Nový ROG Zephyrus M16: Veľký notebook v malom tele

Na slovenskom trhu sa do predaja dostáva ďalší notebook z dielne spoločnosti ASUS. Tentokrát ide o najnovšieho zástupcu produktového radu ROG Zephyrus, ktorý zaujme po viacerých stránkach.

V základe ide o výkonnú hernú mašinu, ktorá človeka dostane svojou kompaktnosťou.

Veľký notebook v malom tele… Tak nejak by som v skratke zhrnul nový ROG Zephyrus M16 GU603.

Novinka ponúka 16-palcový displej, najnovšie procesory Intel, grafickú kartu GeForce RTX 3070 či prepracovaný chladiaci systém ROG Intelligent Cooling. To všetko ukryté v tele s rozmermi typickými pre 15-palcové notebooky – váha 1,9 kilogramu, hrúbka len 19,9 milimetrov.

165 Hz a 3 ms

Dominantou je 16″ displej s rozlíšením WQHD, obnovovacou frekvenciou 165 Hz, dobou odozvy 3 ms a adaptívnou synchronizáciou. Displej sa pýši pomerom strán 16 : 10, certifikáciou Pantone Validated, 100 % pokrytím farebného priestoru DCI-P3 a podporou Dolby Vision. Rámiky okolo majú len 4,6 mm a pomer obrazovky k telu dosahuje 94%.

O výkon sa postarajú procesor 11. generácie Intel Core až do i9-11900H a grafická karta až do GeForce RTX 3070. Dostupných bude niekoľko rozličných konfigurácií. V oblasti operačnej pamäte je možné siahnuť až po 48 GB a pri diskoch tu máme PCIe 4.0 SSD s kapacitou až 2 TB. K dispozícii je aj druhý voľný slot, kam je možné osadiť ďalší disk.

Exotická chladiaca zmes

Chladenie grafickej karty aj procesora má pod palcom systém ROG Intelligent Cooling. Na to akú efektivitu dosahuje celkové chladenie sa samozrejme treba pozrieť v praktických testoch. Je to oblasť, ktorej pri notebookoch treba venovať zvýšenú pozornosť. Hlavne keď pred sebou máme výkonné komponenty v malom tele.

Z toho, čo uvádza ASUS to ale vyzerá tak, že chladenie má prepracované do najmenších detailov:

Chladiaci systém ROG Intelligent Cooling zabezpečuje vysoký výkon, minimálny hluk a nízke teploty v záťaži v tenkom šasi. Exotická chladiaca zmes z tekutého kovu je aplikovaná patentovaným postupom a znižuje teploty procesora až o 10 °C v porovnaní s tradičnou tepelnou pastou. Teplo z procesora a grafickej karty odvádza šesť tepelných trubíc.

Chladiaci systém obsahuje aj dva ventilátory Arc Flow s 84 zúženými lopatkami a špeciálnym aerodynamickým dizajnom pre lepšie prúdenie vzduchu a nižšiu hlučnosť. Pokiaľ teplota klesne pod 50 °C, ventilátory sa úplne vypnú. Súčasťou chladiaceho systému je tiež samočistiaci systém, ktorý odvádza prach od kritických komponentov a zlepšuje tak dlhodobý výkon a stabilitu.

Pekná výdrž, rýchle nabíjanie

90 Wh batéria podľa testov výrobcu ponúka výdrž až 10 hodín prehrávania videa a podporuje rýchle nabíjanie, ktoré nabije 50 % kapacity batérie v priebehu 30 minút.

K dispozícii je tiež flexibilné nabíjanie cez USB-C, avšak ak chcete z notebooku vyťažiť maximálny výkon, budete musieť používať priložený napájací adaptér.

6 reproduktorov

ASUS si pri svojom novom notebooku zjavne dal záležať aj na otázke zvukovej reprodukcie. Osadil tu hneď šesť reproduktorov, ktoré spája technológia Dolby Atmos. K tomu sa pridáva zostava mikrofónov s rôznymi režimami záznamu či systém obojstranného potláčania šumu.

Konektivita a drobnosti

ROG Zephyrus M16 GU603 nezaostáva ani v oblasti konektivity. Nachádzajú sa tu všetky tradičné porty, ktoré si moderný notebook zaslúži. Thunderbolt 4, USB-C, USB-A, ako aj HDMI, 3,5 mm jack a sieťový konektor RJ45!.

Vyzdvihovaná je aj klávesnica typu Stealth. Tá má dizajn ako klávesnica pre stolné počítače a hluk pod hranicou 30 dB, takže používatelia nebudú rušiť svoje okolie. Touchpad je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou o 20 % väčší a má byť aj presnejší.

Vo výbave nechýba ani čítačka pamäťových kariet, webkamera, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 či snímač odtlačkov prstov v tlačidle napájania.

Cena a dostupnosť

Zephyrus M16 GU603 je dostupný na našom trhu za cenu od 1 959 €.

Technické špecifikácie

ProcesorAž do Intel Core i9-11900H (4,9 GHz)
Grafická kartaAž do NVIDIA GeForce RTX 3070
Operačný systémWindows 10 Pro
Displej16-palcový displej WQHD (2 560 x 1 600), 165 Hz/3 ms, IPS-úroveň, 100 % DCI-P3 s adaptívnou synchronizáciou, certifikáciou Pantone a technológiou Dolby Vision
Operačná pamäťAž 48 GB DDR4 3200MHz
ÚložiskoAž 2 TB SSD PCIe Gen 4
KlávesnicaKlávesnica typu Stealth s jednozónovým RGB alebo bielym podsvietením Výška zdvihu 1,7 mm Technológia overstroke Snímač odtlačkov prstov v tlačidle napájania
Audio6 reproduktorov s dvojitými basovými reproduktormi s potlačením vibrácií a chytrým zosilňovačom Technológia Dolby Atmos Certifikácia Hi-Res 3D mikrofónové pole s obojsmerným potláčaním šumu AI
I/O porty  Thunderbolt 4 (typ C) s podporou DP1.4 a PD 3.0
USB 3.2 Gen 2 Type-C s podporou DP 1.4 a PD 3.0 USB 3.2 Gen 2 Type-A
USB 3.2 Gen 1 Type-A
MicroSD (312 MB/s) HDMI 2.0b 3,5 mm kombinovaný audiokonektor
Zámka Kensington RJ45
Webová kameraZáznam videa v rozlíšení HD 720p pri 30 fps
KonektivitaWi-Fi 6 (802.11ax 2×2) Bluetooth 5.2
Batéria90 Wh s technológiou rýchleho nabíjania
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať