Vyhradené pre hardvér: V čom je problém ak Windows vidí iba polovicu RAM?

Opäť som narazil na ďalší zvláštny problém. Ozval sa mi kamarát, s tým, že jeho počítač zobrazuje 8 GB namiesto 16 GB RAM, ktoré má osadené. Situácia bola prapodivná. K tomu, že Windows eviduje iba polovicu operačnej pamäte došlo náhle zo dňa na deň a bez zjavného pričinenia zo strany používateľa.

Náhly problém bol o to divnejší, že firmvérové rozhranie UEFI, teda “moderný BIOS“, zdanlivo eviduje obidva obidva osadené pamäťové moduly a hlási 2 x 8 GB RAM. Samotný Windows 10 ale pracuje len s 8 GB, čo bolo badateľné aj na celkovej odozve, hlavne pri hraní hier.

Pri otvorení Správcu úloh sa taktiež zobrazovala správa, že používané sú 2 zo 4 slotov, no napriek tomu je k dispozícii len 8 GB RAM, respektíve, presnejšie 7,9 GB. Hoci v pravom hornom rohu bola uvedená hodnota 16 GB, systém trval na tom, že dostupných má len spomínaných necelých 8 GB, teda polovicu z osadenej RAM.

Ďalšia navonok dôležitá informácia sa v Správcovi úloh zobrazovala pri údaji Vyhradené pre hardvér, kde svietila hodnota 8,1 GB. V kombinácii s dostupnými 7,9 GB teda išlo spolu o osadených 16 GB. Prečo ale bolo toľko operačnej pamäte vyhradenej pre hardvér, no čo je dôležitejšie, ako to zmeniť?

Windows si skutočne zvykne časť operačnej pamäte rezervovať, no obvykle ide o pár desiatok MB a nie polovicu operačnej pamäte. Inak je to však v prípade, že používate integrovanú grafickú kartu. Vtedy si systém potrebuje rezervovať väčší blok operačnej pamäte.

Nakoniec pomohla až výmena dosky

Vyskúšali sme snáď všetky možné riešenia, ktoré sa skloňujú v tejto súvislosti, no bez väčšieho úspechu. Od nepodarenej aktualizácie pre systém, cez obnovenie pôvodných nastavení BIOSu až po možný problém so samotnou pamäťou.

Po dlhšom skúmaní a experimente sa nakoniec ukázalo, že problémom v tomto konkrétnom prípade bola porucha hardvéru, konkrétne základnej dosky.

Zjavne to naznačovala aj skutočnosť, že problém sa objavil skutočne zo dňa na deň po približne troch rokoch bezproblémového používania počítača a aktívneho hrania hier. Riešením bola kúpa novej základnej dosky a prehodenie “vnútorností”. Otázka asi pol hodiny a približne 80€ za dosku… Odvtedy všetko beží tak ako má.

Nepríjemný problém

Problém s tým, že položka Vyhradené pre hardvér zrazu zhltne polovicu RAMky zjavne nie je až taký ojedinelý, ako by sa mohlo zdať. Pri pátraní po internete som narazil na sťažnosti viacerých ľudí, ako aj na hŕstku možných riešení.

Musím však povedať, že vo väčšine prípadov, ktoré som objavil, išlo o problém na strane hardvéru. V drvivej väčšine prípadov sa to podľa všetkého dokonca týkalo osadenia nekompatibilnej operačnej pamäte. Prípadne zlého nastavenia správy pamäte v BIOSe/UEFI, často úplne náhle kvôli nejakej forme “poškodenia” predošlých hodnôt.

Pre úplnosť samozrejme vymenujem viacero možných riešení, s ktorými som sa stretol, aj napriek tomu, že moja skúsenosť poukázala na zlyhanie matičnej dosky. V iných prípadoch môže samozrejme byť kameň úrazu niekde inde, a tak je šanca, že pomôže aj iné riešenie.

Niekoľko všeobecných možností, ale aj špecifické riešenia

Identifikovať presnú príčin a aplikovať okamžité riešenie je v podobných situáciách extrémne zložité. Líšiť sa to môžete zariadenie od zariadenia, kvôli čomu existuje aj viacero možných riešení. Toto je prehľad postupov, ktoré som našiel v súvislosti s tým, že funkcia vyhradené pre hardvér zhltne polovicu RAM:

  • Skontrolovať či používate 64-bitovú verziu OS.
  • Overiť si kompatibilitu používanej RAM. Pomôže Qualified Vendors List (QVL), zoznam pamätí od výrobcov, ktoré boli testované a zaručene fungujú.
  • Overiť si, či pamäť nevyužíva integrovaná grafická karta.
  • Zistiť, či sa neaktualizoval Windows, prípadne ovládače grafickej karty.
  • Obnoviť BIOS/UEFI na pôvodné nastavenia.
  • Aktualizovať BIOS/UEFI.
  • Skontrolovať, či nie je chybná RAM, napríklad cez nástroj MemTest.
  • Skontrolovať zapojenie pamäťových modulov a prípadne ich očistiť od prachu.
  • Skúsiť iné zapojenie pamäťových modulov – iné sloty, ako aj kombinácia iné sloty + zapnutie/vypnutie XMP profilu.
  • Skontrolovať nastavenia BIOSu pre RAM, konkrétne XMP.
  • Otvoriť Msconfig, prejsť do záložky Boot, zvoliť Advanced options… a pozrieť, či tu nie je obmedzené “Maximum memory”.

XMP sa zvykne označovať aj ako DOCP, v závislosti od platformy/výrobcu dosky.

Všetko toto sú také všeobecné veci, ktoré sa zvyknú opakovať, takže ešte niekoľko špecifických riešení, ktoré sa mi pozdávajú v tomto kontexte. Objavil som ich na fóre BleepingComputer.

Prvou vecou je to, že pri procesoroch AMD, ktoré majú integrovaný grafický čip, je potrebné pozrieť v BIOSe/UEFI na nastavenie UMA Frame buffer Size. Obvykle sa nachádza v sekcii Advanced. Ide práve o nastavenie, ktoré vyčleňuje kus operačnej pamäte pre potreby grafickej karty.

Druhým praktickým riešením, ktoré pomohlo viacerými ľuďom, je akési resetovanie na základný stav a postupné vkladanie RAM. V skratke to vyzerá asi tak, že zo základnej dosky vyberiete všetky pamäťové moduly, počítač zapnete bez nich. Vypnete ho.

Vložíte prvú RAMku, spustíte počítač, v BIOS/UEFI nastavíte používanie profilu XMP, necháte nabehnúť systém a pozriete či správne eviduje veľkosť a frekvenciu operačnej pamäte. Počítač vypnete. Pridáte druhú RAM, v BIOS/UEFI opätovne zadáte používanie profilu XMP (niekedy aj ako X.M.P), necháte nabehnúť systém, overíte či je všetko tak ako má byť. V skratke:

  • BIOS/UEFI je potrebné poriadne resetovať. To znamená odpojiť napájanie, vybrať malú baterku/stlačiť tlačidlo pre obnovenie pôvodných nastavení (podľa typu dosky).
  • Počítač je potom potrebné pustiť naprázdno, bez RAMky. Nespustí sa, hodí chybu a možno aj zapípa.
  • Potom je to už len o postupnom vkladaní pamäte a uistení sa, že zvolené sú správne nastavenia.

Podľa potreby pokračujete až kým neosadíte všetky pamäťové sloty. Ak by ste počas pridania niektorej pamäte narazili na problém, ľuďom sa zvyklo osvedčiť použitie nižšieho XMP profilu.

Dúfam, že váš boj s funkciou vyhradené pre hardvér skončí úspešne a nebude nútení kupovať novú dosku ako to bolo v prípade, ktorý som riešil ja. Veľa šťastia pri získavaní vašej operačnej pamäte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako zmeniť meno na Instagrame?

Upravovať si môžete formálne, ako aj používateľské meno. V praxi by nemali existovať ani obmedzenia koľkokrát to môžete spraviť.