Ako som opravil externý SSD disk ADATA SV620, z ktorého nešli čítať dáta

Dlhší čas som na zálohu dokumentov a dôležitých súborov používal externý SSD disk ADATA SV620, s ktorým som bol spokojný pretože fungoval veľmi dobre. A to až do momentu, kedy zrazu fungovať prestal.

Zo dňa na deň nastala prekvapivá situácia. Na disk sa dalo normálne zapisovať, no čítanie dát akosi odmietalo poslušnosť. Keď som chcel dáta z disku skopírovať do PC, rýchlosť sa pohybovala v stovkách KB/s, čo je pri SSD disku úplne nepredstaviteľná vec. Preniesť týmto spôsobom desiatky GB súborov by trvalo snáď roky…

Navyše dióda, ktorá signalizuje prácu s diskom, namiesto klasickej modrej, svietila na červeno, čo signalizovalo akýsi problém. Nakoľko disk už nebol v záruke, rozmýšľal som, čo s tým vôbec môžem spraviť.

Keby v záruke bol, tak ho odošlem na reklamáciu, no v tomto prípade som sa rozhodol pustiť do malého experimentu. Povedal som si, že tento externý SSD disk je predsa klasickým SSDčkom, ktoré je vložené do ochranného púzdra s redukciou SATA na USB.

S takýmto púzdrom, respektívne “externým boxom” som už totiž mal skúsenosť. V notebooku som si pred rokmi menil HDD za SSD, a zo starého disku som si potom jednoducho spravil externý disk.

Môj predpoklad v prípade disku od ADATA bol taký, že problémom môže byť práve spomínaná redukcia SATA na USB, nie disk ako taký. To by bol dobrý prípad, nakoľko disk by sa dal použiť v notebooku alebo PC, prípadne by som si objednal spomínaný externý box.

Obal externého disku som poriadne preskúmal, kým som nenašiel ryhu, cez ktorú som začal opatrne páčiť. Vyžadovalo to trochu dobre mierenej hrubej sily, no po chvíľke sa kryty oddelili a ja som získal prístup ku klasickému 2,5-palcovému SSD disku ADATA Premier SP550.

Ten som v rámci testovania funkčnosti napojil na redukciu, ktorú som mal po ruke a po chvíľke som zistil, že disk funguje bezproblémovo. Moja teória sa skutočne potvrdila – pokazila sa pôvodná redukcia od výrobcu.

Z internetu som si za pár € objednal nový externý box a “zachránený” externý disk používam dodnes. Niekedy je to skutočne len o drobnostiach, no človek si musí trúfnuť. Musím však povedať, že v mojom prípade zaúradovalo aj šťastie…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať