Ako preinštalovať Windows 10 pri vážnych problémoch?

Môže sa to stať každému. Niečo sa riadne pokazí a Windows 10 zrazu nedokáže nabehnúť. Čo je horšie, nepomáhajú ani klasické metódy pre obnovenie jeho funkčnosti ako použitie bodu obnovenia či jednoduché preinštalovanie cez takzvané obnovenie továrenských nastavení.

Situácia je vtedy skutočne vážna, no predtým, než sa obrátite na odborný servis, môžete vyskúšať ešte jednu možnosť. Ide o ručné preinštalovanie operačného systému. Aby som to zjednodušil, Windows 10 nainštalujeme na Windows 10. Proste vykonáme novú inštaláciu s tým, že nevykonáme formátovanie disku – dáta sa uchovajú.

Operačný systém sa nainštaluje, pričom pôvodná verzia so všetkými dátami zostane zachovaná (presunutá do zložky Windows.old). To znamená, že následne si budeme môcť vykonať zálohu dôležitých dát. Hoci bude časovo náročná, pretože bude nutné ručne “prehrabať” zložky, dáta za to určite stoja.

Po tom, čo vykonáme ručnú zálohu spomínaných dát, zložiek a súborov, môžeme pristúpiť k čistému preinštalovaniu Windows 10 s vyčistením disku. Buď cez zabudovaný nástroj na obnovenie továrenských nastavení alebo cez inštalačné USB, kedy už zvolíme aj naformátovanie disku.

V praxi to ale nie je tak celkom nutné. Stačí cez systémové nastavenia odstrániť pôvodné inštalácie Windows 10. Robí sa to veľmi jednoducho, ušetrí to kopu času a účel to splní prakticky rovnako ako čistá inštalácia s naformátovaním disku. Čistá inštalácia je preto vhodná skôr v prípade, ak máte podozrenie, že do problémov vás dostal nejaký ten škodlivý kód a nechcete riskovať.

Takto vyzerá základný princíp toho, čo chceme vykonať. Podrobnejšie sa na to pozrieme nižšie. Na úvod ešte upozorňujem, že na to, aby sme sa do celého procesu mohli pustiť potrebujeme niekoľko vecí:

  • Prázdny USB kľúč o veľkosti aspoň 8 GB.
  • Druhý počítať alebo niekoho, kto vytvorí inštalačné USB s Windows 10.
  • Externý disk, cloudové úložisko alebo inú metódu pre uloženie dát, ktoré chceme zálohovať.
  • Dostatok času a trpezlivosti.
Presne tento princíp chceme využiť. Vyhnúť sa formátovaniu a rovno inštalovať.

Vytvorenie inštalačného USB s Windows 10

Základným nástrojom pre nás bude inštalačné USB, z ktorého spustíme inštaláciu Windows 10. Vďaka rozumnému prístupu zo strany Microsoftu si ho vieme vytvoriť svojpomocne. Ak nemáme druhý PC, ktorý funguje, tak budeme musieť poprosiť známych či priateľov.

Dnes je to celé o tom, že si stiahneme oficiálnu aplikáciu a preklikáme sa ňou. Upozorňujem však, že proces vytvorenia takéhoto USB môže trvať dlhší čas – sťahuje sa približne 3-4 GB dát.

Navyše treba počítať s tým, že pôvodný obsah USB kľúča bude vymazaný, preto odporúčam použiť prázdne USB alebo také, z ktorého ste si dáta vopred skopírovali.

  • K počítaču pripojíme vhodné USB a naformátujeme ho. Kliknutie pravým tlačidlom myši – Formátovať. Ide o vymazanie dát z kľúča.
  • Prejdeme na webovú stránku Microsoftu, odkiaľ si stiahneme potrebný nástroj (tlačidlo “Stiahnuť nástroj”).
  • Stiahne sa nám aplikácia Media Creation Tool.
  • Spustíme ju.
  • Potvrdíme licenčné podmienky a počkáme, kým nabehne.
  • V ponuke “Čo chcete urobiť?” klikneme na “Vytvoriť inštalačné médium pre iný počítač.”).
  • V sekcii “Výber jazyka, architektúry a vydania” podľa možností zvolíme potrebné veci. Je vysoko pravdepodobné, že architektúra vášho PC je 64-bitová, no ak chcete mať úplnú istotu, tak zvoľte možnosť “Obe”.
  • Na obrazovke “Výber média, ktoré sa má použiť” zvoľte “USB kľúč”.
  • Z ponuky “Výber USB kľúča” označte pripojený kľúč. Ak by sa tu zobrazovalo viacero možností a to by vás miatlo, tak od PC odpojte iné USB kľúče či externý disk.
  • Začne sa proces “Sťahuje sa Windows 10”. Ten môže v závislosti od rýchlosti vášho pripojenia trvať desiatky minút až nejakú tú hodinku. Sťahujú sa cca 3-4 GB.
  • Pre približnú predstavu, pri internetovom pripojení s rýchlosťou 7713.7 KB/sec to trvalo 21 minút.
  • Nasleduje overenie stiahnutých súborov.
  • Potom sa začne vytvárať médiu pre Windows 10. Malo by ísť o otázku niekoľkých minút.

Spustenie inštalácie z USB

Keď už máme vytvorené inštalačné USB s Windows 10, tak z neho potrebujeme spustiť inštalačný proces. Pri novších počítačoch a notebookoch stačí USB pripojiť do portu a počítač zapnúť, respektíve reštartovať.

Mala by sa zobraziť informácia “Press any key to boot from CD or DVD”, kedy stlačíme ľubovoľný kláves a začne sa načítavať obsah USB.

Ak by k tomu nedošlo automaticky, tak potrebujeme zvoliť bootovanie z USB kľúča. Presný postup závisí od výrobcu základnej dosky či zariadenia. Väčšinou by sme mohli pochodiť so stláčaním klávesu F10 alebo Del pre prístup buď do sekcie “Boot menu” alebo do BIOSu/UEFI. Podrobnejšie sa tomu venujeme v článku “Ako nastaviť bootovanie z USB alebo mechaniky?”.

Pri spúšťaní počítača hľadáme informáciu o tom, ako sa dostať do “Boot menu” alebo rovno začneme stláčať kláves Del. V prvom prípade by sme sa mali dostať do jednoduchého rozhrania, kde len z ponúkaných možností vyberieme USB.

V prípade, že sa dostaneme do BIOSu, tak hľadáme sekciu “Boot” alebo “Save & Exit”. V jednej z nich by sa mala nachádzať možnosť “Boot Override”, kde zvolíme svoje USB.

Preinštalovanie Windows 10

Po tom, čo sa z USB načíta rozhranie pre inštaláciu Windows 10 je to už dosť jednoduché.

  • Inštalátor by mal automaticky zvoliť slovenčinu pre jazyk, formát času aj klávesnicu.
  • Ak v niektorej z možností treba vykonať úpravu, tak to spravíme. Inak klikneme na tlačidlo “Ďalej”.
  • Na ďalšej obrazovke len klikneme na veľké tlačidlo “Inštalovať”.
  • Nakoľko sa púšťame do preinštalovania systému, tak by sa nemala zobraziť výzva na zadanie licenčného kľúča a automaticky by mala byť detegovaná správna verzia Windows 10.
  • Ak by sa tak náhodou nestalo, tak buď zadáme produktový kľúč alebo klikneme na tlačidlo “Nemám kód Product Key”. V prípade, že kód nezadáme je potrebné zvoliť verziu Windows 10. Buď pôjde o Home alebo Pro. Ak nemáme istotu, tak sa pozrieme či na notebooku nie je nálepka s touto informáciou, pozrieme do technických špecifikácií alebo použijeme Google na vyhľadanie modelového označenia notebooku.
  • Odsúhlasíme licenčné podmienky.
  • Na obrazovke “O aký typ inštalácie máte záujem?” klikneme na možnosť “Vlastná”.
  • Dostaneme sa do rozhrania “Kam chcete nainštalovať systém Windows?”.
  • Tu zvolíme diskový oddiel, kde je nainštalovaný pôvodný Windows 10.
  • Klikneme na tlačidlo “Ďalej”.
  • Zobrazí sa varovanie, že ak vybraná disková oblasť obsahuje predošlú inštaláciu Windows 10, tak tá bude presunutá do zložky “Windows.old. Presne toto chceme.
  • Klikneme na tlačidlo “OK”.

Po tomto kroku sa spustí inštalácia Windows 10, čo už vlastne automatický proces. Takže len počkáme, kým to celé neprebehne a nedostaneme sa do k obrazovke pre prvotné nastavenie Windows 10. V závislosti od hardvérovej výbavy PC to môže trvať desiatky minúť až nejakú hodinu. Nakoľko sú dáta načítavané z USB, tak by to malo ísť celkom svižne.

Ak si neviete poradiť s prvotným nastavením Windows 10, tak tu sú dva články, ktoré by mohli pomôcť:

Záloha pôvodných dát a informácií o aplikáciách

Po tom, čo sa Windows 10 nainštaluje a spustí, prichádza čas na vykonanie zálohy. V skratke ide o to, že postupne prejdeme obsah zložky “Windows.old”, kde sa nachádzajú všetky dáta z predošlej verzie Windows 10, ktorú sme mali nainštalovanú.

Zložka “Windows.old” sa nachádza na disku “C:”.

Zamerať sa odporúčam primárne na zložku “Používatelia”, kde nájdete svoje konto a zložky Pracovná plocha, Dokumenty, Obrázky, Stiahnuté súbory a podobne. Uistite sa, že máte povolené zobrazenie skrytých súborov, aby vám niečo náhodou neušlo.

Ďalšou zaujímavou zložkou je “Program Files”, respektíve “Programové súbory”, vďaka ktorej môžete získať približnú predstavu o tom, aké aplikácie ste mali nainštalované. Ak je to potrebné, tak si spíšte zoznam.

Samotnú zložku Windows, ktorá sa nachádza v zložke “Windows.old” si príliš vnímať nemusíte. Sú v nej systémové súbory.

Do zálohy dát sa radšej pustite okamžite alebo aspoň čo najskôr. Nie som si celkom istý, či to platí aj v tomto prípade, no Windows 10 má tendenciu túto zložku Windows.old uchovávať len po dobu 10 dní. Aspoň tak to funguje pri inštalácii veľkých systémových aktualizácií, kedy sa používa rovnaký zálohovací mechanizmus.

Ak chcete mať istotu, tak si celú zložku Windows.old skopírujte na externý disk. Upozorňujem, že môže mať desiatky GB, pretože sú v nej aj systémové súbory.

Čistá inštalácia Windows 10 alebo odstránenie pôvodnej verzie systému

Posledným krokom, keď už máme spravenú zálohu kľúčových súborov, je buď preinštalovanie systému s naformátovaním disku (získame čistý disk len so systémom) alebo odstránenie pôvodnej verzie systému (vymazanie zložky Windows.old).

V podstate stačí len vymazať zložku Windows.old (z ktorej sme si preniesli potrebné dáta). Spraviť to môžeme ručne (bacha, aby išlo skutočne o zložku Windows.old) alebo cez systémové nastavenia (Win + I).

V systémových nastaveniach kliknite na sekciu “Systém – Úložisko – Dočasné súbory”. Začiarknite “Predchádzajúce inštalácie systému Windows” a kliknite na tlačidlo “Odstrániť súbory”.

Ak by sme chceli preinštalovať systém s naformátovaním disku, tak postupujeme rovnako ako to popísané vyššie v sekcii “Preinštalovanie Windows 10”. Akurát v bode “Kam chcete nainštalovať systém Windows?” pri výbere diskového oddielu klikneme na tlačidlo “Formátovať” a potvrdíme vymazanie dát.

2 comments
  1. Zdravim vás , stiahol Windows podľa vašej ukážky . Usb klub mi ukazuje že tam je Windows ale počítač nereaguje . Ani pri zapnutí ani pri reštarte ani keď som skúsil obnovu systému z vloženým usb kľúčom . Už to asi vzdám…

  2. Ani v BIOSe ho nevidno?

    Hneď ako sa zapne počítač, tak od prvej obrazovky (logo výrobcu/čierna obrazovka s informáciami o RAM, procesore) stláčajte kláves Del (Delete) alebo F10/F8. Malo by vás to prepnúť do rozhrania, kde potom nájdete sekciu Boot a tam treba zvoliť USB kľúč.

    Prípadne mi napíšte model notebooku, skúsim pozrieť ako presne to nastavil výrobca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať