Microsoft za Q1/2020: Obrat 35 miliárd, 10 miliónov predplatiteľov Xbox Game Pass a takmer 90 miliónový Xbox Live

Microsoft sa koncom apríla podelil o prehľad finančných výsledkov, ktoré dosiahol za prvý kalendárny kvartál tohto roka. Napriek tomu, že koncom februára vedenie začalo s krotením očakávaní, realita je taká, že aj napriek koronavírusu spoločnosť dosiahla vynikajúce výsledky.

Za prvé tri mesiace kalendárneho roka, ktoré v prípade Microsoftu zodpovedajú tretiemu kvartálu fiškálneho roka (FY20 Q3), bol zaznamenaný obrat vo výške 35 miliárd dolárov. Kým niektoré firmy zažívali priam existenčné problémy, Microsoft mal dôvod na radosť, obrat medziročne narástol o 15%.

Ešte o niečo lepšie to vyzeralo v prípade čistého zisku. Ten medziročne narástol o celých 22% na 10,74 miliárd dolárov. Natíska sa otázka, ako je to v tak náročnej situácii vlastne možné.

Odpoveď sa pritom ponesie v tradičnom duchu – silná orientácia na cloudové služby prináša svoje ovocie už dlhodobo a nezamával s ňou ani koronavírus. Práve naopak, segment „Intelligent Cloud“ medziročne rástol o 27% na 12,3 miliárd dolárov.

Ďalším veľkým ťahúňom sa ukázal byť aj segment „Productivity and Business Processes“ s rastom na úrovni 15% a obratom 11,7 miliárd dolárov. Tretia oblasť biznisu, „More Personal Computing“ rástla o 3% a na celkových tržbách sa podpísala čiastkou 11 miliárd dolárov. Súhrnná správa uvádza, že na dobrých výsledkoch sa podpísala aj skutočnosť, že veľa firiem muselo pristúpiť k “digitálnej transformácii” kvôli nutnosti efektívnej práce z domu.

Z týchto čísel je teda zjavné, že napriek predošlým pochmúrnym predpokladom sa súčasná situácia na finančných operáciách výraznejším spôsobom nepodpísala. V súvislosti s dosiahnutými finančnými výsledkami Microsoft zverejnil aj niekoľko pomerne zaujímavých údajov o svojich službách a produktoch.

  • počet predplatiteľov služby Office 365 (po novom Microsoft 365) stúpol na 39,6 miliónov
  • služba Xbox Game Pass prekonala hranicu 10 miliónov predplatiteľov
  • služba Xbox Live má takmer 90 miliónov aktívnych používateľov (pred rokom to bolo 63 miliónov)
  • v dramatickom raste pokračuje aj Microsoft Teams, kde je evidovaných 75 miliónov denných používateľov
  • zaujímavé je aj to, že Project xCloud, služba pre “cloudové hranie”, má už stovky tisícok používateľov, hoci je stále dostupná len vo fáze predbežného prístupu, a aj to len pre obmedzené trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať