ…

Realita je navyše taká, že Huawei Pay na Slovensku tak skoro nemôžeme očakávať. Ak vôbec niekedy. Takže ak chcete platiť mobilom, musíte siahať po spomínanej alternatíve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať