Ako spraviť screenshot vo Windows 10?

Snímka obrazovky, screenshot či výstrižok obrazovky. Veci, ktoré sú pre niektorých používateľov Windows 10 úplne prirodzené, iným robia problém.

Najmä hráči majú tieto veci priam v krvi, no nie každý však vie ako taký screenshot vlastne spraviť. A pritom ide o celkom užitočnú vec.

Pomocou screenshotov viete rodine a známym ukázať ako približne majú narábať s aplikáciou. Viete sa podeliť o zaujímavý obsah zo sociálnych sietí či zo spomínaného hrania hier. Rovnako tak dokážete zachytiť rôzne problémy v technickej podpore či komunite na fóre názorne ukázať problém.

Vo Windows 10 na vytváranie screenshotov môžete použiť moderný nástroj “Vystrihnúť a skicovať”. Ten toho zvláda pomerne dosť.

Spustíte ho buď klávesovou skratkou Win + Shift + S alebo cez Centrum akcií (Win + A), kde kliknete na ikonu “Výstrižok obrazovky”. Praktickejšie bude používanie klávesovej skratky, ktoré sa dá ešte zjednodušiť – viac nižšie.

V rozhraní aplikácie sa nachádzajú štyri možnosti. Zľava doprava ide o obdĺžnikový výsek obrazovky, výber časti obrazovky voľnou rukou, výber celého okna konkrétnej aplikácie a snímka úplne celej obrazovky.

Po tom, čo nejaký typ screenshotu vytvoríte, zobrazí sa systémové upozornenie, ktoré vás bude informovať o tom, že obsah sa nachádza v Schránke.

Kliknutím na toto upozornenie sa dostanete do aplikácie “Vystrihnúť a skicovať”, kde obrázok môžete dodatočne upraviť alebo rovno uložiť. To, že aplikácia snímky automaticky neukladá môže byť trochu otravné, no dá sa na to zvyknúť.

Alebo na to choďte po starom:

 • Stlačte kláves PrtSc.
 • Otvorte aplikáciu Skicár.
 • Klávesovou skratkou Ctrl + V vložte snímku.
 • Podľa potreby orežte, zmenšite alebo inak upravte.
 • Uložte.

Ako nastaviť aby kláves PrtSc spúšťal aplikáciu Vystrihnúť a skicovať?

Priznávam, predvolená klávesová skratka Win + Shift + S je v porovnaní so starým dobrým PrtSc dosť krkolomná. Hoci spúšťa nástroj s množstvom praktických funkcií, stlačenie jedného klávesu je predsa len rýchlejšie a jednoduchšie. Microsoft na to myslel.

Windows 10 preto cez systémové nastavenia umožňuje zvoliť, aby kláves PrtSc spúšťal nástroj “Vystrihnúť a skicovať”. V ponuke rýchlych možností Centra akcií sa tento nástroj skrýva pod označením “Výstrižok obrazovky”, preto sa niekedy používa aj tento názov.

 • Cez klávesovú skratku Win + I alebo cez ponuku Štart otvorte systémové nastavenia.
 • Vyberte sekciu “Zjednodušenie prístupu”.
 • V ponuke nájdite a zvoľte možnosť “Klávesnica”.
 • V zozname dostupných nastavení nájdite “Skratka pre Print Screen”.
 • Prepínač prepnite do stavu “Zapnuté”.
 • Hotovo.

Existujú aj ďalšie spôsoby

Vo Windows 10, no vlastne v operačných systémoch Windows celkovo, je prítomných viacero možností ako vytvoriť snímku obrazovky. V tomto článku popisovaný nástroj “Výstrižok obrazovky”, respektíve formálne “Vystrihnúť a skicovať”, predstavuje najmodernejšiu metódu, no napriek všetkým ponúkaným možnostiam nemusí pasovať každému.

Niekto si zamiloval kláves Print Screen a ten bude používať už navždy. Napriek tomu je dobré vedieť, že existujú aj alternatívne cesty ako získať snímku obrazovky. Pozrieť si ich môžete v článku nižšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať