anketa messenger

Ako na Messengeri a Facebooku vytvoriť anketu?

  • Facebook a Messenger ponúkali rýchlu možnosť vytvoriť anketu.
  • Ak by ste túto možnosť hľadali dnes, tak to nedopadne úspechom.
  • Čo sa vlastne stalo, prečo anketa chýba a aké sú možnosti?

Ak Facebook a Messenger používate už dlhší čas, tak si pravdepodobne pamätáte na to ako sa tu dali vytvárať ankety. Anketa na Messengeri aj na Facebooku bola úplne štandardnou súčasťou skupinových konverzácií a ponúkala skvelú možnosť ako sa vo väčších skupinách dalo rýchlo dohodnúť na výbere termínu, miesta, darčeka alebo prakticky čohokoľvek.

Ankety na Messengeri a Facebooku boli rýchle, interaktívne a hlavne celý proces ako vytvoriť anketu bol v prípade aplikácie aj webového rozhrania veľmi intuitívny a rýchly. Celé to bolo fajn. A potom sa zrazu veci zmenili. Ak by ste dnes hľadali ako vytvoriť anketu na Messengeri alebo Facebooku, tak vás čaká nepríjemné prekvapenie. Na tradičnom mieste táto možnosť akosi chýba.

Keď hovorím o tradičnom mieste, tak tým myslím priamo rozhranie konverzácie. Pre pripomenutie: postup ako vytvoriť anketu na Messengeri a Facebooku bol totožný. Stačilo otvoriť skupinový chat a kliknúť na symbol modrého plus pre možnosť “Otvoriť ďalšie akcie” a z ponuky vybrať anketa. Keď to ale spravíte dnes, tak vás spomínané rozhranie privíta iba s možnosťou “Poslať hlasový klip”. Anketa tu úplne chýba.

Čo sa vlastne stalo a prečo ankety v Messengeri zrazu nie sú dostupné? Chyba skutočne nie je na vašej strane. Ono vlastne ani nejde o chybu, ale o zámer. Vec sa má v skratke tak, že od 21. decembra 2020 začalo v Európskej únii platiť niektoré z nových nariadení o ochrane osobných údajov pre služby určené na posielanie správ.

V dôsledku toho Facebook začal obmedzovať prístup k vybraným funkciám, na čo v decembri 2020 upozorňoval veľavravnou správou: “Niektoré funkcie nie sú dostupné. Dôvodom je dodržiavanie nových pravidiel pre služby na posielanie správ v Európe. Pracujeme na ich obnovení.”.

Presný zoznam funkcií, o ktoré sme ako európsky používatelia prišli nebol oficiálne publikovaný. No jednou z nich bola aj možnosť vytvárať anketu na Facebooku a na Messengeri. A hoci hovorca Facebooku pre portál TheVerge v decembri 2020 uviedol, že ide iba o dočasný krok, v zozname chýbajúcich vecí dodnes svieti dvojica “anketa Messenger” a “anketa Facebook”.

Aj na stránke technickej podpory svieti nápis: Funkcia môže byť nedostupná pre Japonsko a krajiny situované v Európe. To či sa niekedy ankety do skupinových chatov vrátia je veľmi otázne. Ubehla už totiž pomerne dlhá doba a odpoveď na otázku ako vytvoriť anketu na Messengeri je bohužiaľ stále rovnako negatívna. Nijak. Aspoň nie v tej prehľadnej a príjemne forme, na ktorú si môžete pamätať.

2024: Pozor zmena! Ankety sú opäť dostupné ako funkcia

Doplnené 6.1.2024

Neviem kedy presne k tomu došlo, no 5. januára 2024 som si všimol, že možnosť vytvárať ankety je opäť dostupná medzi funkciami. Vo webovom rozhraní rozhraní, ako aj v mobilnej aplikácii. To znamená, že nemusíte vôbec špekulovať, a ak chcete vytvoriť anketu na Messengeri alebo Facebooku, tak to môžete urobiť priamo.

  • V hromadných konverzáciách stačí kliknúť na symbol “štyroch bodiek” (mobil) alebo symbol + (PC) a vybrať možnosť Ankety.
  • Zobrazí sa okienko “Anketa”, kde treba vyplniť položky “Čoho sa týka vaša anketa?” a “Pridajte možnosti”, kam zase popridávate veci, z ktorých si majú ľudia vybrať.
  • Potom už len kliknete na tlačidlo “Vytvoriť anketu”.

Od roku 2024 sú ankety na Facebooku zjavne opäť štandardom. V prípade, že by sa situácia zmenila a z nejakého dôvodu by ich znovu odstránili, tak môžete využiť alternatívne metódy, ktoré som spomínal pôvodne. Spomenuté sú nižšie.

Alternatívne možnosti ako vytvoriť anketu na Facebooku

Zvoliť môžete pomerne komplikovanú alternatívu. Vytvoríte skupinu, do tej pozvete všetkých relevantných ľudí a anketu realizujete priamo tam – v skupinách je anketu možné vytvoriť ako normálny príspevok, ktorý sa zobrazuje na nástenke. Toto je ale dostupné len priamo v rozhraní Facebooku.

anketa messenger

Alebo môžete byť trochu staromódny. Otázku a možnosti napíšete do konverzácie ako text, rozpíšete možnosti a každý napíše svoj výber. Napríklad:

V ktorom termíne vám vyhovuje dovolenka?

  • A. 1.9. – 8.9.
  • B. 10.9. – 17.9.
  • C. 1.10. – 15.10.
  • D. 16.10. – 26.10.

Členovia chatu potom v správe napíšu písmeno možnosti, ktorá im najviac vyhovuje. Vy si to poznačíte, a keď sa všetci vyjadria, tak napíšete výsledok.

Priznávam, môže to byť trochu otravné, no to je aj vytvorenie skupiny len kvôli tomu, aby tam prebehla jedna anketa. Akurát si budete musieť poriadne odsledovať jednotlivé odpovede. Prípadne je tu ešte možnosť siahnuť po službách typu StrawPoll či DirectPoll.

Je to jednoducho tak, že anketu na Facebooku a Messengeri neviete vytvoriť priamo v skupinovom chate ako niekedy. Pristúpiť musíte k alternatívnym možnostiam: buď využijete špecializovanú službu, vytvoríte skupinu (na Facebooku) alebo svoju otázku s možnosťami napíšete ručne ako text. Či sa spoločnosť Meta a EÚ niekedy dohodnú a vrátia sa nám chýbajúce funkcie je otázke. Nespoliehal by som sa…

Okolo Facebooku je celkovo dosť takých, pre bežného používateľa, nelogických vecí. Napríklad aj ochrana Facebook Protect, ktorá na prvý pohľad pripomína podvod alebo zoznamka, ktorú nenájdete na počítači.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať