Ako vo Windows 10 zistiť kde je umiestnený spúšťací súbor zapnutej aplikácie?

Správca úloh (Ctrl + Shift + Esc) vo Windows 10 je dnes strediskom s množstvom rozličných informácií o tom, čo sa aktuálne deje v našom systéme. Väčšinou tu zamierime v momente, keď začneme pozorovať neštandardné správania – spomalené reakcie/mrznutie systému, vyskakovanie okien s reklamou, prípadne vtedy, keď používaná aplikácia prestane reagovať.

Prostredníctvom “Správcu úloh” je možné zistiť aj to, kde je uložený spúšťací súbor (.exe) zapnutej aplikácie. Inak povedané, vieme získať presnú adresu odkiaľ je aplikácia spustená. To môže pomôcť napríklad pre lepšiu orientáciu v tom, kde sú rôzne aplikácie nainštalované, respektíve umiestnené, no užitočné to je aj pri boji proti malvéru.

Napríklad systém zamŕza a v Správcovi úloh identifikujete, že aplikácia s podozrivým názvom využíva veľa hardvérových prostriedkov. Stačí na ňu kliknúť pravým tlačidlom myši a z kontextovej ponuky zvoliť “Otvoriť umiestnenie súboru”. Dostanete sa presne k jej zdrojovému súboru .exe, ktorý môžete preskúmať bezpečnostným riešením, prípadne odoslať na analýzu.

Pre prípad, kedy chcete získať lepší prehľad odkiaľ presne sú spustené jednotlivé aplikácie, tak v sekcii “Procesy” kliknite pravým tlačidlom myši na záhlavie “Názov” a z ponuky vyberte možnosť “Príkazový riadok”. Základný prehľad v Správcovi úloh teraz bude zobrazovať aj umiestnenie spúšťacích súborov pre bežiace aplikácie.

Pri niektorých systémových procesoch tento údaj môže chýbať a taktiež platí, že ak má jedna aplikácia spustených viacero procesov, musíte si tento prehľad rozklknúť, aby ste videli podrobnosti. Príkladom je prehliadač Chrome. Ten napríklad v základe zobrazí “Google Chrome (8)”, no až pri zobrazení detailov uvidíte podrobný výpis procesov aj s ich zdrojovým umiestnením.

Zistenie cesty k súboru cez ponuku Štart

Ak poznáte presný názov aplikácie (.exe), prípadne hľadáte ľubovoľný súbor (dokumenty, fotky, videá), cieľovú adresu si môžete zistiť/otvoriť aj cez vyhľadávanie v ponuke Štart. Pri vyhľadávaní stačí kliknúť pravým tlačidlom myši na nájdený súbor a z kontextovej ponuky vybrať “Otvoriť umiestnenie súboru”.

V novších verziách Windows 10 je dokonca cieľová cesta “Umiestnenie” zobrazovaná priamo v rozhraní, vďaka čomu na ňu môžete kliknúť, čo ju otvorí v Prieskumníkovi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať