Surface Duo

Surface Duo: Upresnené špecifikácie, príprava softvéru a otázna cena

Približne pred dvomi mesiacmi sme sa dozvedeli viacero kľúčových informácií o pripravovanom hybridnom zariadení novej kategórie – Surface Duo. Okrem základného nástrelu hardvérovej výbavy sa vtedy objavili aj správy o tom, že Microsoft chce svoje prevratné zariadenie dostať na trh už v priebehu leta.

Oficiálne sa síce stále hovorí o závere roka 2020, no zdroje z prostredia Microsoft sa nechali počuť, že termín by mal byť posunutý už na leto. Portál WindowsCentral sa po krátkom čase pustil do čerstvého preverovania situácie. Aj tentokrát potvrdzuje, že v hre je veľmi reálna možnosť skoršieho uvedenia Surface Duo, no doplnil aj niekoľko dodatočných informácií.

Ako už dnes vieme, priestor po boku Surface Go 2 a Surface Book 3 sa tomuto zaujímavému hybridu, respektíve skladaciemu smartfónu, neušiel, no najbližšie mesiace prinášajú novú príležitosť. V tomto ohľade je dôležité aj to, že Panos Panay sa cez Instagram už pochválil aktívnym používaním Surface Duo.

Testuje sa už v reálnych podmienkach

Zariadenie má byť síce už dlhú dobu prakticky hotové, no celý proces sa teraz posunul do stavu, kedy Microsoft začal s internými testami priamo v rukách svojich zamestnancov.

Tí si môžu Surface Duo zobrať domov a naplno s ním pracovať v reálnych podmienkach. Týka sa to aj ľudí mimo vnútorného okruhu – mimo tímu Surface. K takémuto kroku obvykle dochádza v momente, kedy sa termín oficiálneho uvedenia na trh nebezpečne blíži.

Surface Duo

Hardvér sa opätovne potvrdil

Vykonané mali byť len minimálne úpravy a používané prototypy preto obsahujú hardvér, s ktorým Surface Duo dorazí aj do rúk zákazníkov.

O základnej výbave sme sa dozvedeli už dávnejšie, pribudlo však niekoľko relatívne zaujímavých podrobností. Stále platí, že Surface Duo má byť v základe vybavený procesorom Snapdragon 855, 6 GB operačnej pamäte a 64 GB úložiskom.

Novou informáciou je to, že na výber bude aj model s 256 GB úložiskom. Osadený bude jeden 11 Mpx snímač umiestnený nad skladacím displejom zloženým z dvoch 5,6-palcových AMOLED panelov s rozlíšeniami 1800 x 1350 pixelov, hustotou 401 ppi a stranovým pomerom 4:3.

Hoci fotoaparát ani v divokých snoch nebude hlavným prvkom pri rozhodovaní o kúpe hybridnej novinky, produkovať má “dostatočne kvalitné snímky pre bežného používateľa”.

Napájanie vraj bude zabezpečovať batéria s kapacitou 3460 mAh, čo má postačovať na jeden plnohodnotný deň používania. Nabíjanie bude prebiehať cez USB-C port. Testovacie prototypy nedisponujú podporou NFC ani bezdrôtovým nabíjaním.

Prečo Snapdragon 855?

Dočkali sme sa aj vysvetlenia prečo inžinieri siahli po staršom čipe Snapdragon 855, keď už rovno mohli osadiť Snapdragon 865 a zákazníkom ponúknuť aj podporu pre 5G siete.

Zjednodušene povedané, v pozadí tohto rozhodnutia má stáť skutočnosť, že Qualcomm od výrobcov vyžaduje, aby spolu so Snapdragonom 865 do svojich zariadení osadili aj samostatný čip pre 5G.

Celkový dizajn s priestorom pre “vnútornosti” a potrebné chladenie mal Microsoft dokončený dávno predtým, než sa objavila táto požiadavka. Hoci procesor by sa zjavne dal vymeniť veľmi jednoducho, pre potrebný 5G čip vraj už nebolo žiadne miesto. Potrebná úprava by vyžadovala až príliš veľa času a úsilia na to, aby sa to celé oplatilo.

Surface Duo

Softvér prispôsobený obrazovke

Surface Duo bude predávaný s operačným systémom Android 10, ktorý bude “relatívne rýchlo” aktualizovaný na Android 11. To by v preklade malo znamenať asi toľko, že Microsoft nebude aktualizačný proces žiadnym spôsobom “naťahovať” a zariadenie sa novej verzie OS dočká krátko po jej oficiálnom dokončení zo strany Google.

Svoje aplikácie, ktoré budú štandardnou súčasťou systému pre Surface Duo, inak povedané predinštalované aplikácie, chce Microsoft dokončiť začiatkom júna. Následne dôjde k pripraveniu kompletného inštalačného obrazu pre priame nasadenie.

Všetky predinštalované aplikácie z dielne Microsoftu budú prispôsobené fungovaniu na skladacej obrazovke, ktorou Surface Duo disponuje.

Používať sa teda budú dať bok po boku, kedy medzi nimi bude možné interagovať metódou drag-and-drop – z jednej aplikácie plynule potiahnete text, obrázok, dáta do druhej a podobne. Rovnako tak sa aplikácie budú schopné roztiahnuť a vyplniť obidve obrazovky.

Microsoft proste svoj softvér prispôsobuje na mieru pre svoj nový hardvér, čo je úplne prirodzená a očakávaná vec. Čo sa týka aplikácií tretích strán, tu sa Microsoft spolieha na ich vývojárov, od ktorých očakáva vykonanie potrebných úprav.

Zaváži aj cena

Keď sa tak na to pozrieme, o chystanej novinke sa toho na prvý pohľad vie už veľa. Kde-tu samozrejme chýba nejaký detail, no rúškom tajomstva zostáva zahalené už len pomerne málo.

Napriek tomu medzi tieto “tajomné informácie” spadajú tie najdôležitejšie veci – cena a celková súhra medzi hardvérom a softvérom. Práve tie v najväčšej miere rozhodnú o tom, koľko ľudí bude ochotných zariadeniu dať šancu.

Treba proste myslieť na to, že pre väčšinu zákazníkov pôjde o poriadny experiment. A asi aj poriadne drahý experiment. Keď sa pozrieme na to, v akých sférach sa hýbu ceny dnešných top smartfónov, Surface Duo to asi bude mať poriadne ťažké. Uvidíme…

Inak, to, že Microsoft chce svoj produkt na trh dostať čo najskôr je úplne prirodzené. Jedným faktorom je to, že zariadenie je už fakticky pripravené. Druhým, veľmi podstatným, je osadený hardvér, ktorý bude už len starnúť. No a potom je tu konkurencia, ktorá rozhodne nespí na vavrínoch.

Surface Duo

Surface Duo – špecifikácie

Na záver už len stručné zhrnutie očakávaných špecifikácií, ktorými disponujú aj hotové prototypy.

Displej2 x 5,6-palcový AMOLED,
stranový pomer 4:3,
rozlíšenie 1800 x 1350 px
ProcesorQualcomm Snapdragon 855
RAM 6 GB
Úložisko64 GB alebo 256 GB, nebude rozšíriteľné
Fotoaparát11MP, ƒ/2.0 1.12um
Baterka3460 mAh
Porty1 x USB-C
1 x slot pre nanoSIM
OSAndroid 10, plánovaná aktualizácia na Android 11
Ďalšia výbavaČítačka odtlačkov prstov, podpora pre Surface Pen
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať