Ako sa pripojiť na Wi-Fi ZSSK? A čo robiť, keď vlaková Wi-Fi nejde?

  • Pripojenie na vlakovú Wi-Fi je v princípe jednoduché.
  • Stabilita tohto pripojenia, to je už úplne iná rozprávka.
  • Čo však môžete robiť, keď WIFI ZSSK nefunguje?

Cestovanie vlakom je oproti autu veľmi pohodlné. Hlavne pre priame presuny z mesta A do mesta B. Nemusíte vôbec nič riešiť, v nástupnej stanici na vlak nasadnete, pohodlne sa usadíte a v cieľovej stanice vystúpite. Žiadne trápenie, sledovanie premávky, plánovanie trasy či obavy, že ste možno odbočili niekam inam, než ste mali. Najväčšou výhodou oproti šoférovaniu to ale má v tom, že čas vo vlaku môžete využiť na prácu.

Teda aspoň za predpokladu, že sa vám podarí pripojiť na vlakovú Wi-Fi. Buď to, alebo ste sa vopred museli pripraviť na rôzne scenáre. Poďme sa trochu pozrieť ako to v tom vlaku vlastne funguje…

Ako sa pripojiť na Wi-Fi ZSSK?

Pripojenie k Wi-Fi vo vlaku je extrémne jednoduchým úkonom. Ale len za predpokladu, že všetko funguje tak, ako by malo. Je to rovnako jednoduché ako pripojenie k akejkoľvek inej Wi-Fi. V niektorých prípadoch je potrebné vykonať dodatočný krok, ale to nie je pravidlom.

  • Na notebooku či mobile si zapnite Wi-Fi.
  • Zobrazí sa vám prehľad dostupných pripojení.
  • Zvoľte možnosť WIFI ZSSK.
  • Potvrďte pripojenie.
  • Hotovo.

Na notebooku odporúčam zaškrtnúť možnosť “Pripájať automaticky”, ktorá môže čiastočne pomôcť pri malých výpadkoch. V niektorých vlakoch bolo nutné pripojenie ešte autorizovať cez webovú stránku ZSSK, ktorá sa zobrazila po nadviazaní spojenia. To som ale už dlhší čas nevidel a dnes sa mi spojenie zvykne úspešne nadviazať bez toho. Teraz, keď už sme si ukázali ako sa pripojiť na Wi-Fi ZSSK, poďme sa trošku pozrieť na nepríjemnú realitu…

Ako sa pripojiť na Wi-Fi ZSSK

Ako zlyhala moja teória o vlakovej Wi-Fi

Wi-Fi v slovenských vlakoch je do veľkej miery ako počasie. Absolútne nevyspytateľné. Už, už som si myslel, že som prišiel na trik ako si zabezpečiť aspoň akú takú kvalitu internetového pripojenia pod taktovkou ZSSK, no potom prišlo sklamanie. Svoj predpoklad som opieral o neoverený pocit, že WIFI ZSSK funguje lepšie vo vozňoch prvej triedy.

V tomto momente je dôležité zdôrazniť, že išlo o tušenie, vidinu, ktorá nebola založená na žiadnych konkrétnych dátach. Proste som si za ostatné mesiace tak nejak podvedome vytvoril falošnú spomienku, že vždy, keď som cestoval 1. triedou, tak ma na bezdrôtových vlnách prevádzalo relatívne kvalitné internetové pripojenie.

Dnes ale môže s takmer neoblomnou istotou prehlásiť, že správanie Wi-Fi vo vlakoch patrí medzi tie prapodivné veci, ktoré sa nedajú odhadnúť vopred. Tú istú trasu som absolvoval v rovnaký deň, za rovnako teplého slnečného počasia, v rovnakom vozni prvej triedy, a len v rozostupe niekoľkých hodín. Rozdiel bol napriek tomu obrovský. Ako vravia básnici “deň a noc”.

Po ceste tam som bol nadmieru spokojný a objavilo sa len niekoľko krátkych prerušení. Na ceste naspäť som však mal pocit, že niekde predsa muselo dôjsť k chybe. Možno, že aj došlo, pretože pôvodná prijateľná a pohodová online jazda sa zmenila na poznanie. Vitaj sladkých 10 kB/s.

A takto to s rôznymi obmenami u mňa býva celkom pravidelne. Spoľahnúť sa jednoducho nemôžete, a tak sa treba trochu obrniť. Obrniť a pripraviť. Alebo mám takú smolu len ja?!

Pripojenie WIFI ZSSK nefunguje? Pripravte sa na to vopred alebo bojujte

Vyčíňanie neslávne známeho pripojenia WIFI ZSSK si už zažila asi väčšina populácie, ktorá cestuje vlakmi a zúfalo sa popritom na notebooku či smartfóne snaží čas využiť aspoň trochu produktívne. Alebo aj neproduktívne, prezeraním obsahu na sociálnych sieťach či komunikáciou s priateľmi. Ak na plánovanú činnosť potrebujete stabilné a aspoň priemerne rýchle internetové pripojenie a skúšate ho nájsť vo vlaku, tak to prosím pekne hráte veľmi nebezpečnú hru. Vaše šance nie sú veľmi vysoké, preto treba mať rezervný plán.

Jednoducho dopredu počítajte s tým, že Wi-Fi vo vlaku nejde. Pripravte sa na to, a nebudete sklamaní. Ešte predtým, že sa vydáte na cestu si do notebooku alebo smartfónu stiahnite všetky potrebné veci a podklady, s ktorými je možné pracovať offline. Toto je veľmi solídny základ. Pracovať potom môžete aj bez toho, aby ste museli neustále bojovať s Wi-Fi pripojením vo vlaku. Obdobne to platí aj pri zábave. Stiahnite si film, seriál, podcast či mobilnú hru a nebudete hromžiť.

V závislosti od dĺžky cesty a prioritu, ktorú má práca, sa tieto prístupy dajú kombinovať. Chvíľu budete pracovať, chvíľu budete oddychovať pri filme či mobilnej hre. Čo však v prípade, že to bez internetu skutočne nejde a pripojenie WIFI ZSSK nefunguje?

V podstate máte dve možnosti. Tou prvou je mobilný hotspot alebo iná forma zdieľania mobilných dát, napríklad USB tethering. Proste si zo svojho mobilu vytvoríte vlastný zdroj internetového pripojenia, ktoré budete využívať na prácu počas cestovania vo vlaku. Mobilný hotspot som už využívať nespočetne krát, a hoci to nefunguje úplne ideálne a objavujú sa výpadky, neraz ma to už zachránilo, keď horeli termíny a vlaková Wi-Fi si zo mňa robila dobrý deň.

A druhá možnosť? Poproste vlakového sprievodcu, aby sa pokúsil resetovať router. To nie je vtip. Myslím to skutočne vážne. Povestný ajťácky postup vo vlaku funguje úplne rovnako ako kdekoľvek inde. V začiatkom svojho cestovania som sa na to spýtal priamo, odpoveď bola prívetivá: “Na dve minútky vypnem hentam istič, ono sa to resetne a možno pomôže.”. Wi-Fi router vo vlaku je samozrejme sofistikovanejší, než to, čo máte doma, no základný princíp má rovnaký…

Mojim obľúbeným momentom sú akési mikrovýpadky vlakovej Wi-Fi. Všetko funguje až podozrivo hladko, a potom zrazu nefunguje vôbec nič. Na obrazovke svieti informácia “Tento web je nedostupný” a ja už len zúfalo nadávam, že pred sekundou to predsa ešte išlo. Už letmý pohľad do oznamovacej oblasti prezrádza, že zrazu nie som pripojený. Toto sa jednoducho občas stáva a jedinou pomocou je buď opätovné pripojenie k WIFI ZSSK alebo snaha o využitie malého triku – začiarknutie možnosti “Pripájať automaticky”.

Stále je tu ešte aj možnosť poddať sa situácii a užívať si voľný čas bez obrazovky. Čítanie dobrej knihy, lúštenie krížoviek alebo spánok. To všetko sú dobré kratochvíle ako stvorené do vlaku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať