Free Play Days

Čo je Free Play Days pre Xbox One?

Predplatitelia služby Xbox Live Gold za svoje peniaze získavajú okrem prístupu k online hraniu hier v režime viacerých hráčov aj niekoľko ďalších výhod.

Xbox im každý mesiac sprístupní štvoricu hier na stiahnutie (Games with Gold), no celkom pravidelne si nejaké tie bonusové hry môžu vyskúšať aj počas takzvaných “dní bezplatného hrania” (Free Play Days). Zjednodušene povedané, Free Play Days sú dni, kedy si predplatitelia služby Xbox Live Gold môžu vyskúšať plné verzie hier.

Akcia Free Play Days tradične začína vo štvrtok večer a končí v pondelok ráno, takže je vhodne naplánovaná na víkend, kedy hráči majú viac voľného času, ktorý môžu využiť na svoju obľúbenú aktivitu – hranie.

  • Začiatok vo štvrtok o 21:00
  • Koniec v pondelok o 9:00

Bezplatné hranie sa ale nekoná pravidelne každý týždeň, takže to trochu treba sledovať. Na aktuálne prebiehajúcu akciu konzola zvykne upozorniť prostredníctvom záložky s obsahom pre predplatiteľov Xbox Live Gold, prípadne cez sekciu “Discover”. Informácie sa objavujú aj na oficiálnej stránke akcie.

Akcia Free Play Days je pre Microsoft celkom výhodná a predstavuje aj marketingový ťah – jednoducho povedané, podporuje predaj hier. Hráči si ich vyskúšajú, zapáčia sa im, a tak si ich zakúpia.

Tento princíp je navyše často podporovaný tým, že hry z ponuky akcie Free Play Days majú počas jej trvania (+- pár dní) dočasne znížené ceny, a to v ráde desiatok %. Microsoft zarobí, aj hráči si prídu na svoje.

Ďalšou vecou je to, že pokrok, ktorý bol v hre dosiahnutý počas jej bezplatného prístupu v rámci Free Play Days, je uložený na servery Microsoftu a hráčovi dostupný po jej zakúpení. Pokračovať proste bude tam, kde skončil.

Niekedy aj na iných platformách

Ešte taký malý postreh. Dni bezplatného hrania vonkoncom nie sú exkluzívnym nápadom Microsoftu. Niekedy ide o “globálnu” akciu priamo z popudu herného vydavateľstva. Vtedy je hru možné počas niekoľkých dní vyskúšať na všetkých podporovaných platformách. Nestáva sa to príliš často, no občas predsa. Takéto akcie sú zväčša označované aj ako “Free Weekend”,

Xbox Free Play Days for All

Aby to náhodou nebolo príliš jednoduché, Microsoft sporadicky organizuje aj akcie Xbox Free Play Days for All a Multiplayer All-Access – kľúčové slovo “All”. Hoci akcie majú odlišný názov, v princípe ide o to isté – ide o dni, počas ktorých majú všetci členovia služby Xbox Live vo svojich hrách prístup k online režimu viacerých hráčov.

Niekedy sú k tomu prihodené aj hry, aby bolo vôbec čo skúšať, inokedy nie. Celkovo je to celé také neisté. Navyše, tieto akcie sú dnes veľmi zriedkavé. Počas roka 2019 sme sa dočkali tuším len jednej – koncom januára. Roky predtým tiež neboli moc štedré…

Na záver malé upresnenie. Členom služby Xbox Live je každý majiteľ konzoly Xbox, ktorý používa konto Microsoft, čiže reálne asi úplne každý. Online režim pre viacerých hráčov, teda online multiplayer, je dostupný len ako súčasť predplatného Xbox Live Gold, teda platiacim zákazníkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať