Ako vo Windows 10 aplikáciu spustiť ako správca?

Pri práci v operačnom systéme Windows 10 občas môžete naraziť na situáciu, kedy niektorú aplikáciu potrebujete “Spustiť ako správca”.

Väčšinou ide o systémové nástroje, ktoré pre svoju plnohodnotnú prácu potrebuje zvýšené práva. Typickým príkladom je Príkazový riadok či PowerShell, no môže ísť aj o bezpečnostné riešenia, či prakticky akúkoľvek aplikáciu.

Spustenie aplikácie ako správca sa vykonáva veľmi jednoducho. Stačí na ňu alebo jej zástupcu kliknúť pravým tlačidlom myši a z kontextovej ponuky zvoliť možnosť “Spustiť ako správca”. Následne takéto spustenie potvrdíte stlačením na tlačidlo “Áno”.

Funguje to v ponuke Štart, na pracovnej ploche, v Prieskumníkovi a vo všeobecnosti prakticky v celom rozhraní operačného systému.

Spustiť ako správca v rýchlejšom podaní

Okrem toho ale existuje ešte aj rýchlejší spôsob. Ten sa hodí v prípade, že aplikácie ako správca spúšťate z ponuky Štart častejšie a nechce sa vám neustále preklikávať cez spomínanú kontextovú ponuku.

V tomto prípade pomôže, ako inak, klávesová skratka. Konkrétne ide o kombináciu klávesov Ctrl a Shift, ktoré držíte pritom ako klikáte na zástupcu aplikácie v ponuke Štart. Nejde síce o nejaký veľký zázrak, no niekedy poteší každé uľahčenie práce.

Skratka Ctrl + Shift by mala fungovať aj pri spúšťaní aplikácií z nástroja “Spustenie” (Win + R). Vtedy sa používa tak, že do políčka “Otvoriť” napíšete požadovaný príkaz, následne stlačíte a držíte Ctrl + Shift a pritom kliknete na tlačidlo “OK”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať