Google 3D zvieratá: Z vyhľadávača priamo do vašej obývačky

  • Vyhľadávač Google obsahuje množstvo zaujímavých funkcií.
  • Niektoré poznáme veľmi dobre a používame ich pravidelne.
  • Iné sú tak trochu skryté a narazíme na nich skôr náhodou.
  • Do tejto kategórie spadajú aj takzvané Google 3D zvieratá.

Vyhľadávač Google často prechádza rôznymi úpravami, v rámci čoho dostáva aj nové funkcie. Niektoré si všimneme veľmi rýchlo, napríklad náhľady správ, zabudovanú kalkulačku, prekladač z cudzích jazykov či rýchle zobrazenie aktuálneho počasie. Iné sú tak trochu skryté a nájdeme ich skôr náhodou. Jednou z takýchto funkcií sú aj Google 3D zvieratá.

Pod týmto označením sa ukrýva zobrazovanie 3D modelov vybraných zvierat vo webovom rozhraní populárneho webového vyhľadávača Google. Kombinuje to v sebe dokonca aj takzvanú rozšírenú realitu. Nečakaná funkcia bola do vyhľadávača pridaná koncom roka 2019 a pokiaľ viem, tak dodnes funguje len na smartfónoch.

Prečo na smartfónoch? Pretože, ako som spomínal, okrem jednoduchého zobrazenia 3D zvierat využíva aj rozšírenú realitu. To znamená, že priamo z vyhľadávača si tieto 3D zvieratá s využitím fotoaparátu viete “premietnuť” do svojej obývačky alebo prakticky kamkoľvek. Funguje to tak, že fotoaparát zobrazuje reálny stav toho, na čo je namierený, a do obrazu na smartfóne pridáva aj Google 3D zvieratá.

Práve týmto spôsobom viete napríklad mačku umiestniť priamo do svojej izby, model si prezerať a prípadne si spraviť pekný obrázok alebo video, na ktorom sa vedľa vás alebo inej osoby bude v rozšírenej realite nachádzať žirafa, zebra alebo iné z päťdesiatky zvierat, ktoré majú vytvorený svoj 3D model. A to prosím pekne v životnej veľkosti.

Potrebujete na to smartfón, ktorý má nainštalovaný minimálne Android 7 a súčasne podporuje technológiu ARCore. Vo všeobecnosti by to mal zvládnuť každý moderný smartfón, no pre istotu si môžete prezrieť oficiálny zoznam podporovaných smartfónov. Alebo to rovno vyskúšajte a uvidíte. Je to otázkou niekoľkých sekúnd.

Ktoré zvieratá majú vo vyhľadávači svoj 3D model?

  • Tiger, panda veľká, leopard, koza, gepard, poník, medveď hnedý, vlk dravý, shetlandský pony, pytón, arabský plnokrvník, medvedík čistotný, jež a jeleň
  • Kačica divá, aligátor, žralok modrý, chobotnica, čertotvará ryba a morská korytnačka
  • Ara, tučniak obrovský a orol
  • Nemecký špic, zlatý retríver, labrador, rotvajler, francúzsky buldoček, mops a mačka

Google okrem zvierat pridal aj niekoľko 3D modelov z iných kategórií:

  • Chichén Itzá, Brandenburská brána, Pamätník Thomasa Jeffersona, Brána Indie, Chauvetova jaskyňa, Ahu Nau Nau
  • Veliteľský modul Apolla 11 a Neil Armstrong

Ako 3D model preniesť do reálneho života?

Funguje to veľmi jednoducho. Vo vyhľadávači Google na smartfóne stačí vyhľadať názov niektorého zo zvierat či objektov, ktoré majú vytvorený svoj 3D model. Zobrazia sa vám klasické výsledky vyhľadávania a medzi nimi aj okienko “Pozrite si zblízka…”, kde je umiestnený náhľad modelu.

Google 3D zvieratá

Potom kliknete na tlačidlo “Zobraziť v 3D”. Spustí sa aplikácia, načíta model a zobrazí model, na ktorý sa môžete pozerať z rôznych strán. Ak ho chcete “oživiť” v reálnom prostredí, tak kliknite na tlačidlo “Vo vašom priestore”. Spustí sa fotoaparát, nájdite si vhodné miesto a kliknutím doňho umiestnite model.

Google 3D zvieratá

Ten bude sedieť v priestore, čo znamená, že okolo neho môžete hodiť a získať tak záber z rôznych strán. Tento model môžete potiahnutím prstov presunúť na iné miesto, a taktiež môžete zmeniť jeho veľkosť – ako keď približujete obsah na obrazovke. Kliknutím na stredové tlačidlo si vytvoríte fotku, podržaním tohto tlačidla si vytvoríte video.

Google 3D zvieratá

Dá sa s tým poriadne vyhrať a výsledku sú pôsobivé. Veľká zábavka to môže byť hlavne pre deti a študentov, no viem si predstaviť, že kreatívnou fotkou by sa dali ozvláštniť aj sociálne siete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať