Surface Duo

Surface Duo má doraziť už 24. augusta. Microsoft spustil produkciu

Oficiálne uvedenie unikátneho hybridného zariadenia Surface Duo je už na spadnutie. Informácie o tom, že Microsoft chce tento kúsok predstaviť skôr než bolo pôvodne ohlásené (Vianoce 2020) sa objavujú už dlhšiu dobu, no vo svetle najnovších udalostí to vyzerá tak, že k tomu dôjde už počas augusta. Naznačuje to hneď viacero skutočností, ktoré sa odohrali v krátkom časovom slede ostatných dní.

Ide o správy a získané protokoly o tom, že Surface Duo s vysokou pravdepodobnosťou prešlo potrebným certifikačným procesom u agentúry FCC. Jedná sa o proces, ktorý musia výrobcovia so svojimi zariadeniami absolvovať predtým, než ich môžu predávať.

Najdôležitejšou časťou celej skladačky je však potvrdenie od zdrojov priamo v Microsofte, ku ktorému sa dopracoval portál WindowsCentral. Produkcia už mala byť spustená a v Redmonde proste aktuálne počítajú s tým, že Surface Duo sa oficiálne dostane do predaja už v týždni od 24. augusta.

Tieto plány neboli verejne prezentované a prirodzene sa môžu zmeniť, na čo sme už zvyknutí, no ak by k tomu aj došlo, odklad nebude príliš dlhý – maximálne tak na september 2020. Zariadenie už prešlo interným testovaním a viacero popredných zástupcov Microsoft sa na fotografiách viac či menej nápadne pochválilo tým, že Surface Duo je ich každodenným spoločníkom.

Zariadenie sa podľa dostupných informácií nachádza už aj v rukách vývojárov, čo je logické. Čím viac aplikácií bude pripravených a dostupných, tým lepšie pre Microsoft aj zákazníkov.

Dobrou správou je aj to, že Surface Duo prešlo aj certifikáciou u organizácií Bluetooth SIG či UL Product iQ, čo celkom jasne naznačuje, že Microsoft ho chce predávať aj mimo Spojených štátov. Dočkať by sme sa teda mali globálnej dostupnosti.

Už dlhší čas sú známe aj špecifikácie prototypov, ktoré boli používané zamestnancami a výkonnými predstaviteľmi Microsoftu. Tie by mali byť platné aj v prípade finálneho produktu pre spotrebiteľov. O žiadnej plánovanej zmene nebolo počas uplynulých mesiacov počuť, hoci nejaký ten detail prirodzene môže chýbať. Koniec koncov išlo o prototypy. Najväčšou otázkou momentálne zostáva predajná cena, a aj tá už nebude záhadou príliš dlho.

Surface Duo označujem ako hybridné zariadenie, no ak to zovšeobecním tak v praxi pôjde o Android smartfón s dvojicou obrazoviek a obrovským dôrazom na produktivitu. Microsoft si systémové rozhranie, vlastné aplikácie, ale aj aplikácie tretích strán už dlhší čas upravuje práve pre potreby svojho nového miláčika. Môžeme teda povedať, že už čoskoro sa konečne dočkáme vytúženého “Surface Phone”.

Treba myslieť na to, že tento “moderný smartfón” je pripravovaný už roky, čo sa bohužiaľ odzrkadlí aj na niektorých jeho parametroch. Za zmienku stojí hlavne starší čip Snapdragon 855, hrubšie okraje okolo obrazovky či absencia podpory 5G sietí.

Ešte k tej cene… Nakoľko ide o unikátne zariadenie spadajúce pod značku Surface, očakávať by sme mali cenu pohybujúcu sa v takzvanej “prémiovej kategórii”. Ľudskou rečou povedané, nečudujte sa ak začne na 999 dolároch.

Displej2 x 5,6-palcový AMOLED,
stranový pomer 4:3,
rozlíšenie 1800 x 1350 px
ProcesorQualcomm Snapdragon 855
RAM 6 GB
Úložisko64 GB alebo 256 GB, nebude rozšíriteľné
Fotoaparát11MP, ƒ/2.0 1.12um
Baterka3460 mAh
Porty1 x USB-C
1 x slot pre nanoSIM
OSAndroid 10, plánovaná aktualizácia na Android 11
Ďalšia výbavaČítačka odtlačkov prstov, podpora pre Surface Pen
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať