“Veľká” májová aktualizácia pre Windows 10 vraj dorazí 28. mája

Microsoft sa v týchto dňoch po mesiacoch intenzívnej práce, testovania a ladenia pripravuje na vydanie finálnej verzie májovej aktualizácie pre Windows 10. Tá je známa aj pod interným kódovým označením “20H1”, pod názvom “May 2020 Update” či ako Windows 10 Verzia 2004. Vo všetkých týchto prípadoch sa proste hovorí o rovnakej veci. O aktualizácii, ktorá Windows 10 posunie opäť o malý krok vpred.

V porovnaní s veľkými aktualizáciami, na ktoré sme si zvykali od príchodu Windows 10, pôjde o drobca. Verzia 2004 prinesie niekoľko zaujímavých vylepšení, no prebehne to v podobnom duchu ako pri jej priamej predchodkyni – Verzia 1909. Malá, rýchla aktualizácia a pár zmien.

Na detaily sa ešte len pozrieme, no v posledných dňoch sa intenzívne začalo rozprávať o tom, ako bude Windows 10 rýchlejší, avšak osobne si myslím, že nadšenie je potrebné trochu krotiť – viac v článku “Windows 10 vo verzii 2004 upraví indexovanie. Zmenu pocítite pri HDD”. Poďme však späť k veci.

Odklad kvôli novej chybe

Microsoft už približne v polovici apríla avizoval, že “májová aktualizácia na Verziu 2004” je formálne dokončená a členovia programu Windows Insider si ju môžu nainštalovať cez okruh Release Preview. Táto skutočnosť naznačovala, že verejná distribúcia je prakticky na spadnutie a na základe informácii z redmondského prostredia sa odhadovalo, že “dňom D” bude 12. máj 2020.

Všetko tomu nasvedčovalo až do 30. apríla, kedy Microsoft náhle informoval, že v zostave 19041.207, ktorá bola považovaná za finálnu verziu májovej aktualizácie, bola identifikovaná ďalšia chyba. Tú sa vývojári rozhodli opraviť a aktuálne je za finálnu označovaná zostava 19041.208. Tá je dostupná Insiderom a hoci to vyzerá tak, že úprava bola pomerne malá, napriek tomu dosť zamávala s termínom vydania.

Novým termínom je vraj 28. máj

Microsoft zatiaľ oficiálne neoznámil termín vydania májovej aktualizácie, dôjsť by k tomu malo počas najbližších dní. Portál ZDnet však tvrdí, že novým termínom vydania májovej aktualizácie je 28. máj 2020. Odvoláva sa pritom na svoje dobre informované zdroje a dopĺňa, že výrobcom zariadení bude nová verzia poskytnutá 5. mája a ak softvérovým vývojárom sa dostane 12. mája. My sa však pohybujeme vo svete bežných používateľov, a tak si budeme musieť počkať na 28. máj.

V tento deň sa má začať s distribúciou cez Windows Update. Očakáva sa pritom tradične opatrný prístup, čo v preklade znamená asi toľko, že aktualizácia bude uvoľňovaná vo viacerých vlnách a kým sa dostane na všetky zariadenia, ubehnú mesiace.

V skratke to prebieha približne tak, že Microsoft aktualizáciu ponúkne vybranému okruhu zariadení, následne monitoruje a vyhodnocuje stav. Ak všetko prebieha hladko, tak okruh dostupnosti rozšíri. Ak sa naopak narazí na problémy, tak distribúciu priškrtí. Vo všeobecnosti sa preto odporúča počkať, kým vám novú aktualizáciu neponúkne Windows Update automaticky.

Dávajú si na čas

Dodatočné dni, ktoré vývojári zjavne získali, určite nebudú na škodu. Napriek tomu, že zostava 19041.208 je označovaná ako dokončená, v zozname známych chýb stále svieti trojica nedostatkov. Ide síce o dosť špecifické problémy, no stále. Od dokončenej verzie proste človek očakáva, že bude v najlepšom možnom stave.

Podľa toho, ako sa celá situácia vyvíja sa o to snaží aj Microsoft, ktorý za ostatné roky opakovane čelil ostrej kritike za stav aktualizačného procesu. Samotná zostava 19041.1 bola testerom v okruhu Slow sprístupnená ešte v decembri 2019. Už vtedy obsahovala všetky kľúčové zmeny a vylepšenia a ďalšie mesiace sa pracovalo už len na testovaní, opravách chýb a ladení. Snáď to prinesie zaslúžené ovocie.

Aj preto je vysoko pravdepodobné, že práce budú naďalej pokračovať a používateľom bude sprístupnená buď rovno vyššia zostava alebo sa prakticky okamžite po inštalácii formálnej Verzie 2004 (zostava 19041.208) dočkajú malej opravnej aktualizácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať