Ako vo Windows 7 zobraziť skryté súbory?

Operačné systémy Windows štandardne pred používateľom skrývajú časť súborov. Väčšinou ide o súbory a zložky, ktoré sú nejakým spôsobom naviazané na celkovú funkčnosť systému, preto sú vlastne skryté. Niekedy sa však môžeme dostať do situácie, kedy k skrytým súborom potrebujeme pristupovať.

Nemusí pritom ísť o veľký zásah do správania systému. Niekedy proste zistíme, že skryté sú aj súbory, s ktorými sa dá manipulovať bez väčších následkov. Navyše keď vieme, čo chceme spraviť, tak si pri zásahu dávame pozor a možné riziko tak minimalizujeme.

Skryté taktiež nemusia byť len systémové súbory, môže ísť aj o obsah k rôznym programom či hrám. Inokedy zase môže ísť o malvér, ktorý sa pred nami skrýva.

Windows 7 a zobrazenie skrytých súborov

Dôvodov prečo chceme zobraziť skryté súbory je teda viacero. Teraz si ukážeme ako na to.

  • Otvoríme si Ovládací panel.
  • Z ponúkaných možností zvolíme “Vzhľad a prispôsobenie”.
  • Klikneme na “Možnosti priečinka”.
  • Zvolíme záložku “Zobrazenie”.
  • V zozname rozšírených nastavení nájdeme “Zobrazovať skryté súbory, priečinky a jednotky”.
  • Túto možnosť kliknutím zvolíme.
  • Zmenu potvrdíme kliknutím na tlačidlo “Použiť”.
  • Hotovo.

Skryté systémové súbory

Operačné systémy Windows pracujú s dvomi stupňami skrytých súborov. Normálnymi a chránenými systémovými. Vyššie popísané nastavenie sa týka práve tých bežnejších skrytých súborov. Systémové naďalej zostávajú skryté, pretože ich vymazaním či neodbornou úpravou sa môže používateľ veľmi ľahko dostať do problémov.

Ak však viete čo robíte a prístup potrebujete získať k niektorému zo skrytých systémových súborov, tak ich zobrazenie si zapnete takmer rovnako. Opäť sa potrebujete dostať do ponuky “Možnosti zložky”, kde však tentokrát odčiarknete možnosť “Skryť chránené súbory operačného systému”.

Systém vás dokonca upozorní, že pri manipulácii s týmto typom súborov je potrebné postupovať maximálne obozretne. Ak teda viete do čoho idete, tak varovanie potvrďte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať