Pravidelné zálohovanie dát. Aktivita, ktorá je nesmierne dôležitá, no veľmi prehliadaná. Ku svojim dátam sa správame tak, ako keby ich nikdy nič nemohlo ohroziť. Opak je pravdou, no ponaučenie väčšinou príde až po tom, čo tvrdo narazíme a prídeme o to najdôležitejšie, čo máme v našich zariadeniach.
Zálohovanie dát je proste vec, ktorej by sme mali venovať trochu svojho času. Nemusíme robiť extrémne veľké zálohy, no pár minút na to, aby sme si vytvorili kópie úplne najkritickejších vecí si nájde snáď každý. Metód a nástrojov pre zálohu dát je mnoho. Každý si po čase nájde to čo mu najviac vyhovuje. Spôsob zálohy pritom veľmi úzko súvisí s tým, kam ideme dáta ukladať.
Treba myslieť aj na to, že jedná záloha je lepšia ako nič, no stále je to málo. Každý disk môže zlyhať, každé USB je možné jednoducho stratiť a každý notebook môže byť napadnutý škodlivým softvérom. Kombinácia dostupných možností, prípadne viacnásobná záloha v rozličných úložiskách, sa javí ako najlepšia možná záloha.
Bez ohľadu na to, či ide o ransomvér alebo zlyhanie techniky, o dáta sa dá prísť zo dňa na deň, a preto je zálohovanie také podstatné. Dostupných máte hneď niekoľko možností, ktoré sa dajú kombinovať. V súvislosti s touto problematikou sa hovorí o takzvanom 3-2-1 princípe: majte 3 kópie svojich dát, na 2 rozličných zariadeniach a 1 kópiu majte ešte aj niekde mimo (napríklad v cloude). Poďme sa v skratke pozrieť ako zálohovať.
USB kľúč
Zálohovanie na malý, ale vždy dostupný USB kľúč je jednou z najpopulárnejších možností, ako svoje dáta udržiavať v relatívnom bezpečí. Vďaka svojej kompaktnosti je vždy poruke a pracuje sa s ním jednoducho. Kapacita dnešných “flashiek” sa pohybuje v stovkách GB, takže tu za relatívne nízku cenu môžete skladovať aj väčšie zálohy.
Na druhej strane, práve kvôli rozmerom je tu isté riziko, že USB kľúč ľahšie stratíte alebo niekam založíte, a v prípade potreby ho nebudete vedieť rýchlo nájsť. Rovnako tak hrozí fyzické poškodenie, čo sa dá do istej miery znížiť tým, že si kúpite model so zvýšenou odolnosťou. USB kľúč sa hodí na rýchle a manuálne vytváranie kópií dôležitých dát, ktoré v prípade potreby chceme ľahko preniesť. Nepatrí medzi najvhodnejšie riešenie pre kontinuálne zálohovanie (neustále prepisovanie dát).
Externý disk
Externý disk je asi najpopulárnejším miestom, kam si môžeme ukladať kópie našich dát. Má toho dosť spoločného s USB kľúčom, no v princípe ponúka viac priestoru a flexibility pre zálohy. V závislosti od typu môže ísť aj o vyššie prenosové rýchlosti. Používa sa rovnako jednoducho, no nie je až tak prenosný ako USB kľúč.
Pre prípady, kedy externý disk potrebujeme často prenášať a používať aj na cestách sú dostupné modely so zvýšenou odolnosťou voči pádom a vplyvom prostredia. Niektoré disky už priamo od výrobcu ponúkajú softvér, ktorý umožňuje zálohovanie automatizovať, prípadne extrémne zjednodušiť.
Externý disk je na tom dosť podobne ako USB kľúč, no vyznačuje sa obrovskou kapacitou a pri SSD modeloch aj vyššou prenosovou rýchlosťou. Vhodný je preto aj na kompletné zálohy celého PC. Navyše externý disk si viete spraviť aj doma, ak vám pri prechode na SSD zostal pôvodný disk z notebooku.
Druhý počítač
Skladovanie dát na ďalších zariadeniach v domácnosti alebo kancelárií je tiež možné. Pri tejto metóde však nastáva zaujímavá situácia. Na to, aby ste dáta dostali z jedného počítača do druhého väčšinou potrebujete mať dodatočné médium – USB kľuč alebo externý disk. Preto môžete priamo siahnuť po dvojitej zálohe aspoň tých najdôležitejších súborov.
Cloudové služby/Online úložiská
Cloudové služby ako Google Drive, Dropbox alebo OneDrive sú veľmi dostupnou formou zálohovania, trošku problematická je však otázka bezpečnosti. Pri známych službách je to viac-menej v suchu, pretože tu sa na ochranu dát dáva veľký pozor, no menej známe a bezplatné služby môžu predstavovať riziko. Či už priamo bezpečnostné (základom je silné a unikátne heslo) alebo existenčné – bezplatné úložisko od neznámej firmy môže ľahko zaniknúť.
Ďalšou vecou je obmedzená veľkosť úložiska. Zadarmo je ponúkaná len pomerne malá kapacita, ktorá pre väčšie zálohovanie dát nemusí postačovať. Prístup k väčšiemu úložisku získate za mesačný poplatok, no potom je treba myslieť na to, že platiť treba neustále. Stručne povedané, keď poplatok zabudnete uhradiť, tak o dáta prídete.
Výhodou cloudových úložísk je dátová dostupnosť odkiaľkoľvek, kde je prístup na internet. Nehrozí strata či fyzické poškodenie dát, pretože legitímne služby vytvárajú viacnásobné zálohy a ponúkajú aj rôzne doplnkové služby, ktoré zálohovanie dát veľmi uľahčujú.
Nevýhodou je potreba rýchleho pripojenia, ak chcete pravidelne uploadovať a sťahovať súbory vo veľkom objeme – toto však v princípe pre zálohy nemusí platiť, nakoľko bežne človek pristupuje len k zlomku zo svojich súborov. Upload prvej zálohy trvá dlho, no potom sa uploadujú len zmeny. Väčšinou. Všetko reálne závisí od toho, ako s úložiskom narába používateľ.
NAS server
NAS server je v podstate malý počítač pripojený k sieti alebo na internet, na ktorý sa dajú ukladať dáta. Pripojením k sieti vzniká možnosť ukladať dáta z viacerých počítačov, dokonca naraz a zároveň možnosť prístupu k dátam odkiaľkoľvek zo sveta pomocou internetu, ako v prípade cloudu.
Často sa tiež NASu hovorí súkromný cloud, pretože poskytuje podobné možnosti, ale dáta sú u používateľa doma alebo v kancelárii, nie niekde vo vzdialenom dátovom centre. Do tohto domáceho serveru je možné osadiť viacero diskov, čo sa dá využiť aj pri viacnásobnej zálohe. V prípade fyzického poškodenia alebo zlyhania jedného z pevných diskov dáta zostanú v poriadku na ďalších diskoch.
NAS server prináša rozsiahle možnosti pre zdieľanie, zálohovanie a prácu s dátami. Okrem automatizácie zálohovanie dokáže plniť ďalšie úlohy ako napríklad streamovanie obsahu, pripojenie kamerového systému, správa tlačiarní a omnoho viac. K NASu sa dá pristupovať aj z mobilu či tabletu. Nevýhodou je potreba základných IT zručností a pravidelné sledovanie stavu. Najväčším problémom sú vysoké vstupné náklady.