Ako online sledovať meškanie vlaku? Toto sú dostupné nástroje

Cestovanie vlakmi je celkom fajn. Lístok na vlak sa dá kúpiť aj cez telefón, takže to vieme vybaviť z pohodlia domova alebo z taxíka či MHD priamo po ceste na stanicu. No aj napriek tomu, že žijeme v 21. storočí má cestovanie vlakom na Slovensku svoje úskalia. Keď odhliadnem od celkom pravidelného boja s používaním Wi-Fi vo vlaku, tak asi najväčšou klasikou bude meškanie.

Typicky je meškanie vlaku v jednotkách minút, čo je plne pochopiteľné a asi nikto sa nad tým nejak hlbšie nepozastavuje. Niekedy ale dochádza k vážnejším situáciám, kedy vlaky meškajú desiatky minúť a natiahnutie sa to vie aj na hodiny. Je to veľmi nepríjemné, pretože vlakové stanice nie sú úplne najprívetivejším miestom. Česť výnimkám…

To, že váš vlak mešká zistíte asi najčastejšie priamo na stanici. Pohľadom na tabuľu odchodov a príchodom alebo tým, že si vypočujete ikonické informačné hlásenia. Dnes ale exitujú aj iné možnosti ako si overiť či vlak ide načas. Spraviť sa to dá online!

Dostupné sú oficiálne nástroje zriadené pod taktovkou Železničnej spoločnosti Slovensko, no veľmi zaujímavé sú aj neoficiálne riešenia od nadšencov. Nemusia byť úplne 100%né, no ako základný indikátor, že niečo nebude v poriadku poslúžia veľmi dobre. Aj s týmito informáciami treba narábať rozumne.

Spoliehať sa na to, že stránka hlási 15 minútové meškanie a na základe tejto informácie dochádzať presne na minútu asi nebude úplne šťastná voľba. Avšak ak oficiálny systém hlásil 30 minútové meškanie, tak to už viete, že zas tak veľmi sa ponáhľať nemusíte. Vždy treba počítať s rezervou, veď aj informácie, ktoré zverejňujú naše železnice ako dopravca sú spojené s tromi vysvetlivkami drobným písmom:

  • Informácie sú dostupné až po odchode vlaku z východiskovej stanice.
  • Veľkosť meškania sa môže medzi stanicami zmeniť.
  • Všetky informácie sú podávané bez záruky.

Ako sledovať meškanie vlaku online

Začnime s oficiálnymi vecami pre online sledovanie meškania vlakov. Asi najstarším nástrojom je sekcia Pohyb vlaku na webe Železničnej spoločnosti Slovensko. Už na prvý pohľad je jasné, že nejde o úplne najmodernejšiu vec. Napriek tomu svoj základný účel spĺňa.

Pri zadávaní údajov treba trošku špekulovať. Ak idete povedzme vlakom Ex 612 TATRAN, tak ako číslo vlaku treba zadať 612. Bez ďalších sprievodných identifikátorov. Ak idete IC 524, tak zadáte len čísla 524. Proste vždy zadávajte len čísla.

V prípade, že chcete získať prehľad o všetkých aktuálnych spojoch, tak kliknite na tlačidlo “Všetky vlaky”. Zobrazí sa vám podrobný výpis, v ktorom si môžete rozkliknúť konkrétny vlak. Keď si toto rozhranie porovnáte s modernými webovými stránkami, tak vyzerá skutočne hrozne. Ale funguje!

Ďalším nástrojom na sledovanie pohybu a meškania vlakov z dielne slovenských železníc je interaktívna online mapa s pohybom spojov. Je to dostupné, je to na webe, ale celkový prínos pre bežného človeka je prinajmenšom otázky. Skutočne si neviem predstaviť, že by si niekto meškanie vlaku overoval na takejto mape tým, že hľadá, kde sa nachádza ten správny vlak.

Predošlé dva príklady technológií, ktoré využívajú naše železnice vyzerajú asi dosť odstrašujúco. Na musím povedať, že sme začali prakticky od konca a dnes to našťastie nie je vôbec také tragické. ZSSK musím pochváliť za to, že aktívne využívajú sociálnu sieť Mastodon.

Toto je to miesto, kde sa nachádza veľmi aktívny profil @zssk_mimoriadne, ktorý informuje o každej dôležitej dopravnej informácií a meškaní vlakov. Pre mladšie ročníky, ktoré vyrastali na sociálnych sieťach to môže byť priam ideálne riešenie.

Na druhú stranu musím povedať, že to nie je veľmi prehľadné. Snaha a prístup fajn, no pre dosť úzku cieľovú skupinu. To ale nevadí, pretože máme aj ďalšie nástroje a služby na sledovanie stavu na železničiach.

Informácie o dĺžke meškania vlakov nájdete aj v aplikácii IDeme vlakom alebo, čo sa mi páči asi najviac, aj v e-shope pri vyhľadaní spojenia. Skvelou pomôckou sú aj digitálne informačné tabule, ktoré železnice zverejňujú pre každú stanicu! Vidíte tam aktuálne odchody, ale aj nástupištia a koľaje či meškanie! Toto je fakt super.

meškanie vlakov

Okrem prehľadu na oficiálnom webe informácie vo veľmi podobnej forme ukazuje aj portál CP.sk. Tam pri vyhľadaní konkrétnej trasy vidíte pri dostupných vlakoch upozornenie na prípadné meškanie. Na CP.sk sa mi ale páči ešte jedna vec.

Pri vlakoch sa zobrazuje aj informácia “Odchod býva načas” alebo “Odchod býva oneskorený”, čo je celkom zaujímavý indikátor. Keď na to kliknete, tak sa vám zobrazí historický prehľad z posledného týždňa alebo dvoch týždňov, kde vidíte či došlo k meškaniu a aké dlhé bolo.

Okej… Nie je to žiadna garancia. To, že vlak meškal včera aj predvčerom ešte neznamená, že bude meškať aj zajtra. No ak mešká 5 zo 7 dní alebo výrazne meškal počas 4 predošlých dní, tak to už je jasný znak, že niečo sa na trase asi deje a prinajmenšom to stojí za preverenie. Vtedy zamierime do sekcie Výluky na webe ZSSK.sk a hľadáme čo sa deje.

meškanie vlaku

Ďalším neoficiálnym, ale veľmi vydareným nástrojom je portál meskanievlakov.info. Ten ťahá dáta od železníc a zobrazuje ich v celkom prehľadnej podobe. Okrem prehľadu aktuálneho meškania vlakov tu viete nájsť napríklad aj štatistiky. Denná štatistika meškaní vlakov občas vie byť prekvapivým čítaním…

Inak je tu rýchly prehľad meškajúcich vlakov aj s ich tabuľkou, štatistiky, vyhľadávanie aj mapa. Jednoducho tu nájdete všetko, čo potrebujete.

meškanie vlaku

Takže toto sú všetky služby a nástroje na sledovanie polohy a meškania vlakov v online priestore. Musím povedať, že je toho dosť. Po prvotnej skúsenosti som bol sám prekvapený koľko toho majú pod palcom priamo naše železnice. Nižšie ešte niekoľko základných vecí k téme…

Ako získate potvrdenie o meškaní vlaku?

V prípade meškania vlaku ZSSK vám potvrdenie o meškaní vystavia v ktorejkoľvek pokladnici na základe predloženého cestovného dokladu.

Ak cestujete do alebo zo zahraničia a vyzdvihnúť si potvrdenie v pokladnici by ste nestihli, potvrdenie o meškaní vlaku ZSSK vám na požiadanie vydá aj vlakvedúci v meškajúcom vlaku na základe predloženého cestovného dokladu.

V dohľadne budúcnosti vraj bude možné potvrdenie o meškaní vlaku možné získať aj priamo na oficiálnej stránke ZSSK. Kedy presne by k tomu mohlo dôjsť už ale stránka neuvádza.

V súvislosti s témou meškania vlaku by som do pozornosti ešte rád dal aj sekciu Odškodnenie vo vnútroštátnej preprave na stránke ZSSK, kde sa dozviete vždy aktuálne informácie o tom, na akú kompenzáciu máte nárok za meškanie vlaku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať