Dnešné smartfóny nám prinášajú priam nevídané možnosti. K dispozícii sú aplikácie od výmyslu sveta, a k tomu sa pripája tona rozličných funkcií. Za ostatné roky sa mobily posunuli vpred priam neuveriteľne, no stále sa držíme aj ich úplne pôvodných funkcií. Telefonovania a SMS správ.
Práve v starých dobrých SMS správach zvykneme skladovať obrovské množstvo informácií. Niektoré sú dôležité viac, iné menej. Rozhodne by sme o ne však nechceli náhle prísť. Bohužiaľ, technika je často nevyspytateľná a ľudský omyl hrá tiež svoju rolu, takže sa môže stať, že SMS správy zo smartfónu náhle zmiznú.
Či už došlo k vymazaniu SMS správ kvôli omylu alebo nepozornosti, ešte nemusí byť úplne všetko stratené. Podobne ako v prípade súborov na počítačoch, aj pri smartfónoch existuje cesta ako vymazané SMS správy získať späť. Dokonca nejde vyslovene len o SMSky. Obnoviť je v princípe možné ľubovoľné dáta.
Bez rootu to nepôjde
Hovorím v princípe. Celé to totiž nie je vôbec jednoduché. Za prvé pri obnovovaní dát neexistuje žiadna garancia. To platí všeobecne.
Za druhé, Android smartfóny sú veľmi špecifické v tom, ako funguje ich operačný systém. Ako používateľ totiž máte značne obmedzený prístup k úložisku. Nedostanete sa úplne všade a nemôžete robiť čokoľvek. A to je pri snahe o obnovenie vymazaných dát obrovský problém.
V praxi sa veci majú tak, že bez takzvaného rootu ste pri pokuse o obnovu vymazaných súborov na 99% odsúdení na neúspech. Možno sa vám podarí obnoviť nejaké tie súbory, no určite pôjde len o zanedbateľný zlomok, a s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde len o fotky. Môžete to teda skúsiť aj bez rootu, no určite nemáte vysokú šancu získať späť vymazané SMS správy.
Pre bežného používateľa pritom rootovanie Androidu predstavuje príliš riskantnú, príliš zložitú a príliš komplexnú vec. Ak root nemáte, tak môžete skúsiť šťastie s niektorou aplikáciou na obnovu dát, ale nesľubujte si od toho veľa.
Skôr sa skúste zmieriť s tým, že ste o dáta proste prišli a poučte sa z toho. To znamená, odteraz sa venujte prevencii – zálohovaniu. Všetky dôležité dáta si zo smartfónu pravidelne zálohujte a v prípade krízových situácií budete mať vyhraté.
Najjednoduchšou cestou bude záloha priamo na Google Drive. Je to bezplatné a nakoľko s Android smartfónom používate konto Google tak či tak, bude to aj okamžite dostupné. Prípadne môžete vyskúšať aj bezplatnú aplikáciu SMS Backup & Restore, ktorú nájdete v Google Play Store.
Troška jednoduchej teórie pre rootnutých
Pre tých, ktorí majú root je tu ešte troška veľmi zjednodušenej teórie. Ako som už naznačil, pri obnove dát zo smartfónu je to podobné ako pri počítači. Aj v prípade smartfónov to funguje tak, že vymazanie súborov neprebieha okamžite. Hoci súbory na prvý pohľad zmiznú hneď po odstránení a systém aj hlási uvoľnenie miesta, reálne ešte nejaký ten čas zostávajú uložené.
Zjednodušene povedané to funguje tak, že dochádza k ich dočasnému skrytiu a samotné vymazanie prebehne až v momente, kedy systém potrebuje využiť tú časť pamäte kde sa “skryté dáta” nachádzajú. Systém proste dáta označí ako nepotrebné a neskôr ich prepíše novým obsahom. To znamená, že aj pri vymazaní SMS správ je tu značná šanca na ich obnovenie. To aká vysoká šanca to je závisí od toho ako aktívne používate svoj smartfón a vstupuje do toho aj faktor šťastia.
Uveďme si to na veľmi jednoduchom príklade. Máte smartfón s 32 GB úložiskom, ktoré máte plne využité. Vymažete 16 GB fotiek a nainštalujete si novú hru, ktorá má 16 GB. V takomto prípade je šanca na obnovenie vymazaných fotiek mizerná, pretože došlo k prepísaniu pôvodných dát. Ak by ste ale nainštalovali hru o veľkosti 8 GB, tak máte šancu, že sa vám podarí nejaké tie fotky obnoviť. V ideálnom svete by to bola asi ich polovica. Reálne treba počítať s tým, že to bude o niečo menej.
Na tomto veľmi jednoduchom príklade som vám vlastne chcel prakticky vysvetliť to, že šanca na úspešné obnovenie SMS správ a celkovo súborov je úmerná tomu ako aktívne smartfón používate.
V momente, kedy zistíte, že vám dáta chýbajú by ste mali okamžite minimalizovať používanie smartfónu. V každom prípade si stále treba uvedomovať, že sa tu bavíme o núdzovom riešení a v drvivej väčšine prípadov sa vám podarí obnoviť len malú časť z odstránených dát. Ak vôbec.
Pomôžu špeciálne aplikácie
Hoci riešime to, ako obnoviť vymazané SMS správy, v princípe je to všeobecná obnova vymazaných dát zo smartfónu. Na tento účel bolo vytvorených viacero aplikácií, ktoré vykonávajú tento komplexný úkon, no zo strany používateľa sa s nimi pracuje veľmi jednoducho.
Väčšina z tých, ktoré reálne dokážu priniesť výsledky, je bohužiaľ platená. A opäť zdôrazňujem, že na to, aby ste mali rozumnú šancu na úspech potrebujete mať rootnutý telefón.
Ako uvádza portál AndroidAuthority, medzi najpopulárnejšie aplikácie na obnovu dát z Android smartfónov majú patriť: Android Data Recovery, Dr. Fone, Tenorshare UltData a FonePaw. Sú platené, no ponúkajú aj trial verzie. Osobne sa neviem zaručiť za žiadnu z týchto aplikácií, ale nejaké tie pozitívne ohlasy sa na internete veru objavujú.
Ide o aplikácie, ktoré nainštalujete do počítača a následne cez kábel pripojíte smartfón. Potom je to o výbere hľadaného typu dát (kontakty, SMS, fotky, MP3…), prehľadaní úložiska a výbere súborov, ktoré sa majú obnoviť. Použitie tohto typu aplikácií nebýva komplikované.
Z aplikácií, ktoré nájdete v ponuke Google Play Store vyzerajú ako relatívne dobré riešenia DiskDigger Pro file recovery a EaseUS MobiSaver – Recover Video, Photo & Contacts. A to musím povedať, že aj tie majú dosť zmiešané hodnotenia.
Ako obnoviť vymazané SMS? Radšej zálohujte…
Aby som to zhrnul. Áno, obnoviť vymazané SMS správy a všeobecne súbory sa skutočne dá. Je to však komplikované, pre aspoň akú-takú šancu to vyžaduje root Androidu, a nebude to ani úplne zadarmo pretože na to potrebujete špeciálne aplikácie.
Preto si do budúcna ušetrite trápenie a využívajte možnosť bezplatnej zálohy. Tých pár chvíľ čo tomu obetujete za to rozhodne stojí…