Najpoužívanejšie sociálne siete. Niektoré poriadne prekvapia

Facebook, Twitter, Instagram, TikTok, Tumblr či LinkedIn. Známe sociálne siete, kde stovky miliónov ľudí pravidelne trávia svoj čas. Niekedy až príliš veľa času. Inokedy je to zase súčasťou pracovnej náplne. Či sa nám to páči alebo nie, sociálne siete sa stali obrovským fenoménom, ktorý ľudí spája a súčasne aj rozdeľuje.

Každý tu môže vyjadriť svoj názor, zdieľať fotografie a obrázky od výmyslu sveta, vychvaľovať sa do nebies, komentovať, lajkovať, pomáhať, radiť, ale aj nadávať, útočiť a podvádzať. K tomu sa pridáva poriadne dávka marketingu vo forme priamej reklamy či príspevkov, ktoré sa vám skryto snažia niečo predať alebo priamo nehanebne obrať o peniaze.

To je realita dnešných sociálnych sietí. Ak z ich používania chcete mať aspoň nejaký osoh, tak musíte dobre vyberať koho a čo budete sledovať a pravdepodobne sa nevyhnete nejakej forme filtrovaniu obsahu. Sociálne siete sú proste masou nikdy nekončiacich príspevkov, v ktorých sa človek dokáže veľmi rýchlo stratiť. Nepomáhajú tomu ani algoritmy. Do popredia pretláčajú virálny obsah, ktorý je často nezmyselný, kontroverzný či niekedy priam škodlivý.

Sociálne siete majú dva hlavné ciele – nahrabať čo najviac, a čo najaktívnejších, používateľov. Čím viac času ľudia trávia v ich pazúroch, tým väčšie zisky sú schopné vygenerovať. Je to biznis, a takáto je jeho realita. V popredí máme niekoľko gigantických hráčov, no viete, ktoré sú najväčšie, respektíve, najpoužívanejšie sociálne siete dneška?

Časť z nich určite dokáže trafiť, veď som ich spomínal aj úvode. Ide o pomerne známe mená, čo je však zaujímavé, je trhový posun, ktorý bolo možné pozorovať pri pohľade na najpopulárnejšie sociálne siete roka 2021. Ľuďom sa už tak trochu začína zunovať stará garda. Namiesto toho fičí nový trend. Aj tu je ale otázke, dokedy…

Toto sú najpopulárnejšie sociálne siete roka 2021

Rebríček najpopulárnejších sociálnych sietí za rok 2021 zostavila firma Cloudflare, ktorá patrí medzi najväčších poskytovateľov služieb webovej infraštruktúry z pohľadu ochrany a zvyšovania spoľahlivosti a výkonu webov. Prevádzkuje aj vlastný DNS server a celkovo má dobrý pohľad na internetovú prevádzku. Práve na základe svojich údajov zostavila rebríček sociálnych sietí s najväčšou aktivitou.

Najzaujímavejšou vecou, ktorá sa vo svete populárnych sociálnych sietí stala v roku 2021, je to, že Facebook stratil svoju dlhoročnú kráľovskú pozíciu. V meste je už nový šerif a jeho meno je TikTok. Aby toho ale náhodou nebolo málo, TikTok dokonca z rebríčka najpopulárnejších webových domén zosadil aj Google, čo už je úplne iná káva.

To v preklade znamená, že TikTok v roku 2021 zažil viac internetového ruchu ako najpopulárnejší vyhľadávač. Nejde teda o celkový počet používateľov, ale objem aktivity.

 1. TikTok.com
 2. Facebook.com
 3. YouTube.com
 4. Twitter.com
 5. Instagram.com
 6. Snapchat.com
 7. Reddit.com
 8. Pinterest.com
 9. LinkedIn.com
 10. Quora.com

Dobre, aktivita používateľov, ktorá generuje internetový ruch je jedna vec. Poďme sa ale pozrieť na rebríček najväčších sociálnych sietí roka 2021, a to z pohľadu aktívnych používateľov. Vychádzam z dát štatistického webu Statista.

 1. Facebook – 2,89 miliardy aktívnych používateľov
 2. YouTube – 2,29 miliardy aktívnych používateľov
 3. WhatsApp – 2 miliardy aktívnych používateľov
 4. Instagram – 1,39 miliardy aktívnych používateľov
 5. Messenger – 1,3 miliardy aktívnych používateľov
 6. WeChat – 1,25 miliardy aktívnych používateľov
 7. TikTok – 1 miliarda aktívnych používateľov
 8. Douyin – 600 miliónov aktívnych používateľov
 9. QQ – 591 miliónov aktívnych používateľov
 10. Weibo – 566 miliónov aktívnych používateľov

Tu už je jasné, že Facebook stále kraľuje v počte aktívnych používateľov, ktorí sa tu pristavia aspoň raz mesačne. Používatelia na TikToku môžu byť aktívnejší, no čo sa týka ich objemu, ešte stále to nestačí. Inak, je tu taký drobný háčik.

Douyin a TikTok je prakticky jedna a tá istá vec. Douyin je vlastne TikTok v Číne, iný názov, ten istý tvorca a takmer úplná zhoda, až na pár rozdielov v niektorých funkciách. Avšak, aj v prípade, že by sme túto dvojku spočítali dokopy, stále by používateľská základňa nestačila Facebooku. Navyše by tu vystala otázka, či by potom nebolo fér spolu počítať aj celé Zuckerbergové impérium..

Najpopulárnejšie sociálne siete roka 2020

Pre porovnanie tu máme poradie najpopulárnejších sociálnych sietí za rok 2020. Opäť podľa domény a jej aktivity.

 1. Facebook.com
 2. TikTok.com
 3. YouTube.com
 4. Instagram.com
 5. Twitter.com
 6. Snapchat.com
 7. Reddit.com
 8. Pinterest.com
 9. LinkedIn.com
 10. Quora.com

A teraz opäť pohľad podľa počtu aktívnych používateľov zo štatistík webu Statista.

 1. Facebook – 2,7 miliardy aktívnych používateľov
 2. YouTube – 2 miliardy aktívnych používateľov
 3. WhatsApp – 2 miliardy aktívnych používateľov
 4. Messenger – 1,3 miliardy aktívnych používateľov
 5. WeChat – 1,2 miliardy aktívnych používateľov
 6. Instagram – 1,15 miliardy aktívnych používateľov
 7. TikTok – 689 miliónov aktívnych používateľov
 8. QQ – 648 miliónov aktívnych používateľov
 9. Douyin – 600 miliónov aktívnych používateľov
 10. Weibo – 523 miliónov aktívnych používateľov

Medziročné porovnanie ukazuje, že TikTok si skutočne razí cestu vpred, zatiaľ čo Facebook zápasí o každého jedného používateľa. Nejaký ten čas by sa situácia ešte nemala meniť, hoci sa Zuckerberg začal vyhrážať, že ak regulátori nepovolia s pravidlách ako môže narábať s dátami európskych používateľov (prenos dát do USA), tak pre krajiny EÚ odstaví svoje služby. Uvidíme…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať