Windows 11 dostal dátum vydania. Novinka dorazí 5. októbra

Čakanie je na konci. Microsoft dnes prezradil dátum vydania Windows 11.

Nový operačný systém bude formálne vydaný už 5. októbra 2021. Ako bolo avizované už pred časom, dostupný bude aj vo forme bezplatnej inovácie z Windows 10. Súčasne sa v predaji začnú objavovať prvé zariadenia, ktoré budú mať tento systém predinštalovaný.

Inovácia bude prebiehať vo forme dobrovoľnej aktualizácie, ktorá bude na podporovaných zariadeniach ponúkaná cez Windows Update. Síce sa s tým začne už od 5. októbra, no zvolený bude štandardný postup postupnej distribúcie vo viacerých fázach.

To znamená, že aktualizácia na Windows 11 môže byť pre jednotlivé zariadenia ponúknutá až po mesiacoch. Závisieť to bude od viacerých bežných faktorov. Ovplyvniť to môže softvérová a hardvérová výbava, prístup výrobcov konkrétneho zariadenia či identifikácia možných problémov. Ako prvé majú na rad prísť novšie, plne podporované a otestované zariadenia.

Ide o štandardný postup, na ktorý sme zvyknutí aj pri veľkých aktualizáciách pre Windows 10. Microsoft na margo vydania Windows 11 uvádza, že na základe doterajších skúseností zvolí opatrnejší prístup tak, aby celý proces prebehol čo najhladšie. Očakáva, že všetky podporované zariadenia dostanú možnosť prechodu najneskôr do polovice roka 2022.

Na prípadnú dostupnosť inovácie na Windows 11 používateľov upozorní mechanizmus Windows Update, prípadne si to bude možné overiť ručne vyhľadaním aktualizácií alebo cez aplikáciu PC Health Check.

Súčasne bolo zverejnené upozornenie, že hoci systém bude napevno vydaný 5. októbra, v tomto čase ešte nebude obsahovať úplne všetky sľubované funkcie. Menovite sa spomína možnosť používať Android aplikácie, na ktorej Microsoft spolupracuje s Amazonom.

Kedy presne bude táto funkcia dostupná nateraz nie je známe, prejsť vraj musí ešte dodatočným testovaním aj so zapojením členov programu Windows Insider. Je to veľká škoda, nakoľko práve možnosť používať Android aplikácie na počítači bola veľkým lákadlom nového systému.

Či budú od 5. októbra dostupné aj finálne verzie ISO súborov Windows 11, prípadne či bude na stiahnutie dostupná nová aplikácia Media Creation Tool, zatiaľ nebolo upresnené. Spomenutá bola len distribúcia cez Windows Update a príchod nových zariadení.

V skratke

  • Windows 11 svoj oficiálny debut zažije 5. októbra 2021.
  • V tento deň začne predaj nových zariadení, ktoré budú mať predinštalovaný nový systém.
  • Rovnako tak sa začne distribúcia aktualizácie na Windows 11 cez Windows Update. Platí to pre vybraných používateľov Windows 10.
  • Možná inovácia bude sprístupňovaná postupne vo viacerých vlnách.
  • Ako prvé túto možnosť dostanú novšie, plne podporované a otestované zariadenia.
  • Všetky kompatibilne zariadenia aktualizáciu na Windows 11 dostanú do polovice roka 2022.
  • Prechod z Windows 10 na Windows 11 bude voliteľný a bezplatný.
  • Pri októbrovom vydaní bude v systéme chýbať možnosť používať Android aplikácie. Tá dorazí neskôr, po dodatočnom otestovaní.
  • Či Microsoft rovno zverejnení aj inštalačné ISO a aplikáciu pre vyvolanie inovácie zatiaľ nie je známe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať