Windows 10 má problémy s ovládačmi. Takéto je dočasné riešenie

Malá časť používateľov Windows 10 sa v týchto dňoch zjavne začala stretávať s novým problémom. Ten súvisí so systémovými ovládačmi pre jednotlivé časti hardvérovej výbavy, ktoré buď nie je možné nainštalovať, prípadne sa nespustia.

V konečnom dôsledku preto dochádza k dramatickému zníženiu celkovej funkčnosti zariadenia. Na problémy by mal systém upozorniť prostredníctvom chybovej hlášky v duchu “Na tomto zariadení nebolo možné načítať ovládač” – v originálnom znení “A driver can’t load on this device”.

Chybu podľa informácií, ktoré zverejnil Microsoft, spôsobuje ochranný prvok v zabudovanom bezpečnostnom riešení Windows Defender. Spomína sa dvojica možných dočasných riešení.

Aktualizácia ovládačov alebo priškrtenie Windows Defendera

Tým prvým je aktualizovanie ovládačov, ktoré majú problém. Buď cez službu Windows Update, prípadne priamo ručne cez inštalátor zo stránky výrobcu hardvéru. Otázkou zostáva, či je nová verzia k dispozícii, a či ju Defender taktiež nezablokuje.

Druhým odporúčaným riešením je vypnutie bezpečnostnej funkcie Integrita pamäte v nástroji Windows Defender. K tejto možnosti sa dostanete nasledovne Nastavenia (Win +I) -> Windows Zabezpečenie -> Zabezpečenie zariadenia -> Izolácia jadra (Podrobnosti o izolácii jadra).

Následne je potrebné vykonať reštartovanie systému, aby zmena vstúpila do platnosti. Prípadne problémy s ovládačmi by to malo vyriešiť. Aspoň dočasne, kým Microsoft nepripraví poriadnu opravu. S problémom sa podľa dostupných informácií stretáva len skutočne malá časť používateľov, takže situácia by nemala byť príliš vážna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať