Surface Duo

Microsoft chce Surface Duo na trh dostať už v lete

Microsoft v závere minulého roka poriadne prekvapil, keď vyrukoval s predstavením skladacích hybridných zariadení Surface Neo a Surface Duo, ktoré majú predstavovať prvých zvestovateľov nového, ešte neprebádaného, segmentu.

Platí to najmä v prípade modelu Surface Neo, nakoľko ten bude vybavený úplne novým operačným systémom Windows 10X a zatiaľ sa pohybuje niekde na pomedzí tabletu a smartfónu.

Na druhej strane stojí Surface Duo, zariadenie, ktoré nápadne pripomína skladací smartfón, hoci Microsoft upozorňuje, že v praxi za tým bude omnoho viac. Technologická obec je preto celkom prirodzene veľmi zvedavá, čo sa z toho nakoniec vykľuje, a čo presne sa skrýva pod sľubom “zvýšenej mobilnej produktivity”.

Prítomnosť operačného systému Android, možnosť telefonovať a ohybný displej proste navodzujú dojem, že to celé nakoniec môže skĺznuť k ďalšiemu skladaciemu smartfónu.

Ak chce Microsoft so svojou novinkou Surface Duo uspieť, musí “vyčarovať” niečo skutočne zaujímavé. Hlavne v dnešnom technologickom svete, ktorý pozná veci ako Samsung Galaxy Fold a HUAWEI Mate X.

TIP: Microsoft získal ochrannú známku na zvonenie pre Surface Duo. Môžete si ho stiahnuť

Surface Duo už v lete?

Oficiálne informácie hovoria, že dvojice nevšedných zariadení sa dočkáme až v závere roka, no na verejnosť začali presakovať správy o tom, že Microsoft chce vydanie modelu Surface Duo značne urýchliť.

Portál WindowsCentral, s odvolaním sa na svoje dobre informované zdroje, uvádza, že ak všetko pôjde podľa plánu, Microsoft začne s predajom už v lete.

Po hardvérovej aj softvérovej stránke má byť zariadenie už prakticky hotové. Keďže padlo rozhodnutie použiť Android 10, vývojári Microsoftu nemajú až tak veľa starostí so základným softvérom. Ten si len upravujú pre potreby zariadenia a nemusia mu venovať toľko pozornosti ako je to pri príprave vlastného systému – Windows 10X.

Základy proste poskytol Google a v Redmonde len pridajú dodatočné vrstvy, k tomu pridajú prispôsobené aplikácie, a je to. Samozrejme, zjednodušene povedané…

Zariadenie bolo pod kódovým označením “Andromeda” pripravované už prakticky od roku 2016. Odvtedy prešlo sériou rôznych úprav, veľkej a malej škály, no v konečnom dôsledku cesta už bola vyšliapaná.

Aktuálny plán počíta s tým, že všetko potrebné bude dokončené začiatkom apríla. Surface Duo by sa následne mal dostať do predaja tak, aby prvé kúsky do rúk majiteľov dorazili už v lete. Viac-menej sa počíta s tým, že prvými zákazníkmi budú vývojári a najväčší technologickí nadšenci.

Zatiaľ to síce nebolo potvrdené, no Microsoft by Surface Duo mohol riadne predstaviť na jarnej prezentácii, po boku zariadení Surface Book 3 a Surface Go 2.

Všetko je to síce pekné, no má to jeden veľký háčik, s ktorým nikto nepočítal. Aktuálne zúriaci koronavírus COVID-19 zatvára výrobné fabriky a spomaľuje celý dodávateľský reťazec, preto je otázne, do akej miery si Microsoft dokáže poradiť s týmto neviditeľným protivníkom. Minimálne na terajších ziskoch si už vybral svoju daň.

TIP: Čo Microsoft chystá na rok 2020?

Hardvérová stránka Surface Duo

Surface Duo má byť v základe vybavený čipom Snapdragon 855, 6 GB operačnej pamäte a 64 GB úložiskom. V predaji sa vraj objaví niekoľko konfigurácií, no meniť sa bude len veľkosť RAM a kapacita úložiska. Snapdragon zostáva rovnaký.

Ak by to bola pravda, zákazníci by boli ochudobnení o podporu 5G sietí, čo môže byť trochu problém. Z 5G siete sa stal “buzzword” roka 2020 a všetci veľkí hráči sa motajú okolo. Keď zoberieme do úvahy, že Microsoft chce predstaviť niečo prevratné, túto technológiu by asi nemal obísť.

Prípadne to môže vyriešiť tak, že Surface Duo začne predávať čo najskôr, kým ešte nebude z pohľadu trhu považovaný za zastaralý. Správy o skoršom termíne by teda dávali celkom zmysel aj z tohto pohľadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať