topserialy

Topserialy: Čo sa vlastne stalo? Prečo takéto stránky môžu fungovať?

 • Záujem o bezplatné sledovanie filmov a seriálov neutícha.
 • Na internete je celý zástup rozličných stránok.
 • Niektoré boli zrušené, iné fungujú roky.
 • Ako to, že bezplatné sledovanie seriálov stále funguje?

Web Topserialy.to svojho času patril medzi najväčšie a najznámejšie stránky, kde bolo možné úplne zadarmo sledovať prakticky všetky seriály. Nové časti pribúdali ako bežiacom páse a ponuka bola rozmanitá. Od horúcich noviniek cez všetky populárne seriály až po kúsky, ktoré ľudia vyhľadávali z nostalgických dôvodov. S dabingom aj s titulkami.

Topserialy ponúkali všetko. Stačilo pár kliknutí a človek mohol pozerať čo len chcel. No, pár kliknutí a prebojovanie sa cez otravné vyskakovacie reklamy ale to bola malá daň za rozsiahlu seriálovú ponuku. Patrili patrili na samotný vrchol a práve to sa im nakoniec stalo osudným.

Už z toho, že tento web ponúkal sledovanie seriálov úplne zadarmo vám asi bude tak trochu jasné, že to nebolo úplne s kostolným poriadkom. Áno, tak ako aj iné weby, aj Topserialy.to sa pohybovali na hranici zákona. V šedej zóne. Prečo ale Topserialy.to museli skončiť, keď dnes dobre vieme, že na trhu naďalej fungujú podobné stránky?

Lietali príliš vysoko…

Najväčším problémom a dôvodovom skazy sa pre tento web stala jeho vlastná popularita. Robil to čo ostatné weby tohto druhu. Využíval rovnaké právne skulinky a princípy ako ostatné weby pre bezplatné sledovanie seriálov na internete. Staval na rovnakých základoch. 

Svojou obľúbenosťou a prevádzkou, ktorú generoval, sa ale dostal príliš vysoko. To poriadne nahnevalo veľkých tvorcov obsahu, ktorí prichádzali o potenciálne zisky. Spájal ich rovnaký záujem, a tak sa spojili do jedného celku, aby spoločnými silami vyvolali patričný tlak a neautorizovanému využívaniu svojich diela klepli po prstoch. Vznikla tak asociácia Alliance for Creativity and Entertainment a z webu Topserialy sa na čas stal odstrašujúci prípad. Teda…. Aspoň do istej miery.

Ako som už spomínal a určite to dobre viete aj vy, stránky pre bezplatné sledovanie seriálov a filmov nezanikli. Spravilo sa bu bu bu! a časť z nich síce činnosť ukončila, no namiesto nich sa vyrojili ich nástupcovia. Jedna hlava sa zoťala, dve nové vyrástli.

Z príbehu niekdajšej legendy Topserialy sa stali skôr ponaučenie a inšpirácia, než odstrašujúci príklad. Celé to tkvie v tom ako weby tohto druhu vlastne operujú, čo som už čiastočne spomínal aj v súvislosti s aplikáciou Filmoid. Jednoducho veľmi dobre vedia čo robia, a ako to robia.

Topserialy odstavili od zdroja

Ani samotné Topserialy neskončili kvôli tomu, že by ich priamo odstavili kvôli pirátsku a porušovaniu autorských práv. Nie. V tomto konkrétnom prípade sa zoskupeniu majiteľov autorských práv podarilo odstaviť servery Openload, Verystream, Rapidvideo a Streamango, na ktorých boli uložené všetky seriály a filmy. 

Práve o tom to je pri podobných stránkach. Priamo u seba neskladujú vôbec žiaden obsah, akurát obsahujú “niekym pridané odkazy” na rôzne súbory. Argumentujú tým, že to, či je daný súbor nahraný v súlade s platnou licenciou a autorskými právami predsa nedokážu kontrolovať a táto povinnosť je na strane človeka, ktorý daný obsah na server nahral, prípadne na strane prevádzkovateľa. A ono to funguje. 

Preto asociácia Alliance for Creativity and Entertainment musela ísť po službách, ktoré u seba mali súbory uložené. Pre Topserialy to ale znamenalo, že jedného pekného dňa prišli o všetok obsah. Servery na ktoré odkazovali totiž boli kvôli porušeniu autorských práv odstavené a Topserialy sa stali prázdnou schránkou.

Prevádzkovatelia by síce mohli nájsť nové servery a zdroje, no to by bolo extrémne náročné a možno svoje pôsobenie na základe aktuálneho diania trochu prehodnotili a web radšej rovno zrušili. Topserialy teda skončili kvôli tomu, že boli odstavené od zdroja a všetko by museli budovať úplne nanovo.

Bezplatné sledovanie seriálov a filmov online ale funguje dodnes. A fungujú prakticky v nezmenenej podobe. Ono totiž na danom princípe z formálnej stránky vraj nie je nič nelegálne. 

My nič nemáme, len odkazujeme!

Vysvetľuje to v podstavte aj terajší veľký hráč, web SledujSerialy.io, respektíve Serialuj.si. Ten v prehlásení využíva už naznačované kľučky, na základe ktorých operujú snáď všetky weby tohto druhu. Práve kvôli tomu museli orgány pri “kauze Topserialy” ísť priamo po zdrojových serveroch. Z pohľadu prevádzkovateľa to v skratke vyzerá nejako takto a potom je to vraj právne OK:

 • priamo u seba na stránke a serveroch neskladuje žiaden problematický obsah
 • je len akýmsi rozcestníkom s pekným grafickým prevedením, ktorý odkazuje na iné servery
 • prevádzkovateľ webu obsah nesťahuje a nenahráva na žiadne servery
 • o obsah webu sa starajú čisto používatelia a je mimo síl prevádzkovateľa kontrolovať či je všetko vysporiadané
 • zdieľanie odkazov priamym vložením pomocou “embedovacích kódov” nie je sprístupňovaním autorského diela verejnosti podľa platného Autorského zákona a teda nepodlieha licencovaniu
 • embedovanie bolo súdom EÚ vyhlásené ako legálne, a preto prevádzkovateľ neporušuje žiadny zákon
 • ak sa na odkaze nachádza vaše dielo chránené autorským zákonom, tak nám to nahláste a my to napravíme. Samozrejme za predpokladu, že nám pošlete tonu sprievodných informácií… (DMCA)
topserialy

Takto fungovali pôvodné Topserialy.to, a presne takto fungujú aj všetci ich nástupcovia a alternatívy. Vo svojej podstate to asi nelegálne nie je, no funguje to len do momentu, kedy niekto opäť neklepne po prstom zdrojovým serverom. Tým, ktoré reálne skladujú videá.

Otvorene radšej poviem, že nie som žiaden právnik. Preto neviem úplne presne vyhodnotiť, či je po splnení vyššie spomínaných podmienok skutočne všetko legálne. Nakoľko ale takto dlhodobo funguje nemalý počet veľkých webov, tak niečo na tom asi musí byť… V opačnom prípade by Netflix, HBO, Amazon a všetci ďalší tvorcovia takéto weby sekali rad za radom. 

Všetci prevádzkovatelia webov s bezplatnými seriálmi a filmami veľmi dobre vedia čo robia a svoju stratégiu majú nastavenú tak, aby im vydržala čo najdlhšie. Je to akýsi silový súboj s držiteľmi autorských práv. Hra na mačku a myš.

Ak aj dneska jeden web skončí, tak zajtra príde ďalší. S novými zdrojovými servermi umiestnenými v krajine s voľnejším prístupom k vymáhaniu autorských práv a opäť o trochu prešpekulovanejšími princípmi.

Bezplatnému sledovaniu seriálov a filmov preto tak skoro koniec rozhodne nebude. Veď aj meno Topserialy stále žije a využívajú ho nové domény prevádzkovateľa NAJserialy.to. O bezplatné sledovanie seriálov bude záujem vždy. Tento dopyt sa niekto bude snažiť pokryť a asociácie ako Alliance for Creativity and Entertainment, ktorá mimochodom má už 52 členov, sa proti tomu budú snažiť bojovať.

Ono si niekedy príliš nepomáhajú ani oficiálne streamovacie služby. Každá chce nalákať platiacich zákazníkov, a tak sa snaží získať exkluzívne licenčné práva. A keď si človek chce pozrieť svoje obľúbené seriály, tak musí platiť tri rozdielne služby… Ale to už je na inú debatu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať